• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gülle: İhracatta 2026 hedefi 300 milyar dolar

06 Ekim 2021 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Gülle: İhracatta 2026 hedefi 300 milyar dolar


           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği iş birliğiyle düzenlenen ‘Ezber Bozan Tasarım Yarışması’nın final gecesi İzmir’de gerçekleştirildi. Dereceye giren yarışmacıların açıklandığı ödül törenine, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı da katıldı. Türkiye’nin ihracat rakamlarındaki artışına dikkat çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “207 milyar dolar olan sene sonu ihracat hedefini bu ay itibariyle 212 milyar dolara getirdik. Açıkladığımız en son eylül ayı ihracatı 20 milyar doların üzerine çıktı. Bizim bunu sürdürülebilir hale getirmemiz gerekiyor. 2026 yılındaki hedefimiz 300 milyar dolar. Bu ihracatları katma değeri yüksek, tasarımlı ve Ar-Ge’li ürünlerle yapacağız” dedi.

“TÜRK MOBİLYA ÜRÜNLERİNİN KALİTESİNİ DÜNYAYA GÖSTERDİK”
     İhracatta 200 milyar doları geçtiklerini belirten Gülle, “Milyonlarca ton ihracatı daha da büyütüp milyonlarca ton üzerine koyarak yapmak yerine birim kilogram değerini artıracak işler yapmamız lazım. Bunu da gençlerin fikirleriyle, hayalleriyle, projeleriyle yapacağız. 150 milyon ton ihracatın kilogram değerini ne kadar yükseltirsek bizim ihracatımız da o kadar katlanarak yükselecektir. İnovasyon ve tasarım tüketici taleplerinin üretimi doğrudan etkilediği böylesi bir dönemde, sektörümüzü geleceğe taşıyacak. Bu anlamda, Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışması oldukça önem arz ediyor. Sektörümüzün ihracat rakamlarında; bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerin başarılı sonuçlarını net bir şekilde görmekteyiz. Tasarımcılarımız, Türk mobilya ürünlerinin rakiplerimize göre ne kadar kaliteli olduğunu tüm dünyaya gururla göstererek, yeni dönem için önemli bir adım attılar” ifadelerini kullandı.

“EGE TASARIMA DEĞER VERİYOR”
     Yarışmada ‘Fütüristik Çalışma Alanı Mobilyaları’ temasını güncel koşullar çerçevesinde salgını da göz önüne alarak kurguladıklarını ifade eden Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, “Mobilya sektörünün Ar-Ge kültürünün tasarım yetisinin artmasını ve birim fiyatının olabildiğince en yüksek değere ulaştırılarak gerçek ederinde satılmasını amaçlıyoruz. Türkiye’nin ortalama mobilya ihraç fiyatı 2020 yılında 2,64 dolarken, Ege Bölgesi’nde bu rakam 3,17 dolara ulaşıyor. Hedefimiz bu rakamı 6 dolar seviyesine çıkarmak. Ege’nin mobilya ihracatında ilk 5 ülke arasında; Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve ABD yer alıyor. Türkiye genelinde ise Irak ilk sırada. Ege tasarıma daha çok değer veriyor. Bu sayede mobilya sektörünün Ar-Ge kültürünün, tasarım yetisinin artmasını, birim fiyatının olabildiğince en yüksek değere ulaştırılarak gerçek ederinde satılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

EN ÇOK KATILIM ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDEN
     Ezberbozan Tasarım Yarışması’nda Erdener Atasaray, HEALTHY WORK isimli projesiyle profesyonel kategoride birincilik ödülünü alırken, öğrenci kategorisi birincisi SC ROLD isimli projesiyle Büşra Yiğit oldu. Gürhan Bilget, ARETE isimli projesiyle profesyonel kategorisinde ikincilik ödülünü almaya hak kazanırken, öğrenci kategorisinde TRİLO isimli projesiyle Zeynep Yıldırım ikinci oldu. Yarışmanın projeleriyle profesyonel kategoride üçüncülük ödülünü almaya hak kazananlar VALS isimli projeleriyle Hilal Özer ve Kübra Efe oldu. PORTA isimli projesiyle Hilal Kendir öğrenci kategorisinde üçüncülük derecesini almaya hak kazandı. Yarışmanın öğrenci kategorisinde, toplam 61 farklı üniversiteden alınan 621 başvuru sonucunda Eskişehir Teknik Üniversitesi 101 başvuruyla yarışmaya en çok öğrenci katılımında bulunan üniversite oldu.


+ Benzer Haberler
» Depremin yıl dönümünde 30 Ekim Deprem Anıtı açılıyor
» JCI İzmir’den 29 Ekim Kutlaması
» Karşıyaka’da coşku dolu Cumhuriyet kutlaması
» Senfoniden ‘29 Ekim Özel Konseri’
» Avrupa’daki başarılarıyla dikkatleri çeken May Piar, Türkiye ofisini açtı
» Başkan Arda: Asla başaramayacaklar
» Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü taşıma hizmeti alacak
» Robotik kodlama dersleri başladı
» Otomotiv teknolojilerine 100 milyon TL’lik yatırım
» 5. Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni