• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Haksız rekabet nedeniyle çiçekçiler kapanıyor

26 Aralık 2019 Perşembe 07:00
12
14
16
18

Haksız rekabet nedeniyle çiçekçiler kapanıyor

     ► İzmir Çiçekçiler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Kış, “2020 yılından çok büyük umutlar ve iş hacmi olarak büyük bir beklenti içerisindeyiz. Ekonomide izlenen olumlu hamleler, faizlerin düşmesi, piyasalara taze paranın girmesi tüm piyasalara olumlu katkı sağlayacaktır. Bu pastadan da bizde payımızı almış olacağız” dedi.

     Çiçekçilik sektörü, internet alışverileri, çiçek yerine yapılan bağışlar gibi nedenlerle 2019 yılını zor geçirdi. Türkiye genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar çiçekçileri de etkiledi.  Konkordato, iflas ilan eden şirketler çiçekçilerin de iş hacmini daralttı. Çiçekçilik sektörü olarak bir yılı geride bırakırken tam bir hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden İzmir Çiçekçiler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Kış,  “2020 yılından çok büyük umutlar ve iş hacmi olarak büyük bir beklenti içerisindeyiz. Ekonomide izlenen olumlu hamleler, faizlerin düşmesi, piyasalara taze paranın girmesi tüm piyasalara olumlu katkı sağlayacaktır. Bu pastadan da bizde payımızı almış olacağız” dedi.

“Haksız fiyat politikası ciddi bir sorun”
     Her sene yeni yıla büyük umutlarla ve beklentilerle başladıklarını ancak Türkiye genelinde yaşanan ekonomik daralmadan çiçekçilik sektörünün de büyük oranda etkilendiğini belirten Kış, “Sürekli konkordato yapan ve kapanan firmalar ve şirketler  iş hacmimizi tamamen daraltmıştır. Şirketlerin kemer sıkma politikası bize çok ciddi sıkıntılar ortaya koymuştur. Her zaman söylediğimiz gibi çiçekçilik sektörümüzü olumsuz etkileyen farklı unsurları da göz  ardı edemeyiz. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse, internet üzerinden yapılan alışverişler gibi haksız rekabet ve fiyat politikasıyla bizlerin ticaretini olumsuz etkilemektedir.

     Hastanelerin çiçek almaması, vakıfların çiçekçilerin  işini yapması yani ‘Çiçek göndermeyin, vakfımıza bağışta bulunun diye’ ve firmalar çiçek gönderme tercihini vakıflardan yana kullanmıştır” diye konuştu.
     İESOB tarafından odalara verilen desteğe vurgu yapan Kış, “Her sene olduğu gibi 2020 yılı tüm çiçekçi esnafıma bolluk ve bereket getirsin. İzmir Esnaf ve  Sanatkarlar Odaları  Birliği Başkanımız Zekeriya Mutlu’nun odamıza vermiş olduğu destek sayesinde tüm belediyeler, resmi kurumlarla olan sorunlar kolaylıkla  çözüme ulaşmıştır. Kendisine bir kez daha teşekkür etmek isterim” dedi.

“Yeni yılda olumlu hamlelerden umutluyuz”
     Önümüzdeki yıldan çok büyük umutlar ve iş hacmi olarak büyük bir beklenti içerisinde olduklarını vurgulayan Kış, “Tüm  piyasalardaki olumlu gelişmeler otomatik olarak tüm sektörlere yansımaktadır. Ekonomide izlenen olumlu hamleler, faizlerin düşmesi piyasalara taze paranın girmesi tüm piyasalara olumlu katkı sağlayacaktır. Bu pastadan da bizde payımızı almış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki yıl bolluk diliyoruz”
     En önemli sorunun haksız rekabet yapan ve düşük fiyat politikası uygulayan firmalar ile mücadele etmek olduğunu dile getiren Kış, “Bizlere yani çiçekçilik sektöründe iş yapmaya gayret gösteren firmalara maddi olarak bize büyük zarar vermiştir. Sadece 2019 yılında odamızda kaydını kapatan 85 tane firma var ama biz her sene olduğu gibi hep iyi şeyler düşünmek istiyoruz. 2020 yılı tüm esnafımıza bolluk ve bereket getirmesini dilerim” ifadelerini kullandı.
     Çiçekçilik sektörünü olumsuz etkileyen unsurları sıralayan Kış, “Haksız fiyat politikası uygulayan internet siteleri, vakıfların yapılan bağışlar ile çiçek göndermesi, hastanelerin çiçek almaması, KDV oranlarıın yüksek olması, kayıt dışı çiçekçilik yapan firmalar. Bu nedenlerle geçtiğimiz yıl İzmir’de  85 çiçekçinin kaydını kapattı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni