• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Girişimcilik ve İnovasyon Atölyesi için imzalar atıldı

21 Şubat 2020 Cuma 15:00
12
14
16
18

Girişimcilik ve İnovasyon Atölyesi için imzalar atıldı

   ► İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Gençlerimizin başarısının Türkiye ve dünya çapında ses getireceğine inancım tam”

           SELDA AK     
     İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) işbirliğinde kurulacak olan “Girişimcilik ve İnovasyon Atölyesi” protokolü imza töreni İzmir Atatürk Lisesi’nde gerçekleşti. Törene, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in yanı sıra eğitim ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün benim için anlamlı ve heyecanlı bir gün. 1981 yılında bu okuldan mezun oldum. Çok önemli kurumlarda başkanlık yaptım, görevlerde bulundum. Bu görevlere gelmemde bu okulun büyük katkısı var. Bana böyle bir gelecek kazandıran okulumda böyle bir projeye destek olmaktan heyecan duyuyorum. Bugün burada İzmir Atatürk Lisesi bünyesinde kurulan AR-GE, İnovasyon ve Girişimcilik Atölyesi’nin iyi niyet protokolü imza töreni için biraraya geldik.

     İzmir Atatürk Lisesi, kentimizde ve ülkemizde yenilikçi bakış açısı ve öğrencilerine verdiği öğrenme, araştırma, yaratma cesareti ile biliniyor. Bir hayalimiz var. İzmir’i girişimcilik ve inovasyon kentine dönüştürmek. Ülkemizin ötesinde Akdeniz havzasında en önemli girişimcilik merkezi haline getirebilimek. Söz konusu protokol,  Odamız’ın “İzmir’i inovasyon ve girişimcilik kentine dönüştürme” vizyonu ile bu hayal ile doğrudan örtüşüyor. Biz İzmir’de bu konuda ciddi bir potansiyelin olduğunu, çalışmalara başladıktan sonra daha net gördük. Odamız İnovasyon Merkezimiz bu yıl sonunda faaliyete geçecek. Girişimcilik merkezimiz de haziran 2021’de.

“Sporla eğitim iç içe olmalı”
     İzmir’den hep beyin göçü olduğunu aktaran Başkan Özgener, “İzmir’den hep beyin göçü olduğu söyleniyor. Eğitim için İzmir dışına, hatta yurt dışına gidilse bile mezun olduktan sonra bu beyinlerimizin  İzmir’e geri gelmelirini sağlayacak potansiyelleri yaratabilmemiz önemli olan. Bunu yaratabileceğimize de eminim. Bunun için de çok çalışacağımızı belirtmek istiyorum. Gençlere tavsiyem, eğitim ne kadar önemli ise, spor da eğitimin bir parçası. Sporla eğitim iç içe olmalı” diye konuştu.

“İyiliklerin artmasına çok ihtiyacımız var”
     İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ise Başkan Mahmut Özgener’in öğrencilik yıllarında çok başarılı ve aktif olduğunu kaydederek, “Spor ve akademik başarıyı birarada götüren ender insanlardan bir tanesi. Hatta İzmir’de akademik anlamda üst seviyedeki öğrencilere ilham verme anlamında iyi bir şahsiyet olduğunu, karşısında değil her zaman her yerde şöylemişizdir ve söylemeye devam edeceğiz. Çünkü bu başarı hikâyelerini öğrencilerimizin mutlaka canlı olarak görmesi gerekiyor. Kendi babası adına, şimdi kendi annesi adına yaptıracağı okullar adına takdir edeceğim bir şahsiyet. İyilik yap denize at değil.

     Herkes duysun herkes bilsin iyilik yapmanın güzelliğini. Bu güzel hikâyenin örneklerinin çoğalması lazım ki izmir’de kıyıda köşede kalıp ekonomik anlamda çok iyi olan insanlara örnek olsun. Çünkü izmir’in buna ihtiyacı var. İyiliklerin artması adına gerçekten çok ihtiyacımız var. Buradan hareketle bizim akademik anlamda gençlere destek olmamız gerekiyor. Patent üretme, faydacılıhk sağlama anlamında gençlere bunu vermeliyizki, dünya çapında gerçekten iyi icatlara patentlere imza atabilsinler. Onun için girişimciliklerine sonuna kadar destek vermemiz gerekiyor. Ben bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın, gençlerimizin başarısının Türkiye’de ve dünya çapında ses getireceğine inancım tam” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin geleceğini gençler tayin edecek”
     TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İzmir Bölge Temsilcisi Aysel Öztezel ise bu atmosfer içinde olmaktan son derece gururlu olduğunu söyleyerek, “Bu atölyeye destek vermekten büyük bir onur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. İzmir KGK, TOBB’un 81 ilde yaptığı bir hizmet anlayışı içinde yürüdüğümüz bir yoldur. Tüm girişimci kadınların birlikte olduğu, 81 ilde girişimcilik ruhunu aşılamaya gayret eden bir topluluğuz. Türkiye’nin geleceğini gençler tayin edecek. Girişim ve İnovasyon Atölyemizin öğrencilerimiz için eğitim ve proje üretim merkezi haline gelmesini ve çocuklarımızın genlerine girişimciliği üniversite öncesinden işleyerek, geleceğin girişimcilerini yaratmasına vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

     İzmir Atatürk Lisesi Okul Müdürü Ahmet Yılmaz yaptığı konuşmada,“Geldiğimiz günden beri tek amacımız 132 yıllık çatıda bilimi, sanatı, sporu, edebiyatı, şiiri, güzelliği, yardımlaşmanın ve sosyal sorumluluğun konuşulduğu bir çatı olması. Bunun dışında öğrencilerimizin enerjisini, gücünü boş şeylere harcamaması gerektiği yönünde bir çaba içerisindeyiz. Bunun sonuçlarını hep birlikte alıyoruz. Girişimcilik ve inovasyon atölyesinde emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni