• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık

21 Eylül 2020 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık

   ► Sosyal platform Sınavia’da öğrenciler rastgele bir kullanıcı ile canlı olarak yarışıp, arkadaşlarıyla beraber soru çözebiliyor

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL    
     Hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen akıllı telefon ve tabletler, pek çok alanda ihtiyaçlarımıza çözüm sunuyor. Özellikle Covid-19 salgının hayatımıza girmesiyle birlikte bu cihazlar okul hayatında da karşımıza çıkmaya başladı. Uzaktan eğitimin başlaması çevrim içi ortamları önemli hale getirdi. Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Kuluçka Merkezi Minerva’da çalışmalarını sürdüren bilgisayar mühendisleri Hakan Yılmaz ve Arda Nakışçı, öğrencilerin sınavlara interaktif ve çevrim içi ortamda hazırlanabilmeleri için bir uygulama geliştirdi. Üniversite bitirme tezi olarak geliştirdikleri Sınavia uygulamasıyla Genç Beyinler Yeni Fikirler üniversite öğrencileri bitirme projeleri yarışmasında ödül kazanan Hakan Yılmaz ve Arda Nakışçı, uygulamanın öğrencilerin uzaktan eğitim-öğretimlerine verimli bir şekilde devam etmelerini sağlamak amacıyla düşünüldüğünü ve dünyanın dijitalleşmesi varsayımının pandemi süreciyle de beraber iyice gerçekliği olmaya başladığını belirtti. Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Yılmaz ve Nakışçı, sınav hazırlığı içinde bulunan öğrencilere çevrim içi bir sosyal ağ hizmeti de sunan Sınavia ile Türkiye’nin en büyük öğrenci ekosisteminin oluşturulmasını hedeflediklerini söyledi.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
     Arda Nakışçı ve Hakan Yılmaz, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunuyuz. Temmuz 2019’da mezun olduktan hemen sonra başladık. İzmir’de ikamet ediyor ve çalışıyoruz.

Sınavia uygulaması nedir?
     Arda Nakışçı:
Sınavia, Android ve iOS işletim sistemlerine sahip herhangi bir telefon veya tablet üzerinde internet bağlantısı olmak koşulu ile oynanabilen eğitsel bir mobil yarışma uygulamasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve ÖSYM’nin her yıl periyodik olarak gerçekleştirdiği sınavlar ve bu sınavlara hazırlanan öğrenciler uygulama kapsamına giriyor. Kullanıcılar, ‘Dereceli, Arkadaşla, Grup Olarak, Solo veya TekrarÇöz’ modları olmak üzere birbirleriyle senkronize bir şekilde soru çözerek yarışabiliyor. Sınav-ders-ünite tabanlı istatistikleri aylık-haftalık-günlük olarak belirlenen zaman cetvelleriyle grafiksel olarak kullanıcı deneyimine sunuluyor. Soru favorileme ile istenilen sorulara tekrar göz atma, soruların doğru cevap çözümlerini görme ve haftalık ders programı oluşturma gibi özellikler de bulunuyor. Kullanıcılar bunlara ek olarak, Türkiye Geneli sıralamalarını da görebilirler. Sınav hazırlığı içinde bulunan öğrencilere çevrimiçi bir sosyal ağ hizmeti de sunan Sınavia, Türkiye’nin en büyük öğrenci ekosisteminin oluşturulmasını hedeflemektedir.
“Ağırlıklı olarak üniversiteye hazırlanan öğrencilere hitap etmeyi düşünüyoruz”

Uygulama nasıl ortaya çıktı?
     Hakan Yılmaz: İlk olarak üniversite son sınıf bitirme tezi olarak gerçekleştirdiğimiz Sınavia, Ege Bölgesi içerisinde yer alan Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin bitirme tezi yarışması olan Genç Beyinler Yeni Fikirler’de (GBYF) bir ödül almamız sonucunda ise bir ticari değeri olduğunu düşünerek hayata geçirdik. 2019 yılının Mart ayı itibariyle fikir olarak ortaya çıkan Sınavia, öğrencilerin uzaktan eğitim-öğretimlerine verimli bir şekilde devam etmelerini sağlamak amacıyla düşünülmüştü. 2020 yılında ise dünyanın dijitalleşmesi varsayımı artık pandemi süreciyle de beraber iyice gerçekliğimiz olmaya başladı. Öğrencilerin fiziksel eğitim-öğretim aldıkları ortamlar dışında da çalışmalarına hem bireysel hem de grup olarak devam edebilecekleri, üstelik bunu yaparken sadece çalışmak değil bir oyunlaştırma metodolojisi içerisinde sunduğumuz için sıkılmadan çalışmalarına imkan tanıyoruz. Biz de uygulamamızı öğrencilerin hem telefon hem tablet kullanarak çevrim içi bir şekilde diğer öğrencilerle etkileşimden kopmadan ve ekran başında kendini yalnız hissetmemelerini sağlayarak yer yer sınıf ortamı, yer yer ise soru çözümü düellosu olarak geliştirip bunu hazır bir platform olarak sunduk.

Uygulamayı Yaşar Üniversitesi ile birlikte mi yürütüyorsunuz?
     Arda Nakışçı: Uygulamamızın geliştirilme sürecinde Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi dahilinde bir girişim olarak yer aldık.      

Uygulama hangi yaş grubunu kapsıyor ya da daha sonra hangi yaş gruplarına yönelmeyi düşünüyorsunuz?
     Hakan Yılmaz: Uygulama genel yapısı olarak Türkiye eğitim-öğretim sistemi içerisinde yer alan bütün sınavları ve dolayısıyla bu sınavlara hazırlanan bütün yaş aralığındaki insanları kapsamaktadır. Örneğin; Geliştirmiş olduğumuz altyapı YKS, LGS, KPSS, ALES, DGS, YDS vb. birçok sınavı uygulama içerisine birbirinden farklı modüller olarak entegre edebilmemize imkan sağlıyor. Ağırlıklı olarak üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenci gruplarına hitap etmeyi düşünüyoruz.    

“Sınavia uygulaması tamamen ücretsiz”
Sınavia’da ne tarz sınavlar yer alıyor?
     Arda Nakışçı: İlk etapta uygulamada ALES yer alıyor. Telif hakları gereğince herhangi bir soru yayıncısı kurumla anlaşma sağladığımız müddetçe uygulama içeriğini genişletmeyi düşünüyoruz.

Sınavia uygulaması ücretsiz mi ve öğrenciler bu uygulamaya nasıl ulaşabilir?
     Hakan Yılmaz: Sınavia uygulaması tamamen ücretsizdir. App Store ve Play Store üzerinden yüklemeye açıktır. Uygulama içerisinde zorunlu olmaksızın, kişilerin kendi kullanıcı deneyimini artırmalarına yönelik birtakım oyun içi satın alım paketleri de mevcut.

Pandemi süreci uygulama adına olumlu oldu mu?
     Hakan Yılmaz: Açıkçası hedeflediğimiz kitleye kendi imkânlarımızla erişmemiz çok mümkün olmadı. Gerek sponsor desteği, gerekse yayıncı kuruluşlarla bir anlaşma dahilinde çalışma gerçekleştiremediğimizden beklediğimiz ilgiyi henüz tam olarak görebilmiş değiliz. Bunun en büyük nedeni uygulamanın belkemiği olan soru ve içerik kaynağımızın yetersiz olmasıdır. Tüm sınavları uygulamaya entegre edebileceğimiz bir sistem şu an için ALES bulunduruyor. Bizim amacımız YKS, LGS, KPSS gibi daha büyük kitlelere hitap edebilecek sınav çeşitlerini kullanıcılara sunabilmek. Bu noktada bizlerle ortak bir çalışma yürütmeyi düşünebilecek yayıncı ve eğitim-öğretim kurumlarının tekliflerine de açığız.

“Web uygulamasını da geliştirmeyi düşünüyoruz”
Bu uygulama haricinde geliştirdiğiniz uygulamalar var mı?
     Arda Nakışçı: Beraber olarak gerçekleştirdiğimiz tek uygulama şu an için Sınavia. Uygulamaya olan talebin artması durumunda Sınavia’nın Web uygulamasını da geliştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca bu süreçte birtakım kurumlardan kendi platformlarını geliştirmek adına teklif aldık. Her ne kadar Sınavia’yı öncelik olarak görsek de farklı eğitim vb. platformlar için de yazılım geliştirmeye açığız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?
     Arda Nakışçı: Bizler bu uygulamayı geliştirdiğimizde dünyada pandemik bir virüs bulunmuyordu. Fikirlerimiz, öngörülerimiz ve amacımız doğrultusunda öğrencilerin uzaktan eğitime sorunsuz ve verimli bir şekilde devam etmelerini sağlamaya çalıştık. Çünkü yeni dünya düzeni insanları bu yıl olmasa dahi bir zaman içerisinde buna çekecekti. Dolayısıyla Sınavia’nın günümüz koşullarına teknik olarak iyi adapte olmuş bir uygulama olduğunu belirtsek de içerik zenginleştirilmesi ve pazarlama şu an 1 numaralı gündem maddemiz. Bu konuda her türlü işbirliği ve desteğe açık olduğumuzu belirtiriz.


+ Benzer Haberler
» Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika
» “Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek”
» Türkiye’nin ticaretinde 100. yıla doğru
» Türkiye’nin kalkınmasında itici güç sanayi oldu
» Cumhuriyetle gelen tarımsal gelişme hedefi terk edildi
» Cumhuriyet’in ilanı sanatı özgür kıldı
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni