• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Girişimcilik ‘pandemi’ dinlemedi

07 Nisan 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Girişimcilik ‘pandemi’ dinlemedi

   ► Endeavor Türkiye, 2021’de girişimcilere yatırımın artmasını bekliyor. Salgında başarının yolu ise yeni şartlara uyum ve riski dağıtmaktan geçiyor

           SEDA GÖK      
     Şirketlerin 2021 yılı için düşünceleri umut verici. Şirketler arasında bu yılın 2020’den daha olumlu geçeceğine inananların oranı yüzde 90 oranında…
     ABD merkezli, çeşitli ülkelerde girişimcilerin finansman ve bilgiye erişimini sağlamak üzere faaliyette bulunan Endeavor Derneği, Türkiye’deki girişimcilerin salgın dönemindeki karamsarlığının son bulduğunu açıkladı.  Endeavor Türkiye, girişimcilerin durum ve beklentilerini belirlemek üzere bir anket çalışması yaptı ve sonuçlarını paylaştı.
     Anket sonuçları ve mevcut duruma yönelik bir grup gazeteci ile zoom ortamında bir araya gelen Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, 2020 yılı Mart ayında yapılan ankette karamsar bir tablo gözlenirken, 2021’deki ankette iyimserliğin hakim olduğunu söyledi. Türkmen, ayrıca 2021’de girişimlere yapılan yatırımın artacağı tahmininde bulunduklarını açıkladı.  

     2020’de yapılan ankette girişimcilerin nakit akışı, müşteri kaybı endişesi taşıdıklarını, yüzde 75’inin 2020 hedeflerine ulaşamayacakları görüşünde olduklarını belirten Aslı Kurul Türkmen, ancak girişimlerin yarısının 2020 hedefini tutturduğunu bildirdi.
     2021 de öne çıkan zorluğun ise ekip yönetimi olacağını ifade eden Aslı Kurul Türkmen, ayrıca katılımcıların da yüzde 90’ın belirttiği devlet desteği yetersizliğinin de sorun alanı olduğunu anlattı.
     Salgın döneminde, oyun, fintech, sağlık, uzaktan eğitim ve pazarlama teknolojilerinin salgın döneminde öne çıktığını, bir başka etkinin çalışma düzeninde olacağını kaydeden Aslı Kurul Türkmen, “2021 Mart ayı anketinde uzaktan çalışma düzenlerine geçişin birçok şirkette kalıcı hale gelmesini bekliyoruz. Uygulayan şirket sayısı da artacaktır” dedi.
     Girişimlere yatırım yapanlarda olumlu yönde ivme gördüklerini de belirten Aslı Kurul Türkmen, Endeavor Catalyst’in, yatırım kotasını 1 milyon dolardan 1.5 milyona çıkardığını, Türkiye genelinde de yatırım sermayesinde artışın süreceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

UYUM SAĞLAYAN VE BÜYÜYEN DAHA BAŞARILI OLACAK
     Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli ise 2021’de girişimler açısından önemli unsur olarak “büyümenin” öne çıktığını söyledi. Kurttepeli 2020’de bütün şirketlerin “ayakta kalmaya” odaklandığını ancak 2021’in öne çıkan eğiliminin büyüme olduğunu kaydetti. Kurttepeli, “Pandemi belki 2022 yılında da devam edecek. Pandemi tüm kurumlara dayanıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Ne şart ile olursa olsun gelir gibi tek bir finansal metrik yerine gelir, gider ve kar metriklerinde denge sağlayıp, hız kaybetmeden ama dengeli büyüyüp yatırım yapma disiplinine sahip olunması gerekiyor” dedi.

OYUN VE FİNTECH UÇUŞA GEÇECEK
     Gelecek dönemde fintech ve oyun sektöründeki büyümeyi “uçuşa geçecek” diye nitelendiren Kurttepeli, sağlıkta ise hizmet sunumu yönünde büyüme beklediklerini kaydetti. Uzaktan çalışmanın girişimcilerle benimsendiğine işaret eden Kurttepeli, özellikle şirketlerin çok büyük bir kısmının “hibrit” (haftalık çalışmanın bir kısmının ofiste, bir kısmının evde yürütülmesi) modele geçeceğini, bunun da performans ve verimliliği ölçmede yeni kriterlerin oluşturulması ihtiyacını doğuracağını vurguladı.
     Emre Kurttepeli, Türkiye’nin AR-GE’ye yaptığı kamu desteğinin çok farklı alanlarda çok sayıda istekliye verildiğini belirterek, bunun yerine belirlenmiş öncelikli alanlarda daha yoğun AR-GE teşviki yapılmasını önerdi. Kurttepeli, teknokentlerin kira geliri baskısı altında kaldığını, firmaların ise teknokentlerde destekten yararlanmanın fiziken bulunma şartına bağlı olmamasını talep ettiklerini belirtti.
 
Anketin 2021 sonuçlardan satır başları
     Yüzde 82, çalışma düzenini değiştirdi. Şirketlerin yaklaşık yüzde 50’si yeni çalışma düzeninde verimin yüzde 20 arttığını, yüzde 28’i ise yüzde 20 düştüğünü belirtti. Şirketlerin yüzde 48’i uzaktan çalışmaya yüzde 30’u hibrit çalışmaya geçti.
     Katılımcıların yüzde 50’ye yakını salgının diğer ülkelerden daha ağır hissedildiğini belirtti. Şirketler salgınla mücadele için yeni gelir kaynağı bulma, yeni teknoloji benimsemeyi tercih etti. İşten çıkarma ve sosyal hakları kısmayı tercih etmediklerini belirttiler. Şirketlerin yüzde 35’i 1 yıl içinde işlerinin normalleşmesini bekliyor.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti
» KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu
» Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu
» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde
» MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak
» Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek
» TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar
» EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak
» Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
» İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni