• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gültepe: İhracat 9 milyar dolar artı yazacak

06 Eylül 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Gültepe: İhracat 9 milyar dolar artı yazacak

           ANKARA TİCARET     
     Türk markalarını ve tasarımcıları küresel vitrine taşıyan MBFWI’nın 12. sezonunun açılışını değerlendiren Mustafa Gültepe, “4 yıllık hedeflerimizin yer aldığı ‘Dört Dörtlük Eylem Planımız’ uyarınca hazırgiyim ihracatında kilogram birim fiyatını 20 dolardan 30 dolara çıkaracağız. Mal bazında miktar olarak hiçbir artış olmasa bile sektörel ihracatımıza 9 milyar dolar arttıracağız” dedi.
     İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’yi ucuz hazırgiyim üreticisi ülke kimliğinden sıyırıp küresel moda endüstrisinin merkezlerinden biri yapmak istediklerini söyledi. Gültepe, sektörel üretimde katma değeri 4 yılda yüzde 50 arttırıp ihracata 9 milyar dolar artı yazdıracaklarını bildirdi.
     İHKİB’in öncülüğünde düzenlenen ve Türk markaları ile tasarımcıları küresel vitrine taşıyan Mercedes – Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI), Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) 11 – 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

     Türkiye’nin en iddialı moda etkinliğini değerlendiren İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe hazırgiyim endüstrisinin ülke ekonomisi için stratejik önemde olduğunu vurguladı. Gültepe, geçen yıl yakaladıkları 17 milyar dolarla Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı sektörü olduklarını belirterek şöyle devam etti:
     “Net ihracat getirisinde tüm sektörlerin açık ara önündeyiz. Ülkemize her yıl net 14 milyar dolar döviz kazandırıp cari açığın kapatılmasına büyük katkı sunuyoruz. Türkiye dünyanın 5’inci büyük hazırgiyim tedarikçisi konumunda bulunuyor. Bizim uzun vadeli hedeflerimize ulaşabilmemiz için düşük katma değerli üretim ve ihracat ile gidecek yolumuz kalmadı. Bu gerçekten hareketle oyun planımızı değiştirdik. Geçen yıl kamuoyuna ilan ettiğimiz ‘Hazırgiyim Sektörü Strateji Belgesi’ ışığında yeni bir eylem planı hazırladık. 4 yıllık hedeflerimizin yer aldığı ‘Dört Dörtlük Eylem Planımız’ uyarınca hazırgiyim ihracatında kilogram birim fiyatını 20 dolardan 30 dolara çıkaracağız ve böylece mal bazında miktar olarak hiçbir artış olmasa bile sektörel ihracatımıza 9 milyar dolar artı yazdıracağız.”

     İhracatta kilogram birim fiyatı arttırmanın yolunun tasarımdan, markalaşmadan ve inovatif üretimden geçtiğini hatırlatan Mustafa Gültepe, İHKİB olarak bu konuda sektöre her türlü desteği verdiklerini söyledi. İHKİB’in dünya çapında bir marka haline getirdiği MBFWI sayesinde Türk markalarının ve tasarımcılarının küresel vitrinde yerlerini aldıklarını anlatan Gültepe şunları söyledi: “Türkiye’nin hazırgiyimde markalı ihracatı yüzde 10 civarında. Tasarım odaklı ihracatta ise yüzde 1’in altındayız. Yani arzu ettiğimiz yerin çok uzağındayız. Dört Dörtlük Eylem Planı’mızla 4 yılda markalı ihracatımızı yüzde 25’e, tasarım odaklı ihracatımızı ise yüzde 5’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmada 12. sezonuna giren MBFWI büyük rol üstlendi.
     “Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) 11 – 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek moda haftamızda markalarımız ve tasarımcılarımız 2019 İlkbahar / Yaz koleksiyonlarını sergileyecekler. Marka ve tasarımcılarımızın küresel alım devleri ile buluşturan MBFWI’nın yarattığı sinerji sayesinde hedeflerimize çok daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum.

     Öte yandan, İHKİB olarak sanayici ve tasarımcı işbirliğine de büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede MBFWİ ile eş zamanlı düzenlediğimiz The Core İstanbul’da konsept değişikliğine gittik. The Core İstanbul’u bu sezondan itibaren tasarımcılarımızla markalarımızın bir araya gelip yeni işbirliklerine imza atacakları bir organizasyona dönüştürdük. Bu platformda Türk üreticiler, tasarımcılardan sadece koleksiyon değil aynı zamanda model de satın alarak ihracata yönelik yeni ve yerli tasarım ekonomisi yaratacaklar. Bugüne kadar buna benzer bir iş birliği gerçekleşmedi. Bu kapsamda birebir tanıtım ve toplantılarla doğru üreticinin doğru tasarımcıyla bir araya gelmesini sağlayacağız.”

HAZIRGİYİM İHRACATI OCAK – AĞUSTOS DÖNEMİNDE YÜZDE 4 ARTTI
     Sektör olarak 2018’e 19 milyar dolar ihracat hedefi ile başladıklarını hatırlatan Mustafa Gültepe, 8 aylık verilerin hedefin çok uzağında olmadıklarını gösterdiğini söyledi. 2018’in 8 aylık bölümünde geçen yıla göre yüzde 4 artıda olduklarını bildiren Gültepe, sözlerini şöyle noktaladı:
     “2017’nin Ocak – Ağustos döneminde 11 milyar 340 milyon dolar olan ihracatımız bu yılın aynı döneminde 11 milyar 797 milyon dolara çıkmış bulunuyor. Aslında 8 ay itibarı ile 12 milyar doların üzerinde olabilirdik. Kurban bayramındaki 4 günlük kayıp performansımızı olumsuz etkiledi. Önümüzdeki 4 ayda bu farkı kapatacağımıza ve 19 milyar dolarlık rekor ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Bu yıl net ihracat gelirimizi de 14 milyar dolardan 16 milyar dolara çıkarmış olacağız.”

 


+ Benzer Haberler
» Yaşlı nüfus son beş yılda %16 arttı
» Şubat ayında konut satışları yüzde 18.2 azaldı
» Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
» Siirt fıstığı dünyaya açılıyor
» İstanbul dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri oldu
» AmCham Türkiye/ABFT yeni yönetim kurulu seçildi
» 26. İzmir Avrupa Caz Festivalinde son hafta
» Sürpriz yok, Arkas-M.A.T. Sailing Team yine birinci
» İzmir’de ‘Frankofoni’ zamanı
» Çocuklar dijital mikroskop ile bilim dünyasını keşfe çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni