• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İzmir, sağlık turizmde İZSATU ile markalaşıyor

09 Haziran 2012 Cumartesi 08:1
12
14
16
18

HABER MERKEZİ
İzmir Sağlık Turizmi Derneği (İZSATU), İzmir’i sağlık turizmi alanında marka yapma hedefiyle yola çıkarken bu alanda büyük bir organizasyona da imza atacak. İstanbul’da gerçekleştirilmesi hedeflenen Dünya Sağlık ve 3. Yaş Kongresi’ni İzmir’e getirme başarısını gösterdiklerini söyleyen  İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Cinel, 19-23 Nisan 2013 tarihleri arasında 150 ülkenin aktif katılımı ile 2 bin civarında katılımcı hedeflendiğini söyledi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Salonu’nda kongrenin tanıtım toplantısında konuşma yapan İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Cinel, “Derneğin tek amacı, hedefi ve faaliyet alanı vardır. O da sağlık turizminin İzmir’de geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. İzmir’i sağlık turizmi alanında marka yapacaksak kentte bu alanda çalışma yapan kamu özel sektör üniversite, eğitim ve sağlık kurullarının destek vermeleri gereklidir” dedi.

Her yaşta yaşanabilir bir İzmir yaratmak için çalıştıklarını vurgulayan Cinel, yaşlanan bir dünyada 3. yaş turizminin öneminin arttığını vurguladı. Cinel, “Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 65 yaş ve üstü nüfus oranının genel nüfusa oranı yüzde 20’ler civarında seyretmektedir. Dünya yaşlanma Örgütü verilerine göre şu an 600 milyon civarında olduğu belirtilen 65 yaş ve üstü bireylerin sayısı 2050 yılına gelindiğinde 2 milyarı bulacağı öngörülmektedir” diye konuştu.
Turizm sektöründe bugüne kadar fark edilmeyen bir grup olarak kalan ileri yaş ve yaşlıların artık kendilerinin farkında olmasını talep ettiklerini vurgulayan Cinel, “Bu yaş grubu tüketim isteği, parası ve zamanı olan bir kitle olarak değerlendirilebilir. Bu da ilimize ve ülkemize büyük bir katma değer sağlayacaktır” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK TURİZMİNİN ÖNÜNÜ AÇSIN”
Türkiye’de 80’li yıllardan itibaren başlayan planlı turizme geçişte Turizm Bakanlıklarının önemli yatırım teşvikleri vermesi sayesinde 200 bin turistten 35 milyon turiste ulaşmasını sağladığını söyleyen İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, Sağlık Bakanlığı’nın da sağlık turizmi konusunda aynı destekleri vererek sağlık turizminin önünü açması gerektiğini söyledi.
Sağlık turizminin önünün özel hastaneler yoluyla açılabileceğini söyleyen Ediz, “Turizm ilk başladığı yıllarda Turban gibi devlet eliyle turizm tesisleri kuruldu ancak bunlar turizmi istenilen yere taşıyamadı. Bunun gibi devlet hastaneleri eliyle de sağlık turizmi olmaz. Devlet hastanelerinin kapasitesi zaten belli. Özel sağlık kuruluşlarının yeni yatırımlarına teşvik verilmesi gerekmektedir. Dünyada ve özellikle İstanbul’da özel sektör hastanelerinin sağlık turizminde başı çektiği görülmektedir” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığının Sağlık Turizmi Dairesi kurarak bu işi daha sıkı tuttuğunu vurgulayan Ediz şunları kaydetti;
“Sağlık turizmi için tüm kamu ve özel sektör bir araya gelerek örgütlü çalışması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Dairesi ile bu işleri yürütüyor. Genel duruma bakıldığında dairenin yeterli olmayacağı görülmekte. Bize göre yapılacak düzenlemeler, teşvikler ve tanıtımların organize edilmesi için Genel Müdürlük düzeyinde temsil edilmesi gerekmektedir.”
Dünya’da sağlık turizminde akreditasyon kuruluşlarının özel sektöre akreditasyon vererek dünyada tanıttığını da sözlerine ekleyen Ediz, özel sağlık kuruluşlarının bu konuya daha fazla önem vermesi gerektiğine dikkat çekti.

İzmir’in 3. yaş turizmine hazır olduğunu söyleyen Ediz sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye 20-30 yılda turizmde çok büyük yol kat etti. Sağlık turizmi ve 3. yaş turizminde de bundan önceki deneyimlerden yararlanarak bu süreden daha kısa bir sürede hedeflere ulaşılabileceğine inanıyorum. Destekleyici unsurlar ile de 3. yaş turizminde Ege Bölgesi ve Anadolu’dan daha iyi bir yer bulunamaz. Sağlık Bakanlığı iyi bir başlangıç yaptı. Bunun daha iyi değerlendirmesi gerekiyor.”

SAĞLIK TURİZMİNE TEŞVİK ARTTIRILMALI
Turizm sektöründe 3. yaş turisti olarak değerlendirilen kitlenin sağlığı ve fiziksel kondisyonu seyahate elverişli olduğu takdirde, boş zamanının oldukça fazla olması nedeniyle önemli bir potansiyel taşıdığını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alp Timur, İzmir’in turizmde kan kaybını 3. yaş turizmi ile yeniden toparlama fırsatı sunacağını söyledi.

İzmir’de turizmin gelişmesi için belirlenen 3 ana başlıktan birinin sağlık ve 3. yaş turizmi olduğunu vurgulayan Timur, “İzmir için belirlenen üç ana turizm başlığı Kongre Turizmi ve ihtisas fuarcılığı, kongre turizmi ile sağlık turizmidir. Sağlık turizmini destekleyici unsurlar olarak inanç, kültür ve ekolojik değerler ile desteklenir ise hedeflenen  yılın 12 ayı turizme ulaşılabilir” diye konuştu.
Sağlık turizmi bakımından bugüne kadar özel sağlık kuruluşlarının münferit olarak kendi imkanları doğrultusunda sağlık turizmi çekme çalışmalarını olduğunu ancak bunda başarı elde edilemediği yönünde görüş bildiren Timur, “Arzı birleştiren, tedavi organizasyonunu yapacak bir yapı oluşturulmalı. Bunun yanında da talebi çekecek ihtisaslaşmış turizm organizasyonu yapacak turizm modeli üretilmeli” dedi.
3. yaş turizmine iklimi ve sunduğu  yan ürünler bakımından en elverişli ilin İzmir olduğunu sözlerine ekleyen Timur, doğru organizasyon yapılırsa rekabet gücü en yüksek ilin İzmir olduğunu açıkladı.


+ Benzer Haberler
» Hisarcıklıoğlu: Ekonomideki sorunları istişare ile çözeceğimize inanıyoruz
» Günlük vak’a sayısı 30 bini geçti
» Dövizin %5 artışının iç borca faturası; 13,7 milyar TL
» SMA hastalığında güncel tedaviler çalıştayı düzenlendi
» Rüzgarda çifte rekor
» Çin’de üretilen Teslalar’ın Avrupa’ya ihracatı başladı
» Devlet katkısı fon tutarı 21 milyar TL’yi aştı
» İlaç kullanım onayları artık elektronik ortamda
» Markalı ürünlere talep arttı, patent başvuru sayısı 160 bine ulaştı
» İndirim günlerinde dikkatli olan karlı çıkar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni