• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gübrede fiyat yüzde 300 arttı

20 Kasım 2021 Cumartesi 00:00
12
14
16
18

Güneş: Tükettiğimiz gübrenin yüzde 50’sini ülkemizde üretiyoruz. Ancak gübrenin ham madde kaynaklarında yüzde 90 dışa bağımlıyız

Gübrede fiyat yüzde 300 arttı


   ► GÜİD Yönetim Kurulu Başkanı Güneş, “Hububatta dekara 16 TL olan destek 2021 yılı için yüzde 25 artırılarak 20 TL, 2022 için de yüzde 100 artırılarak 32 TL oldu. Gübrenin fiyatındaki artış yüzde 300. Dolayısıyla destek yetersiz” dedi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Yılın başından itibaren gübre fiyatlarına gelen fahiş zamlar, Türkiye’nin tarımsal üretimini olumsuz etkiliyor. Verilen gübre destekleri ise gübre fiyatlarına kıyasla yetersiz kalıyor. Gübre ham maddelerinde dışa bağımlı olan Türkiye’de gübre fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Türkiye’nin amonyak, doğalgaz, sülfürik asit, nitrik asit ve fosforik asit gibi gübrenin ham madde kaynaklarında yüzde 90 dışa bağımlı olduğunu dile getiren Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş, gübre fiyatlarında yıl başından beri yüzde 300 artış meydana geldiğini belirtti.

“GÜBRE HAM MADDELERİNDE FİYAT YÜKSELDİ”
     Gübre sektörünün 2021 yılının başında tüm dünyada artan emtia fiyatlarından olumsuz etkilendiğini belirten Güneş, “Yıl başında amonyak, doğalgaz, sülfürik asit, nitrik asit ve fosforik asit gibi gübre ham madde fiyatları yükseldi. Gemi nakliye ücretlerinde artışlar meydana geldi. Konteynerler bulunamadı, taşımacılıkla ilgili büyük sorunlar ortaya çıktı. Arz talep dengesi bozuldu. Ağustosa kadar gübre fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde bir artış oldu. Ağustosta doğalgaz krizi ortaya çıkmaya başladı. Doğalgaz krizinden sonra ciddi bir ham madde, amonyak problemi oldu. Avrupa’daki birçok üretici firma üretimi durdurdu. Çin’de üretimde kısıtlamalar meydana geldi. Fiyatlardaki yüzde 100 artışın üzerine tekrar yüzde 100 artış oldu. Yıl başından itibaren değerlendirdiğimizde gübre fiyatları yüzde 300 arttı. Bununla beraber Çin ihracat yasağı getirdi, Rusya ihracata kısıtlama getirdi. 2021 yılının başında 270 dolar olan üre gübresi, şu an dünya piyasalarında bin dolar seviyelerinde konuşuluyor” ifadelerinde bulundu.

“GÜBRE DESTEĞİ YETERSİZ KALIYOR”
     Gübrede benzer bir krizin 2018 yılında yaşandığını belirten Güneş, “2016 yılında 6,7 ton olan gübre kullanımı, 2018’deki fiyat artışlarından dolayı 5,3 milyon tona düştü. 2020 yılında 7 milyon ton gübre kullanımımız var. Bu da Türkiye tarihinin en yüksek gübre kullanımı. 2021 yılı verileri çıktığında bu rakamlarda geriye gelindiğini göreceğiz. Gübre konusunda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Tükettiğimiz gübrenin yüzde 50’sini ülkemizde üretiyoruz. Ancak gübrenin ham madde kaynaklarında yüzde 90 dışa bağımlıyız” dedi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen gübre desteklerinin çiftçiyi memnun etmediğini söyleyen Güneş, “Hububatta dekara 16 TL olan destek 2021 yılı için yüzde 25 artırılarak 20 TL, 2022 için de yüzde 100 artırılarak 32 TL oldu. Ancak gübrenin fiyatındaki artış yüzde 300’ün üzerinde. Dolayısıyla gübre desteğine verilen artış ile gübrenin fiyatındaki artışı kıyasladığımızda destek yetersiz kalıyor” diye konuştu.

“GÜBREDE FİYAT ARTIŞI GIDA ENFLASYONUNA SEBEP OLABİLİR”
     Kurdaki artışın gübre fiyatlarını olumsuz etkilediğini aktaran Güneş, “Doların artması, gübrede dışa bağımlı olduğumuz için fiyatların artmasına neden olur. En fazla tükettiğimiz gübrelerin başında gelen ürenin torbası 500 TL’yi geçti. Tükettiğimiz 7 milyon ton gübrenin 2 milyon tonunu üre gübresi oluşturuyor. Ciddi anlamda fiyatı arttı. Fiyat artışının hızlı olması gübre kullanımını olumsuz etkiliyor. Kullanılmaması birim alandaki rekolte, verim ve kalite kayıplarına neden olur. Gelirde düşmeler olur ve çiftçi zarar eder. Maliyetler çok yüksek. Zaten elektrik, mazot, tohum, zirai ilaç gibi tüm girdilerde ciddi anlamda artış var. Bu artışlar mutfağa yansır bu da gıda enflasyonuna sebebiyet verir” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı
» ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor
» “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”
» Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor
» “Nükleer çöplük haline geleceğiz”
» İzmir’de ekmeğin fiyatı 2,50 TL
» Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu
» İş dünyası kur artışından tedirgin
» Taksiciler yoğun trafik nedeniyle müşteriye yetişemiyor
» Yurtdışı satışları gelinlik sektörünü canlandırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni