• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gürer: “Her okulda sağlık personeli görevlendirilmeli”

28 Temmuz 2020 Salı 13:00
12
14
16
18

CHP Milletvekili Gürer, yeniden açılması planlanan okullarda alınacak tedbirleri sordu, Bakan Selçuk yanıtladı

Gürer: “Her okulda sağlık personeli görevlendirilmeli”

           ANKARA TİCARET     
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 31 Ağustos’ta telafi eğitimine başlaması planlanan okullarda, öğrencilerin sağlık ve hijyen açısından etkilenebileceği muhtemel olumsuz tabloyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
     Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Okullarda sağlık personeli görevlendirilmesi” talebini içiren önergesine verdiği yanıtta, okulların dezenfektesinin sağlanarak, gerekli tüm tedbirlerin alınacağını söyledi.

OKULLARDA NASIL ÖNLEM ALINACAK?
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eğitim kurumlarında pandemi sonrası oluşabilecek olumsuzluklara karşı alınacak önlemlerin açıklanması için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

SAĞLIK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLECEK Mİ?
     Gürer önergesinde, “Kovid-19 salgını sonrasında yeniden eğitime açılacak tüm okullarda ayrım gözetmeksizin sağlık personeli görevlendirilmesi yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?” şeklindeki sorusunun yanıtlanması istedi.

OKUL SAĞLIĞI HİZMETLERİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
     CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanlığı ile “Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü” imzaladıklarını belirtti. Bu kapsamda “Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı’nın” uygulanmaya başlandığını belirten Ziya Selçuk, “Program çerçevesinde yapılacak çalışmalarla, okul çağındaki bütün çocukların bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasının sağlanması ve sürdürülmesi, sağlıklı bir çevrede gelişimi, ailelerin ve toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesi hedeflenmektedir” dedi.

OKULLAR DEZENFEKTE EDİLECEK
     Koronavirüs salgını süreci ve sonrasında okulların açılması için uygun şartların oluşması halinde öğrencilere yönelik telafi eğitimi programlarının uygulanmasının planlandığını anlatan Bakan Selçuk, “Öncelikle okullarımızın ve okul alanlarının dezenfekte edilmesi sağlanacak ve bunun için gerekli tedbirler alınacaktır” dedi.

PSİKOSOSYAL DESTEK
     Bakan Selçuk, “Süreçten olumsuz etkilenen öğrencilerin okula başladıklarında korku ve kaygılarının giderilmesine yönelik psikososyal destek eğitimleri verilecek ve çeşitli etkinliklerle kaygı düzeyleri azaltılarak okula uyumları sağlanacaktır. Öğrencilerimize, pedagojik olarak olumsuz etkilenmeyecek şekilde virüsten korunma yollarına ilişkin bilgilendirme yapılacak ve onların akademik anlamda bir üst öğrenime sağlıklı bir şekilde hazırlanmaları için gerekli çalışmalar yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

GÜRER: “ÇOK CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI”
     Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise telafi eğitimi ile Ağustos ayı sonunda yeniden açılacak okullarda, sağlık açısından ve hijyen konusunda çok ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

OKULLARDA SAĞLIK PERSONELİ ŞART
     Telafi eğitimine başlandığı tarihlerde salgınla ilgili verilerin minimum seviyeye inmesi durumunda bile, öğrencilerin mesafe ve diğer hijyen kurallarına eksiksiz uyabilmesi için mevcut imkanların yeterli görünmediğine dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, “Bu konuda okullarda sağlık personeli görevlendirilmesi, en doğru karar olacaktır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kötüleşme devam ediyor
» Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı
» 7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı
» Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi
» Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş
» Akıllı sürüşün öncüsü Nissan ile %0 faizle heyecan yollarda
» Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL’ye yükseltti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni