• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tıbbi cihaz bedelleri ödemesi durdu

09 Eylül 2020 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Tıbbi cihaz bedelleri ödemesi durdu

   ► TİSK ve TOBB, kurumsal olarak yetkililere sorunu aktarma kararı aldı. Sektörün gündeminde ise eylem yapma kararı değerlendiriliyor

           SEDA GÖK     
     Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası(SEİS) Başkanı Metin Demir, Sağlık Bakanlığı’nın birkaç aydır hiç ödeme yapmadığını söyledi. Demir, “Çok zor durumda olan arkadaşlarımız var. Ne yapılmak isteniyor bir türlü anlamıyoruz” dedi.
     TİSK ve TOBB yönetim toplantılarında konunun gündeme getirildiğini belirten Demir, iki kuruluşun da hükümet nezdinde girişimde yapma kararı aldığını bildirdi. Sektörün önde gelen kanaat önderlerinin bu süreç karşısında “eylem yapma” kararını değerlendirdiğini anlatan Demir, “Açıkçası neden böyle bir sorun var bir türlü anlamıyoruz. Bu alacaklar ödenmeyecek bir tutar değil. Otursak tartışsak, sürdürülebilir bir çözüm mutlaka olacak. Eylem yapalım diyenler var ama Türk iş dünyasının geleneğinde, ne de bizim geleneğimizde hiç eylem yok. Bir örnek bile yok” dedi.

     Sektörün toplam alacağının tahmini 17-18 milyar TL olduğunu hatırlatan Demir, bunun içinde tahmini 9-10 milyar TL’nin ilaç, geri kalanının da tıbbi cihaz sektörünün olduğun anlatan Demir, “Salgın sorunu devam ediyor. Hiç ödeme almadan çalışmak mümkün değil. Sermayenin de, bunun yanında kredibilitenin de bir sınırı var. İşimizi finanse edemez durumdayız” dedi.
     Sağlık Bakanlığı’nın ödemeleri durdurma nedeni hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını bildiren Demir, “Hangi gerekçeyle ödeme yapılmıyorsa, o gerekçe yanlış. Firmalar, nasıl dayanabilir? 15 ay ödeme alamayacak, 36 ay ödeme alamayacak ve sistem sürecek. Hiçbir sektöre bu yapılmamalı. Neden ödeme yapılmadığını bilmiyoruz ve gerçekten merak ediyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

     Sektörde iflaslar noktasına gelindiğini, Sağlık Bakanlığı’nın da son aylarda kısmi olarak devam eden ödemeleri tamamen durdurduğunu belirten Demir, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu: “Samimiyetle, sorunu çözmek için oturup bir çalışma yapsak eminim güzel bir yöntem geliştirerek sonuca ulaşırız. Elbette bugün oluşan alacakların ödeneceğine inanıyorum ama şu noktada sabır kalmadı. Sürdürülebilir bir sistem oluşturmalıyız. Vadeli de olsa belirgin, kurallara dayalı bir sistem kursak sektör de kendisini buna göre hazırlar. Her altı ayda, bir yılda ödeme konuşmamamız gerekir. Kimsenin konuşmak zorunda kalmadığı bir tedarik sistemi oturtulmalı.”

     Sektörün sorunun TİSK VE TOBB Yönetiminin gündeminde olduğunu anlatan Demir, “TİSK İcra Kurulunda konuyu görüştük. TOBB Medikal Sektör Meclisi toplantısında da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkıoğlu’nun katılımıyla online toplantı yapıldı. Gerçekten, bütün taraflar konuyu, ödemelerin neden yapılmadığını anlamakta zorlanıyor. Hepimiz şunu biliyoruz. Hastalar, sektör, sağlık sistemi, ülkemiz bizim. Sektörümüzün üretim, ihracat potansiyeli var. Gerçekten ülke olarak büyük bir sıkıntı olsa, hep beraber her şeyi feda edelim ama böyle bir durum yok, sektör alacakları da o denli büyük değil” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Üç gündür 70’in üstünde vefat var
» 1 $’lık yatırım 4 $’lık ihracata dönüyor
» Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 448 lira
» İzmir sosyal girişimlerle çıtasını yükseltiyor
» BDDK’dan swap hamlesi
» “Fındıkta sektörel bütünlüğü sürdürmeliyiz”
» “Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmalı”
» Girişimcilere 200 bin TL hibe
» Sınırları dijital pazarlama ile kaldırın
» Türk lezzetleri ABD’de Hibrit Tadım Etkinliğiyle tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni