• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Geleneksel el sanatları teknolojiyle buluştu

25 Ekim 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Geleneksel el sanatları teknolojiyle buluştu


           HABER MERKEZİ      
     Trabzon’un kuyumculuk alanındaki geleneksel el sanatları teknolojiyle buluştu. Şehrin benzersiz el emeği göz nuru ürünlerinden telkâri, hasır ve kazaziye için Kuyumculuk Tasarım Merkezi kuruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında finans edilen merkezde tasarım ve kalıp döküm işlemleri gerçekleştirilecek. Böylece ürünlerin her defasında şehir dışına çıkması engellenecek. Hem 5 milyon liralık tasarruf sağlanacak hem de tasarımların kopyalanmasının önüne geçilecek.

     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son Trabzon ziyareti sırasında Ayasofya Camisi ve Müzesinin altında bulunan Kuyumculuk Tasarım Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Yürütücülüğünü Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği merkezin kuyumculukta el işçiliğini ileriye taşıyacağını ifade eden Bakan Varank, “Kuyumculuk alanında  Trabzon’a değer katacak bir proje. Ya Allah Bismillah” diyerek kurdeleyi kesti.

EN ÖNEMLİ BİLEŞENLERDEN
     Merkeze ilişkin bilgi veren Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Trabzon ekonomisinin, tarihinin ve kültürünün en önemli bileşenlerinden birinin kuyumculuk sektörü olduğunu ifade ederek “Tarihi vesikalardan biliyoruz ki Kanuni Sultan Süleyman Han da kuyumculuğu Trabzon’da öğrenmiştir.” dedi.

TÜM AŞAMALAR TRABZON’DA
     Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında DOKA olarak son teknoloji ile donatılmış Trabzon Kuyumculuk Tasarım Merkezi’ni destekleyerek Trabzon’a kazandırdıklarını kaydeden Genel Sekreter Adıyaman, “Bu merkez ile kuyumculuk sektörü, tasarımdan üretime kadar tüm aşamaları artık Trabzon’da gerçekleştirecek.” diye konuştu.

İSTİHDAMA DA KATKI SAĞLAYACAK
     Genel Sekreter Adıyaman; üretim, maliyet ve zaman anlamında ciddi kazanç getirecek merkezin istihdama da katkısı olacağını vurgulayarak “Trabzon’un geleneksel el sanatları olan hasır, telkâri, kazaziye gibi ürünleri de modern tasarımları ile daha katma değerli markalaşan ürünler olarak uluslararası arenada tanıtmış olacağız.” dedi.

5 MİLYON LİRALIK TASARIM MASRAFI
     Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, “Tasarım yaptırmak isteyen kuyumcular İstanbul’a gittiğinde yıllık toplam 5 milyon lira masraf yapıyorlardı. Merkezin açılması ile bu harcama kalemi Trabzon ekonomisi içinde kalacak.” diye konuştu.

3 DEFA İSTANBUL’A GİDİYORDUK
     Kuyumcu Atölyesi Sahibi Murat Aktürk, “Bir tasarım için İstanbul’a üç defa gitmemiz gerekiyordu. Tasarımcı, dökümcü arkasından kalıpçıya gidiyorduk. Artık Trabzon hasırı ile ilgili tüm parçalar Trabzon’da üretilecek.” dedi.
 
MAKİNADA ÜRETEMEZSİNİZ
     Tasarımcı Havva Nur Bostan, “Buranın benim için iki şekilde önemi var. Hem şehrimde böyle bir iş yapılıyor olması hem de kendi açımdan yaşadığım yer. Başka bir şehre gitmek zorunda kalacaktım.” derken, başka bir tasarımcı Ümran Kaynak, “Dünyada hiçbir makinenin üretmediği ürünleri burada üretiyoruz. Hasır, kazaziye, telkâri bunların hiçbir makinada üretemezsiniz, insanların ilmek ilmek işlediği çok değerli sanatlar bunlar.” ifadesini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Bornova Belediyesi EGİAD elele verdi
» Başkan İduğ’dan Emniyet Müdürü Şahin’e “Hoş geldiniz pastası”
» “Bir gün değil her gün yanınızdayız”
» Türk Metal Sendikası Bursa 2 nolu Şubenin 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı
» Başkan Sandal: Eğitimde sosyal adaleti yarattık
» İKFF’ne muhteşem gala
» 179 kurum ve kuruluş taraf oldu
» “İnanç coğrafyamızdaki ülkelere destek olacağız”
» Konak’ta “Kadın Öyküleri” Ödülleri sahiplerini buldu
» Kadınların sesi Bornova’dan yükseldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni