• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gününde ödeyen haksızlığa uğruyor”

06 Temmuz 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

“Gününde ödeyen haksızlığa uğruyor”

   ► EBSO’da ‘Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un getirdiği imkanlar konuşuldu.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     EBSO’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un getirdiği imkanları İzmirli sanayicilere tanıtmak amacıyla bir toplantı düzenlendi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin’ın katıldığı toplantıda, vatandaşların kamuya olan borç yükümün azaltılarak taksitler halinde ödenmesi, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, yurt içi ve yurt dışındaki varlıkların milli ekonomiye kazandırılması, 31 Mart 2018 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, resim ve harçlarla yine bu tarihten önceki idari para cezalarına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

     Verginin zamanında ödenmesi gerektiğini belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Başkanımıza mükelleflerinizi kaça ayırıyorsunuz diye sordum, ‘mükellef bir tane’ diye cevap verdi. Mükellef bir tane de, bir tanesinin borcu yok, öbürü nasılsa yapılandırma olur diye borcunu zamanında ödemiyor. Verginin, eşit ve herkes tarafından gününde ödenen bir sistem içinde olması gerekiyor. Bu hepimizi ilgilendiriyor çünkü eşit rekabet edebilme şansını ortadan kaldıran bir sistem. Gününde ödeyenlerin maalesef bu işte haksızlığa uğradığını düşünüyorum. Her ne kadar Vergi Dairesi ve Maliye Bakanlığı bununla ilgili iskonto, düşük bir vergi alsa dahi bence herkes vergisini gününde, zamanında ve eşit bir şekilde ödeyebilmeli” dedi.

“En yüksek ‘çalışan vergisi’ ödeyen ülkelerden biriyiz”
     Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında en yüksek çalışan vergisini ödeyen ülkelerden biri olduğunu belirten Yorgancılar, “Çalışanlarımız üzerindeki vergi yükleri, bizim maliyetlerimizi oldukça arttan unsurlardan bir tanesi. Baktığınız zaman Avrupa ülkeleri arasında en yüksek ‘çalışan vergisi’ni ödeyen ülkelerden bir tanesiyiz. Türkiye ihracat yaparak, yatırım yaparak, üretim yaparak büyümesi gereken bir ülke. Tüketim toplumu yerine üretim toplumu olması gereken bir ülke” diye konuştu.

“Sanayi 4.0’da başarı için, eğitim 4.0 lazım”
     Mesleklerin önümüzdeki 10 yıl içinde tüm dünyada değişim içinde olacağını söyleyen, Yorgancılar, “Üniversitelerimizdeki bazı meslekler 5-6 yıl sonra sistem içinde iş imkanına sahip olmayacak. Ama bir yazılım sektörü, sensör sektörü, kodlama, transfer yani eğitim. Onun için hep söylüyorum sanayi 4.0’ı  bu ülkenin gündemine taşıyan ilk kişiyim, bundan da gurur duyuyorum. Sanayi 4.0’da bizim başarılı olabilmemiz için eğitim 4.0’a mutlaka başlamamız lazım. Eğitim 4.0’a bugün başlama kararı aldığımızda realize olması en az 15 yıl. Bugün genç nüfus diye övündüğümüz grup, 2020 yılında orta yaş grubuna gelecek. Tedbirleri bugünden aldığımızda gelecek için çok daha iyi şeyler yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

“Mükelleflere bakışımız iyi niyetle”
     İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, “Yeniden yapılandırma kanunu, başkanımın da dediği gibi bazı sıkıntılar doğurmuş olabilir. Bizim bakışımız iyi niyetle vergisini ödemeye çalışan, ancak çeşitli nedenlerle vergisini ödemek istediği halde ödeyemeyen mükelleflerin önünü açmaya çalışmak. Kanunlar vatandaşlarımızdan, mükelleflerimizden gelen talepler doğrultusunda gerçekleştirilerek, ülkemizin ferah günlere kavuşması için yapılır. Yani kanunlar insanların ihtiyaçlarını gidermek için yapılır. Bundan sonraki süreçte de tüm toplum yapılandırma kanunu istemez ise gerçekleşmez diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Başvuru ve ödeme süreleri farklı”
     Yapılandırma kanunundaki en önemli hususun başvuru tarihleriyle ödeme tarihlerinin farklılık göstermesi olduğunu vurgulayan Engin, “Kesinleşmiş ve dava safhasındaki alacaklılar, vergi incelemesinde olan mükellefler, pişmanlıkla olan mükellefler gibi değişik başlıklar var. Her bir başlığın başvuru ve ödeme süreleri farklı. Bazılarına peşin ödeme gerekiyor, bazılarında taksit, bazılarında ise yıl sonuna kadar ödeme zorunluluğu var. Taksit seçen mükelleflerin peşin ödemeye dönmesi halinde hem bu kanun hem de önceki yapılandırmalara başvuran mükelleflerimiz için yüzde 90’a varan oranda peşin ödeme söz konusu” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni