• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Güzelbahçe Türkiye’ye örnek olacak”

27 Kasım 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

“Güzelbahçe Türkiye’ye örnek olacak”

   ► Vatansever, Güzelbahçe’de yapacakları atık yönetimi ile Türkiye’ye örnek olacaklarını söyledi.

           HABER MERKEZİ     
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Güzelbahçe Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Vatansever, Ticaret Gazetesi’ni ziyaret ederek İmtiyaz Sahibi Ahmet Tükel ve Yazı İşleri Müdürümüz Cemal Tükel’e projeleri hakkında bilgi verdi.
     Vatansever, Güzelbahçe’nin ekonomik kalkınmasında öncü olacak ve halkın yaşam konforunu artırarak Türkiye’ye örnek oluşturacak temiz enerji, atık yönetimi, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve enerji verimliliği konuları başlıklarında projeler ürettiklerini ifade etti. Vatansever, Çöplere hem gelir hem de enerji kaynağı olarak baktıklarını ifade eden Vatansever, “Güzelbahçeli hemşerilerimizin; cam, plastik, kağıt ve ıslak mutfak çöpünü mutlaka birbirinden ayırmasını sağlayacağız. Hemşerilerimiz hangi çöpün hangi gün ve saatte evinden alınacağını bilecek” diye konuştu.

“Güzelbahçe Türkiye’ye örnek olacak”
     İzmir’in son 10 yılda nüfus artış hızı en yüksek ilçesinin Güzelbahçe olduğunu belirten Vatansever, bu durumun pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi. 2007 yılında 19,255 olan ilçe nüfusunun, 2017 sonunda yüzde 65 artışla 31,429’a ulaştığını ifade eden Vatansever, “Bu nüfus artışı büyük oranda gelir ve eğitim seviyesi yüksek yurttaşlarımızdan oluşuyor. Partimiz aday gösterir ve halkımız da bizi oylarıyla desteklerse ilçenin tüm dinamiklerinin dâhil olacağı bir yönetim biçimini kurgulayacağız. Ortak aklı ve iyi yönetişim esaslarına dayanan katılımcı bir anlayışla ilçemize değer yaratmak istiyoruz” dedi.
     İş ve sivil toplum yaşamında yenilenebilir ve temiz enerji, atık yönetimi, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve enerji verimliliği başlıklarında onlarca projenin içinde olduğunu kaydeden Vatansever, Güzelbahçe’de Türkiye’ye örnek olacak bir atık yönetimini başaracağına inandığını söyledi.

“Atıkları milli ekonomiye kazandıracağız”
     “Bizler çöplerimize hem gelir hem de enerji kaynağı olarak bakıyoruz” diyen Vatansever, “Güzelbahçeli hemşerilerimizin; cam, plastik, kağıt ve ıslak mutfak çöpünü mutlaka birbirinden ayırmasını sağlayacağız. Hemşerilerimiz hangi çöpün hangi gün ve saatte evinden alınacağını bilecek. Bu projeyi kapsamlı bir eğitim çalışması sonrasında devreye alacağız, önce pilot mahallelerde, sonrasında ise tüm Güzelbahçe’de devreye alacağız. Kreşteki çocuğumuzdan öğrencilere, yaşlılarımızdan esnafımıza kadar herkese el ele vererek, sevgi, bilgi, bilim ve eğitim ile bu sorunu çözmeye kararlıyız. Bu uygulama Avrupa’nın hemen her ülkesinde yaklaşık elli yıldır uygulanıyor. Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Mevcutta işleyen bir iyi uygulama örneğini ilçemize entegre edeceğiz” diye konuştu.
Ayrıştırılmış atıkların, Güzelbahçe’de kurulacak geri dönüşüm ve biyogaz tesisinde geri dönüştürülerek milli ekonomiye kazandırılacağını sözlerine ekleyen Vatansever, atıklardan elde edilecek organik gübreyi de, tarımsal üretim yapan vatandaşlara piyasa fiyatının altında satacakları bilgisini verdi.

“İzmir’deki bütün projeleri elden geçireceğim”
     Vatansever, “İzmir’deki bütün projeleri elden geçirip gerekirse mimarları ile görüşeceğim. İmara aykırı olan şeyleri iyi niyetle söyleyerek mimarları da ikna edeceğim. Yüzde 50 disiplin, yüzde 50 iyi niyet göstererek bunları yapacağız” dedi.
     Kendisine rol model olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i aldığını belirten Vatansever, sözlerine şöyle devam etti: “Ben inşaat ruhsatı vermediğim sürece yapabilir mi sizce? Eskişehir’de neden başlayamıyor? Çünkü Yılmaz Büyükerşen izin vermezse başlayamaz. O yapı diğer yapılara da uygun olacak. Eskişehir’de bütün projeleri bizzat Yılmaz Büyükerşen bakıyor. Kendisinden bizzat dinlemiştim. Geceleri yapı planlarının üzerinde çalışıyorlar. Projeyi hangi mimar yaptıysa onu çağırıyor, onunla projeleri masaya yatırıyor ve tekrar incelemesini istiyor. İncelenip geri geldiği zaman Başkan da proje sahibi de mutlu bir şekilde plan uygulamaya konuluyor. Her şeyi sevgi ile yapıyor. Biz de bu işleri sevgi ile yapacağız. Bu işler yüzde yüz disiplinle de olmaz, yüzde 50 disiplin olacak. Kanunun bana verdiği bir yetki var, ben bunun dışına elbette çıkamam. Ama karşımdaki insanlar da iyi niyetime karşılık vermeliler. Ben makine mühendisiyim ama 30 senedir yüzlerce inşaatta görev yaptım, projeler üstlendim. Biz o bölgeyi nasıl tasarladıysak, imar planında dış görüntü nasıl olacaksa, yapılar ona uygun yapılacak. Herkes kendi zevkine göre tasarım yapıp konutlaşamayacak. Rantla ilgili noktada bizim kesin müdahalemiz olacak.”

Hüseyin Vatansever kimdir?
     1964 yılında Bulgaristan’nın Sliven kentinde doğdu. 1973 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ederek Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini Çorlu’da tamamlayan Hüseyin Vatansever, 1987 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1988-1990 yılları arasında aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1987 yılında Trakya Birlik’e bağlı Bursa-Karacabey Yağ Tesisleri’nde iş hayatıma başlayan Vatansever, 1993 yılında eşi Makine Mühendisi Nursel Vatansever ile birlikte EMA Enerji Makina İnşaat A.Ş’yi kurdu. Bugüne kadar mesleki ve sivil toplum örgütlerinde aktif görevler alan Vatansever; Makine Mühendisleri Odası (MMO), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) üyesi. 2011-2013 yılları arasında ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü. 2009-2017 yılları arasına Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanlığı, 2014-2017 yılları arasında Bergama Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Günay Hayat Vakfı kurucu Mütevelli Heyet üyesi olan Vatansever, 2016 yılından itibaren kurucuları arasında yer aldığı Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nde (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Evli ve iki kız çocuk babası.

 


+ Benzer Haberler
» Yaşlı nüfus son beş yılda %16 arttı
» Şubat ayında konut satışları yüzde 18.2 azaldı
» Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
» Siirt fıstığı dünyaya açılıyor
» İstanbul dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri oldu
» AmCham Türkiye/ABFT yeni yönetim kurulu seçildi
» 26. İzmir Avrupa Caz Festivalinde son hafta
» Sürpriz yok, Arkas-M.A.T. Sailing Team yine birinci
» İzmir’de ‘Frankofoni’ zamanı
» Çocuklar dijital mikroskop ile bilim dünyasını keşfe çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni