• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: Tarım düşerse yaşam ağırlaşır

19 Temmuz 2021 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Gürer: Tarım düşerse yaşam ağırlaşır


           HABER MERKEZİ      
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda giderek artan sorunları yok göstermeye çalışan Tarım ve Orman Bakanlığının yanlış yolda olduğunu belirtti.Gürer” sorun var,çözüm var. Çözümü düşünen İktidar yok.Sorunu görecek ve çözümü amaçlayacak bir iktidara ihtiyaç var .Tarım da düşersek yaşam ağırlaşır.Ekmeğe zor ulaşırız “ diye konuştu.
     Bir önceki yıla göre gübrenin yüzde 140, sulama suyunda kullanılan elektrik enerjisinin yüzde 26, mazot ve tohumun da yüzde 20 oranında arttığına dikkat çeken Gürer, tarımsal girdi maliyetlerinde belirli oranlarda indirim yapılmaması halinde, ülkemizde tarımla uğraşan kesimin giderek azalacağını ifade etti.
 
EN ÖNEMLİ SORUN MALİYET ARTIŞI
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bitkisel üretimde yaşanan  farklı sorunların varlığına karşın en önemli sorunun, girdi maliyetlerindeki artış olduğunu belirtti.

GÜBRE FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR
     Geçen yıl tonu 1800 lira olan üre gübresinin tonunun bu yıl 4000 liraya,DAP  gübresinin ise iki katına çıkarak 6 bin 400 liraya yükseldiğini söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gübredeki fiyat artışının yüzde 60 ila yüzde 140 arasında değişkenlik gösterdiğine işaret etti.

SULAMA SUYUNDA KULLANILAN ELEKTRİK MAMİYETİ YÜZDE 36 ARTI
     İç Anadolu’da en önemli tarımsal girdi maliyetinin başında sulama suyunda kullanılan elektriğin geldiğine vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elektrik enerjisinde bir yıllık fiyat artışının yüzde 36 seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

TARIM YAPILAMAZ HALE GELDİ
     Mazot ve tohum giderlerinin de her yıl büyük oranda arttığını, bu yılki artış oranının ise yüzde 20’leri geçtiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi maliyetlerindeki önlenemeyen artış, ülkemizde tarımı yapılamaz hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.
     Yüksek enflasyon ve girdi maliyetlerindeki artışın yanında kuraklık afetini

KURAKLIK VE DON
     Kuraklığın neden olduğu sorunların da bu yıl özellikte İç Anadolu Bölgesi’nde ciddi verin kaybına yol açtığını söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de kuraklığın kıraç alanlarda yüzde 60 ve 80, sulu alanlarda ise yüzde 15 ve 25 arasında değiştiğini belirtti.

ELMADA VERİM KAYBI YÜZDE 30
     Bahar mevsiminde etkili olan don olaylarının da Niğde’de verim kaybına neden olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elmada Çamardı, Ulukışla, Bor ve merkezde yüzde 60, kirazda yüzde 80, kayısı ve şeftalide ise yüzde 95 oranında tane dökülmesine neden olduğunu ifade etti. Gürer, elmadaki verim kaybının bu yıl yüzde 30’lar seviyesinde olduğunun beklendiğini de söyledi.

YAPILMASI GEREKENLER
     Tarımda yaşanan sorunların çözümüne yönelik önerilerini de anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi destekleri konusunda üreticiye açil destek sağlanmalı. Başta mazot ve gübre olmak üzere tüm desteklemeler güncellenmelidir. Kuraklık nedeniyle sulu tarım arazilerinde de hasar oluştuğu için borç ertelemenin kapsamı genişletilmeli, sulu tarım arazilerindeki kuraklık hasarıyla ilgili de borç erteleme yönüne gidilmelidir. Krediler 2 yıl ötelemeli ve 5 yıllık bir ödeme planı ile yapılmalıdır, Alan bazlı destek önemeleri kapsamındaki 2022 yılı tohum desteği ödemeği artırılmalıdır.  Kuraklık nedeniyle ÇKS kapsamında sadece kıraç arazisi olan mı yoksu sulu tarım alanlarının sahiplerinin borçları da mı ertelemeye dahil tam olarak anlaşılamadı. Ayrıca hangi şartlara göre ve nasıl borç ertelemesi yapılacağı da tam olarak bilinmediği için bu konuda bir açıklama beklenmektedir. Tarımsal elektrik fiyatlarında da belirli oranda indirim yapılmalıdır…” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu
» Yılın ilk 7 ayında doğal taş ihracatı 1,2 milyar $
» Vaillant 9 ilde yetkili satıcı ziyaretleri gerçekleştirdi
» Yangın söndürme ekipmanlarında fahiş fiyatlar incelenecek
» Karşıyaka Belediyesi dayanışma için yangın bölgesinde
» DYO oto tamir boyaları araçların ilk günkü renk kalitesine ulaşmasını sağlıyor
» Condor, filo modernizasyonu için Airbus A330neo’yu seçti
» İzmir’in kaza kara noktaları
» Soyer’den, Kemalpaşa’ya metro müjdesi
» Pandemide lojistik sektörünün yıldızı parladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni