• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Gürcistan Büyükelçisi ATO Başkanı Baran’ı ziyaret etti

02 Ağustos 2017 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Gürcistan Büyükelçisi ATO Başkanı Baran’ı ziyaret etti

           ANKARA TİCARET     
     Gürcistan Büyükelçisi İrakli Koplatadze, Gürcistan ile Türkiye’nin ticaretinde Ankara’nın payının artması gerektiğini belirterek, “Ticareti geliştirmek için Gürcistan’dan bir işadamı heyeti getirmek istiyoruz” dedi.
     Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Büyükelçi Koplatadze, Türkiye’nin Gürcistan’ın çok önemli bir ticari ortağı olduğunu, iki ülke arasındaki dış ticaretin 1,5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Gürcistan’da çok sayıda Türk yatırımı bulunduğuna da dikkat çeken Büyükelçi Koplatadze, “Ülkemizdeki en çok yabancı yatırımcı Türkiye’den. Gürcistan için Türkiye ticari ortak olmanın dışında yatırımcı ortak konumunda” diye konuştu.

     Büyükelçi, Türk yatırımcıların, Gürcistan üzerinden Avrupa Birliği’ne ihracat yaptığını da belirterek, “”İtalya’da bir futbol takımının formaları Türk yatırımcının ülkemizde kurduğu fabrikada üretildi” dedi.
     İki ülke arasında 2007’den bu yana Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu hatırlatan Büyükelçi Koplatadze, bu anlaşmanın güncellenmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Türkiye ile Gürcistan’ın ticaretinde Ankara’nın 100 milyon dolarlık bir pay aldığına dikkat çeken Büyükelçi, “Ankara ile ticari ilişkilerimiz İstanbul’un gerisinde kalıyor. Ankara ile potansiyelimizi geliştirmek için Gürcistan’dan, işadamlarından oluşan bir heyeti Ankara’ya getirmek istiyoruz” dedi.

     ATO Başkanı Baran da, Gürcistan ile Türkiye’nin çok yakın iki ülke olduğunu hatırlatarak, “Gürcistan halkı bizim için önemli. Her şeyden önce Gürcüler bizim akrabamız. Sizlerle karşılıklı ticari ilişkileri geliştirecek her türlü işbirliğine açığız. Gürcistan’dan gelen işadamları heyetini üyelerimizle bir araya getirerek işbirliği olanaklarının geliştirilmesini sağlarız” dedi.

“ANKARA’DAN TİFLİS’E DİREKT UÇMAK İSTERİM”
     Ankara’nın ekonomik yapısı hakkında detaylı bilgiler veren ATO Başkanı Baran, Ankara’nın sağlık ve kongre turizmindeki altyapısından bahsetti. Baran, göreve başladıklarından bu yana Ankara’dan yurtdışına doğrudan uçuşların artırılması için çalışma yürüttüklerinin altını çizerek, “İnanıyorum bu konu yakın zamanda çözüme kavuşacak” dedi. Gürcistan’dan sağlık turizmi amacıyla İstanbul’a gelenler olduğu belirten Büyükelçi Koplatadze, “Tiflis’ten Ankara’ya direkt uçuş olsa, vatandaşlarımızın büyük bölümü sağlık turizmi için Ankara’ya gelmek ister” dedi. Başkent Ankara’daki görev süresinin yaklaşık bir yıl sonra dolacağını kaydeden Büyükelçi, “Ankara’daki görev sürem dolduğunda Ankara’dan Tiflis’e direkt uçmak isterim” dedi.

     Büyükelçi Koplatadze, kabulünden dolayı ATO Başkanı Baran’a teşekkür ederek masa üstü kalemi hediye etti. ATO Başkanı Baran da Büyükelçi’ye Ankara keçisinin tiftiğinden yapılmış bir atkı hediye etti.
     Görüşmede, o sırada ATO Başkanı Baran’ı ziyarete gelen, Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Sancak da hazır bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» THY 4 bin 600 personel alacak
» İZTO, TARKEM’in %1’lik hissesini alarak ortak oldu
» İşsizlik oranı Nisan’da %9,6
» “Sorunları yığmayın, çözüm önerilerinizle sunun”
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Tarım istihdamdaki gücünü koruyor
» Palandöken, “Güçlü ekonomi için üretim kilit noktadır”
» Evdeki atık ilacın imhasına ‘1krş’ önerisi
» Arkas Aegean Link Regatta için geri sayım
» Ambalaj tasarımının yıldız öğrencileri belli oldu
» DEÜ Rektörlüğüne Prof Dr. Nükhet Hotar atandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
  Ticaret 11.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni