• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hal Yasası’nda son viraj

05 Kasım 2018 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

Hal Yasası’nda son viraj

   ► Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hal Yasası kapsamında işletmenin yap işlet devret modeliyle olması konusunda çalıştıklarını söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek soruları yanıtladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hal Yasası’nı bu yılın sonunda meclis gündemine getirmeyi planladıklarını söyledi.
     Hal Yasası’na ilişkinde soruları yanıtlayan Pekcan, “Yaş meyve sebze yüzde 25-30 zaiyat var. Biz üreticiyi, tüketiciyi, sistemi kayıt altına almaya, zaiyatı azaltmaya çalışıyoruz. Hem sağlıklı ürün, gıda güvenliği, enflasyonla mücadeleye hizmet veren bir paket. Taslağın içini paydaşlarıyla beraber dolduracağız. Üretici bölgesi hal tarafı ve tüketici bölgesi toptan hal tarafı var. Soğuk zincirle, ambalajla ilgili çalışmamızı tamamladık. Altyapım çalışmalarımızı hazırladık.

     Burada sadece sebze meve değil et-süt ürünleri, kanatlı hayvan, çiçek ve diğer gıda ürünlerinin yer almasını hedefliyoruz. Hal rüsumunu kaldırıyoruz. Yüzde 25 zaiyatın engellenmesi fiyata yansıyacaktır. Üretici birliklerine destek vereceğiz. Tüketici toptancı halinde kiralar herkese 100 liraysa üretici birliklerine 25 lira olacak. Yüzde 75 indirim sağlayacağız oraya çekmek için. Buralarda bir vergi oranı olacak. Belki üretici birliklerine yarısı kadar vergi uygulayacağız. Şu andaki durumda herşey üreticinin sırtında. Herkesin memnun olacağı bir sistem olacak. Biz yüzde 25 zaiyatın olmadığını, vergilerle de yüzde 10 fark var. Enflasyona etkisi olmaması imkansız. Bir an önce yasayı Meclis’e getirmek istiyoruz. Yasanın çıkmasında sorun olmaz” dedi.

Halleri özel şirket yönetecek
     Hallerin Yap-İşlet-Devret modeliyle uygulamasını istediklerini kaydeden Pekcan, “Özel bir şirket tarafından yönetilmesini istiyoruz. Düzenli, tertipl, gurur duyacağımız bir yer olmasını istiyoruz. Yer tespitleri sürüyor. Pilot proje üzerinde İstanbul ve Ankara seçildi. Üretici ayağında ise Akdeniz bölgesi seçildi” dedi.
Yeni Türk Ticaret Merkezleri’nin mevcut yapısıyla kalmayacağını ifade eden Pekcan, “TTM’leri evize etmeyi planlıyoruz. Bölge odaklı olacak. Ülkeye yönelik talep odaklı, eyalet bazlı çalımaları birleştirerek hangi ürünlerde talep var, hangi ihracatçılarımızı götürebiliriz yönünde bir çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Esnafa ihracat eğitimi
     ihracatın esnafa ve KOBİ’lere yaygınlaştrılması yönünde eğitimler verdklerini belirten Pekcan, “İhracat destek merkezleri kuruyoruz. İllerde ihracat eğitimi vereceğiz.
     Ayrıca Eximbank nasıl finansmandan yararlanılacağı yönünde eğitim veriyor. Eximbank’ın 12 olan şube sayısı 20’ye çıkacak. İhracatçı olmayan illeri de ihracatçı yapmak hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Ürün İhtisas Borsası hasat mevsiminde devrede
     Lisanslı depoculuk kapsamındaki Elektronik Ürün İhtisas Borsası’nın 2019’da, hasat mevsiminden önce fiilen devreye gireceğini belirten Pekcan, “Artık elektronik ortamda ticaret yapabilir hale gelecekler” dedi.

6 bin 399 üründe haksız fiyat artışı
     Fahiş fiyatlar artışlarının kontrol altına alınması için 81 ilde çalışmalar yaptıklarını kaydeden Pekcan, “Ciddi rakamlara uşlaştık. 48 bin civarında şikayet geldi. 5 bin 743 firmanın 81 bin 666 ürünü denetlendi. 366 firmanın 6 bin 399 ürünü için haksız fiyat artışı tespit edildi. Önce savunma istiyoruz. Savunma kurul tarafından inceleniyor. Ondan sonra ceza uyguluyoruz. Sonra ceza veriyoruz. Amacımız devam ettirmek değil. Serbest piyasaya inanan bir insanım ama bu süreçte bunu yapmak zorundaydık. İnşallah ileride bunu kaldıracağız. Ağustos’ta korkuç artışlar olmuştu. Şimdi geriye çekilmeler başladı. Fırsata döndürmek isteyenler oldu. Artık kontrol altında olduklarını ve herşeyin incelendiğini biliyorlar. İthal girdisi olmamasına rağmen fiyat artış yapanlar rakamlarımız içinde çoğunluk onlar zaten” diye konuştu.

Aylık, tasfiye edilen 500 araç satılacak
     Tasfiye edilen araçlarla ilgili yaptıkları çalışma hakkında bilgi veren Pekcan, şunları söyledi: “Bundan böyle gün aşırı 50 araba satacağız. Bir gün araba bir gün eşya satacağız. Online 81 milyona açık bir açık arttırma. 18 yaşını doldurmuş olan herkes telefonuna aplikasyonu indirebilir. Arabayla ilgili her bilgiyi paylaşıyoruz. YHerinde gidip görebiliyorsunuz. Motosiklet 2,5 katına sakıldı. Araçlar muammem bedelde satıldı. Eskiden yüzde 25’ine kadar düşükmüş fiyatlar. Yaklaşık 2 milyon 519 bin liralık 37 araç satıldı. Ayda 500 araç satılması hedefleniyor. Üniversite öğrencileri de alabilsin diye eşya da satıyoruz. e-ihale ile kendinize uygun araba bulabilirsin”

ABD’ye demir-çelik ihracatı geriledi
     ABD’nin demir-çelik hakkında Türkiye’ye uyguladığı ambargonun sonuçları sorulan Pekcan, “Türkiye’den ABD’ye yapılan Demir-çelik ihracatı 2017 yılında 1,1 milyar dolardı. Bu sene illk 8 ayda 700 milyon dolara düştü. Tabi ki belli bir oranda etkisi oldu” dedi.

Muafiyet hem petrol hem doğalgaz için

     ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararında 8 ülkeye muafiyet uygulayacağının açıklanmasının ardından gözler Türkiye’ye yönelik istisnanın ayrıntılarına çevrildi. Bakan Pekcan, İran ve Türkiye dış ticaret hacmin geçen sene 10,6, bu sene ilk 9 ayda 7,4 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, “İlk gelen habere göre hem petrol ve hem doğalgazı bekliyoruz” dedi.
     ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’a yönelik uygulanan yaptırımlardan 8 ülkenin geçici süreyle muaf tutulacağı açıklaması sorulan Pekcan, şunları söyledi:
     “İran ile geçen seneki dış ticaret hacmimiz 10,6, bu senenin ilk 9 ayı itibariyle 7,4 milyar dolar civarında. Suriye, İran, Irak bizim komşularımız ve ticaretimizi sürdürmek zorundayız. Enerji konusunda da ABD’nin Türkiye’yi muaf tutacağı, çünkü bizim bir anlaşmamız varç. Muafiyet olmasa da ödemek zorundayız. Kışın halkımızı da kollamak zorundayız. İlk gelen haberlere göre, muafiyet kapsamında hem petrol ve hem doğalgazı bekliyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Ofis kiraları yüzde 62 arttı
» Anadolu beşik gibi sallanıyor
» Palandöken, “Elektrik, doğalgaz ve suda vergiler kaldırılmalı”
» FAO, Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için tarım sektöründe daha iyi iş imkânları sağlayacak projesi’ne başladı
» 2025’te ikinci el araç pazarının yüzde 25’i kurumsallaşacak
» Birlikte Grubu Mimarlar Odası’nda “Değişim” için aday
» 29 Ekim 2023 için Çankaya vurgusu
» ESBAŞ gıda işletmeleri, yemek yarışmasında ‘Kuzunun Akdeniz Yolculuğu’ ile ikinci oldu
» EMD’den yaşamını yitiren üyeler için anma töreni
» EnerjiSA Enerji A.Ş., TEİD üyeleri arasına katıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni