• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

‘Güçlü kadınlar müzikle elele’

03 Ocak 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

‘Güçlü kadınlar müzikle elele’

   ► İzmir Soroptimist Kulübü Başkanı Nuran Özbek, “56 yıldır kadınlar ve kız çocukları için soroptimistlik vizyonu içerisinde hizmet vermekte.

           TUĞÇE OTUK     
     Uluslararası bir kurum olan ve kadınların hayatını iyileştirmeyi hedefleyen önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Soroptimist teşkilatının, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’na bağlı olarak çalışan İzmir Soroptimist Kulübü 1961 yılında kuruldu.

Eşit temsil hakkı
     Toplum yararına çalışma ve projeler üreten, kadınların statüsünün yükselmesini amaçlayan İzmir Soroptimist Kulübü Başkanı Nuran Özbek, “56 yıldır kadınlar ve kız çocukları için soroptimistlik vizyonu içerisinde hizmet vermekte. Soroptimistler eğitim, sağlık, çevre, kadın ve insan hakları, kadınların sosyal ve ekonomik alanda güçlenerek toplumdaki statülerinin yükseltilmesi amaçlarına yönelik olarak projeler hazırlarlar. Bu proje ve etkinliklerde kamu kuruluşlarıyla, yerel kurumlarla, derneklerle işbirliği yaparak projeler hazırlamaktayız. Bizim amacımız kadınların güçlenmesini sağlamak ve toplumda her alanda eşit temsil hakkına sahip olmaları için çalışmaktayız. Bunun için önceliğimiz eğitim, eğitimli bireyler toplumda güçlü duruş sergileyebilirler. Bu amaçla en önemsediğimiz konumuz kız öğrencilerimize sağladığımız burslardır. Üniversite öğrencisi kızlarımıza burslar sağlayarak öğrenimlerini tamamlamalarını, eğitim hayatlarına, hatta eğitimden sonra profesyonel hayatta kendilerine destek olacak projeler de geliştirmekteyiz. Bizim federasyonumuz her sene İzmir Seferihisar’da gençlik kampları düzenler. Bunlar liderlik kamplarıdır ve bursiyerlerimizin hayata hazırlanmaları amacıyla gerçekleşir” dedi.

     İzmir Kulübü olarak Türkiye Soroptimist Kulübü’nün güçlü bir üyesi olduklarını aktaran Özbek, “Türkiye Soroptimist Külübü Federasyonu  Avrupa Federasyonu’nun çok güçlü bir üyesidir ve her yıl yapılan değerlendirmelerde burslar anlamında birinci gelen bir federasyon. Bu anlamda kız çocukları ve kadınlar için çalışıyoruz. Kadınların eğitimin yanı sıra profesyonel hayatta yer alabilmeleri ve güçlü bir duruş sergileyebilmeleri için eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerimizi ürettiğimiz projeler ve etkinlikler ile birlikte gerçekleştirmekteyiz. Projeleri bazen kulüp olarak kendimiz, bazen de kurumlar ile birlikte yapıyoruz. En son projemiz olan Güçlü Kadınlar Müzikle Elele Projesi bu anlamda iyi bir örnek. Bunun yanında yer alan bir diğer önemli projemiz şu hedef üzerine oluşturuldu; sadece ülkemizde değil, dünyada kadının temsili konusunda bir sorun var. Bu nedenle kadınların her anlamda kendini geliştirip tüm haklarını elde etmek için çalışmaları gerekmektedir.

     Biz ve bizim gibi kadın örgütleri de buna hizmet etmektedir. Bizim projemizde toplumda kadının yerinin güçlenmesi, belleklerde ve gerçek hayatta hakkettiği yeri alması için projeler üretiyoruz. Bu amaçla ‘Kadına Şiddete Son’ adında bir proje hazırladık. Bu projemizde 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi bizimle işbirliği yaptı. Burada aynı ortada çalışan kadın ve erkek grupları ile toplumsal cinsiyet eşitliği anlamında bir proje ürettik. Bu proje kapsamında kadınlara ve erkeklere eşit ders sayısında eğitimler verildi ve eğitimlerin sonrasında geri dönüşler doğrultusunda raporlar aldık. Kadınların kendileriyle ilgili görüşleri ve duruşları nedir, erkek katılımcıların kadınlarla ilgili düşünceleri neydi ve eğitimden sonra ne oldu konularında son derece yararlı geri dönüşler aldık. Bu projemiz sona yaklaşmakta ve bu projemiz ardından yeni bir projeye başladık, bu da ‘Güçlü Kadınlar Müzikle Elele’ Projesi oldu” dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği
     Demokrasi ve insan hakları bağlamında toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamak için 25 kadınla yola çıktıklarını belirten ‘Güçlü Kadınlar Müzikle Elele’  Proje Koordinatörü Sema Övgün, “Bu projenin hazırlanması sürecinde Ege Üniversitesi ile görüştük ve buradaki koro şefimiz öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Özgen Küçükgökçe koromuzu çalıştırdı. İzmir Kadın Çalışmaları Müdürlüğü bize yer temin ettiler. Biz kadınların ruhsal ve bedensel sağlığı, dik durmaları, hayatlarında ve yaşamlarında kendi kendilerine karar vermeleri, soroptimistliğin simgesi olan karar mekanizmalarında kadınların olması, etkili ve aktif olmaları için neler yapabiliriz konusunda bir farkındalık yaratma projesidir bu. Bunun için dokuz ders zamanı planladık. Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi alan arkadaşımızdan bilgiler edindiler. STK ve katılımcılık, öfke kontrolü, stresle başa çıkma ve aile terapisi hakkında bilgiler aldılar. Doğru duruş ve nefesle kendimizi ifade edebilme konusunda eğitim aldılar” dedi.

     Bu projenin sonuç çıktılarının kendileri için çok önemli olduğunu aktaran Övgün, “Kadınların özgüven kazanarak, ayakta ve dik durmalarına yönelik güvenlerinin gelmesi bizim esas hedefimiz. Bunun yanında toplumsal cinsiyet konusunda farkındalık yaratmak, birlikte hareket etmek, güç birliği oluşturmak bizim amaçlarımız arasında yer alıyor. 2018 yılının ülkemize barış ve huzur getirmesini diliyoruz. Artık aydınlık günlerde kendi konforumuzu sağlamak için çalışacağımız günlerimiz olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni