• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gümrükte sessiz devrim

07 Mayıs 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Gümrükte sessiz devrim

   ► Bakan Tüfenkci, gümrük sisteminin yazılımını değiştirdiklerini vurgulayarak, “Bilge Sistemi adını verdiğimiz bu yazılımın ihalesini bitirdik”

           ANKARA TİCARET     
     Bakan Tüfenkci, gümrük sisteminin yazılımını değiştirdiklerini vurgulayarak, “Bilge Sistemi adını verdiğimiz bu yazılımın ihalesini bitirdik. Bu sessiz bir devrim oldu. Bu yazılım bittiğinde siz ofisinizde görüntülü olarak ihraç veya ithal ettiğiniz malın nerede hangi aşamada olduğunu göreceksiniz” dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, seçimlerini tamamlayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve yönetim kurulu üyelerini Bakanlık’ta kabul etti.
     Kabulde konuşan Bakan Tüfenkci, İTO’ya ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti, İTO gibi reel sektörün temsilcisi oda ve borsaların önemine dikkat çekti.

     Bakan Tüfenkci, hükümetin ve İTO’nun aynı amaç etrafında birleştiğini vurgulayarak “Sizden gelecek taleplere ve seslere kulak kabartmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü sizler deyim yerindeyse yangının tam ortasından gelen insanlarsınız. Bulunduğunuz ortamlar itibariyle herkes sorunlarını sıkıntılarını daha yalın bir şekilde size anlatma imkanı buluyor. Bu noktada sizlerin önemli görevlerinden birisi, kendi sektörlerinizin veya komitelerinizin sorunlarını çözme noktasında bizlerle, ilgili bakanlıklarla temasa geçerek iyi çalışmalar ortaya koymanız. Bizim amacımız da sizin amacınız da bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Bazı şeyler de söylemek yetmez, takip etmek, çözüm önerileri ile beraber gerçekleştirmek gerekir” dedi.

Daha güçlü bir Türkiye’ye kavuşacağız
     Bakan Tüfenkci, 24 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye’nin refah düzeyinin daha da artacağını belirtti. Yeni sistem ile en çok iş dünyasının fayda sağlayacağını ifade eden Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:
     “Türkiye seçim sonrasında yeni bir sisteme geçiyor, deyim yerindeyse makas değişiyor. Bu sistemde bizim beklentimiz, umudumuz şu andaki parlamenter sistemin aksaklıklarını giderecek bir sistem olması. Bürokrasinin azaltılmasından tutun da işlerin hızlanmasına, etkin kararlar alınabilmesine imkan sağlayan bir sisteme geçiyoruz. İnşallah bu sistemle daha güçlü bir Türkiye’ye kavuşacağız ve refah düzeyimiz daha da artacak. Bu sistemden herkes fayda görecek ama iş dünyası çok daha fayda sağlayacak.”

     Bakan Tüfenkci,  döviz üzerinden ve 24 Haziran seçimleri üzerinden bir algı operasyonu yürütülmeye çalışıldığına işaret ederek şöyle devam etti:
     “Bir süredir döviz üzerinden bir operasyon yapılmaya çalışılıyor. Biz ne zaman Afrin’de operasyon yapacağız dedik ondan sonra onlar döviz üzerinden Türkiye’yi sallama operasyonuna çalıştılar. Şimdi de seçimler üzerinden bir algı operasyonu yürütme çabası var. Başkanlık için Sayın Cumhurbaşkanımıza oyumuzu vereceğiz ama milletvekilliği seçimleri için partiye oy vermeyeceğiz. Çünkü sistem şöyle kuruldu: Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde başkanın karşısında meclis var. Birinden birinde çoğunluk sağlanamazsa sistem kilitleniyor. Böyle olunca da sistem çalışamaz beklenen fayda sağlanamaz hale geliyor. AK Parti koalisyon konumuna geçsin, yasalar geçmesin, hızlanma olmasın diye düşünülüyor. İnşallah hep beraber tüm bunların üstesinden geleceğiz.”

Gümrükte sessiz devrim
     Gümrüklerin yazılımının tamamını değiştirdiklerini aktaran Bakan Tüfenkci, “Bilge Sistemi adını verdiğimiz bu yazılımın ihalesini bitirdik. Bu sessiz bir devrim oldu, henüz kimse farkında değil. Bu yazılım bittiğinde siz ofisinizde görüntülü olarak ihraç ve ya ithal ettiğiniz malın nerede hangi aşamada olduğunu göreceksiniz. Gümrüklerde artık kağıt hiç kullanılmayacak, her şey elektronik ortamda olacak. Dolayısıyla insan temasını en aza indireceğiz. Bu sistemle memurumuzun performansını da ölçeceğiz hatta ölçmeye başladık. Bilge Sistemi tamamen hayata geçtiğinde o malın gümrükte neden beklediğini sorabileceksiniz, anında haberdar olabileceksiniz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Market markalı ürünlere sınırlama enflasyonu artırır”
» İzmir-İstanbul Otoyol ücretleri açıklandı
» İngiltere’de iş kuran Türkler Dünya arenasında
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %1,79 düştü
» Tarım ve gıda etiği İzmir’de konuşulacak
» İhracatçı mobilyacıya teşvik var
» Türkiye Otomotiv Endüstrisi gücünü evinde gösterecek
» Soyer: İTB, belediyenin partneri olmalı
» “Değişim kültürünü EFQM Modeli ile yönettik”
» “Kayıt dışı istihdam 10 kat maliyetli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni