• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Manas, yeni ’Melek’ler arıyor

16 Aralık 2011 Cuma 09:02
12
14
16
18

ESRA SEYİRDEN
Melek Yatırımcı Alphan Manas, Türkiye’den yılda 25 bin ile 50 bin dolar arasında bir şirkete yatırım yapacak Melek Yatırımcı avına çıktı.
Gittiği her ülkeyi hızla melek yatırımcılığın merkezi haline getirmesiyle ün salmış ABD’li Keiretsu Forum’u  Türkiye’ye getirdiklerini söyleyen Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı ve Keiretsu Forum İstanbul Başkanı Alphan Manas, Keiretsu Forum İstanbul’un 2012 Ocak ayından itibaren faaliyetlerine başlayacağını söyledi.
Türkiye’den bugüne kadar 20 melek yatırımcının hazır olduğunu söyleyen Alphan Manas, İzmir’den de melek yatırımcı avına çıktıklarını belirterek İzmir’den ilk etapta 6 ile 8 arasında melek yatırımcının çıkmasını beklediğini söyledi. Keiretsu Forum San Fransisco yatırımcılarından Aydın Koç’un önderliğinde ve kendi başkanlığında kurdukları Keiretsu Forum İstanbul’a, melek yatırımcı sayısını 100’e tamamlamayı planladıklarını kaydetti.  
Melek yatırımcılığın emekleme aşamasında bulunduğunu söyleyen Manas, “Benim de jürisinde yer aldığım ‘Dragons Den’ programı girişimcileri eğiterek Türkiye’de girişimci yetişmesine destek olurken “Melek Yatırımcı” kavramını da Türkiye’ye öğretti. Dünyanın en büyük melek yatırımı ağı olan Keiretsu Forum’u İstanbul’a getirdik. Bu ağ 5 ülke ve 19 şehirde 850 melek yatırımcıdan oluşmuş bir ağdır. 2000 yılında kurulan bu ağ bugüne kadar 300 milyon dolar üzerinde yatırım yapmıştır. Şirket başı yatırım 250 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında değişmekte” dedi.
Keiretsu Forum İstanbul üyeliği için bu işten para kazananların bu işe yatırım yapacağını düşündüğünü söyleyen Manas şunları kaydetti:
“Ben de buradan para kazandığım için ben de melek yatırımcıyım, gençlerin bu tip projelerini destekleyecek melek yatırımcılar arıyoruz. Potansiyel melek yatırımcılar dendiğinde,  yılda 25 bin ile 50 bin lira arasında parayı bir şirkete yatırıp 10 şirketten 8’inde batıracak 2 tanesinde kazanacak adamdan bahsediyoruz. Bu melek yatırımcı kim olur. Bu işten daha önce para kazanmış insanlar olmalı çünkü yastık altındaki altının çıkarıp satan insandan melek yatırımcı olmaz. Yatırımının hemen geri dönmesini isteyen bu kişiler ile çalışılamaz, o nedenle bu aşamada Türkiye’de projeler başarılı oldukça melek yatırımcılık anlaşılacak.”

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir. Diğer bir tanımda ise; yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan özel bir yatırımcı tipi olarak ifade edilmektedir. Melek Yatırımcı, kuruluş aşamasındaki veya zor durumdaki firmalara, sağladıkları finansmanla onlara hayat veren kişi veya kuruluşlardır. Melek Yatırımcı diğer geleneksel yatırım enstrümanlarına göre yüzde 25 ve daha fazlası gibi yüksek getiri sağlayacak yatırımlara destek vermektedir. Melek Yatırımcıların kendileri de genellikle başarılı birer girişimci oldukları için yatırım yaptıkları firmalara iş konusunda sürekli danışmanlık yaparak, onlara değer yaratmaktadır.

MELEK YATIRIMCININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

- Melek Yatırımcılar bağımsız hareket edebildikleri gibi birleşerek grup olarak da hareket edebilmekte, bu şekilde daha büyük finansal ihtiyaçlara da cevap verebilmektedirler.
- Melek Yatırımcılar başarılı olabilecek bir yatırımı desteklemenin yanında; kendilerinin değerlendirebileceği girişim fırsatlarını da takip etmektedirler.
- Sermaye sahiplikleri yanı sıra genellikle yatırım yaptıkları alanla ilgili kişisel deneyime de sahiptirler.
- Melek Yatırımcı olmayı seçenlerin beklentileri yalnızca yatırdıkları paranın geri dönüşünü sağlamak, katma değer yaratmak ve girişim sürecinde rol almak değildir; bunların yanı sıra manevi tatmin beklentisi içinde bulunan Melek Yatırımcılara da rastlanmaktadır.
- Melek Yatırımcılar finansman sağladıkları şirketlerin yönetiminde aktif rol almayı istemektedirler.
- Melek Yatırımcıların büyük çoğunluğu 35–65 yaş arası şirket sahibi işadamlarından oluşmaktadır.
- Melek Yatırımcılar genellikle, proje başına Avrupa Birliği’nde 25 – 250.000 euro ABD’de 10–500.000 dolar aralığında yatırımlara destek vermektedir.
- Melek yatırımcılar en çok sağlık, medikal hizmetler, yazılım ve biyoteknoloji sektörlerine ilgi duymaktadır.

MELEK YATIRIMCI SAYISI BİNE ÇIKMALI
Dünyadaki melek yatırımcı ağı ile karşılaştırıldığında 50 ve 100 yatırımcı sayısının çok az olduğunu söyleyen Manas, “Türkiye emekleme döneminde, yatırımcı sayısı 1000’e çıktığı takdirde Türkiye’den iyi projeler bekliyoruz. Çünkü 2009'da Amerika’da yaklaşık  259 bin melek yatırımcı 57 bin  projeye toplam 17.6 milyar dolar yatırım yaptı. Proje başı yatırımcı sayısı 4.5, yatırımcı başı yatırım da  70 bin dolar  oldu. Melek Yatırımcılar, Risk Sermayeleri ve Girişim Sermayeleri 2009'da toplam 116.4 milyar dolar yatırım yaparken, kriz öncesi 2008 de bu rakam 475 milyar dolardı” şeklinde konuştu.
Dünya’da bir çok innovatif girişimin melek yatırımcılar sayesinde çıktığını söyleyen Manas, melek yatırımdan para kazanılacağını ifade ederek şunları kaydetti:
“Amazon.com 100 bin dolar veren 12 melek yatırımcı ile kuruldu. Bazı yatırımcılar yatırdıklarını 160’a katlayarak geri aldı. Örneğin Body Shop da yatırım yapan bir melek yatırımcı yatırımını 10 bin’e katlayarak geri aldı.”  

TÜRKİYE’DEN BU ŞARTLARDA STEVE JOBS ÇIKMAZ
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği  (ESİAD) tarafından düzenlenen Girişimcilik Haftası kapsamında “İnovatif Girişimcilik ve Türkiye’den Steve Jobs’lar Çıkar mı? Konulu konferansa katılarak, Türkiye’de bu şartlarda Apple’in kurucusu Steve Jobs gibi girişimcilerin yetişmesinin mümkün olmadığını dile getiren Manas, “Girişimcinin Türkiye’deki gelişim trendlerini çok iyi bilmesi gerekiyor. Yeni gireceği alanda sadece danışmanlarının değil kendisinin de çok bilgisi olması gerekiyor. Hangi sorunun çözülebilir, hangisinin çözülemez olduğuna karar vermesi şart. Son dönemde artık şirketlerin ömrü kısaldı. Türkiye’de 1967 yılından beri ilk 500 içinde sadece 17 firma var. Japonya’da şirketlerin ömrü 12.5 yıl. Artık oğlunuza iş bırakma dönemi bitti. Artık şirket kurup, satarak para kazanma dönemi başladı” diye konuştu.

YARATICILIK YOK FİKİR HIRSIZLIĞI VAR
Türkiye’de ne yazık ki yaratıcılık olmadığını fikir hırsızlığı olduğunu savunan Manas, birçok projeye TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumların destek verdiğini ancak bu destekleri öğrenebilmek için kullanım klavuzuna ihtiyaç olduğunu kaydetti. Girişimcinin cesur olması gerektiğini batma riskine rağmen projesini hayata geçirmek için hırslı olması gerektiğini vurgulayan Manas şöyle konuştu: “Türkiye’de gayrimenkul alanında başarılı girişimcilik öyküleri oldukça fazla. Ali Ağaoğlu buna en iyi örnek. Gayrimenkul projeleri ile kısa zamanda para kazanan girişimci örnekleri Türkiye’de çok revaçta. Boş arazilerin bir kararla belediyeler tarafından imara açılması ile kısa sürede bu alanda çalışan insanlar büyük paralar kazanıyor. Böyle olunca uzun yıllar proje üreterek, emek harcayarak bir yerlere gelmeye çalışan girişimciler ilgi görmüyor.”

RAKI BALIK KEYFİ YAPARAK OLMAZ
Toplantıda bugüne kadar farklı alanlardaki girişimcilik öykülerini de anlatan Manas, Mehmet Emin Karamehmet ortaklığı ile gerçekleştirdiği 3 projenin de başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti. Daha sonra Türk insanının kısa zamanda emek harcamadan zengin olma hayali içinde olduğunu görerek, İddia projesini yine İşadamı Mehmet Emin Karamehmet ortaklığında hayata geçirdiklerini açıklayan Manas, bu projenin ise çok tuttuğunu ve 6 yılda 14 milyar TL hasılata ulaştığını müflis olan Spor Toto’yu 3. yıldan itibaren 425 milyon dolar kar payını dağıtan Türkiye’nin ikinci büyük devlet kontrolündeki spor organizasyonu haline getirdiklerini vurguladı. İzmirli olarak bir hafta sonu Çeşme’de rakı balık keyfi yapmak yerine TÜSİAD toplantısına gittiğini burada enerji konusunda bir projenin ortaya çıktığını ifade eden Manas, bu toplantının ardından 2 ay sonra kurulan şirketin Avrupalılara satıldığını ve ülkeye büyük bir döviz kazandırdıklarını sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Karayolları Genel Müdürlüğü 5 adet saha aydınlatma kulesi satın alacak
» Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak
» Festivalde perküsyon şenliği
» Kısa süreli çalışanlara dönemsel çalışma fırsatı
» İstanbul’da kiralar %100’ün üzerinde arttı
» ‘İşimiz Temiz’ projesi başlıyor
» Keçiören Belediyesi Sancaktepe yüzme havuzu ve spor kompleksi yaptıracak
» Otokar’ın elektrikli otobüsü Münih’te
» Huzurevi sakinleri Körfez turuna çıktı
» Balçova’da hareket var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni