• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu

25 Kasım 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu


   ► Yem, elektrik ve kömür fiyatlarındaki artış, tavuk ve yumurta üreticisini küçülmeye zorluyor

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Son dönemde yem, elektrik ve kömürde yaşanan fiyat artışı hem tavuk ve yumurta üreticisini sokuyor. Diğer yandan kömür ve elektriğe yapılan zamlar nedeniyle tavuk eti üreticisi de maliyetlerini karşılayamadığı için işletmelerinde küçülmeye gitmek durumunda kalıyor. Üretim yapan kümeslerde 2021 kışında 110 dolara alınan ithal kömürün şu an 230 dolar olduğunu belirten Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Üyesi Varol Gürol, “Daha önce 800 TL aldığımız kömür şu an yaklaşık 2 bin 800 TL oldu. Termik santraller ise ithal kömürün fiyatının yükselmesinden dolayı yerli kömüre döndü. Elektrik kesintisi olmaması için önceliği de şu anda santrallere veriyorlar. Burada tavukçuya düşen kömür kalmıyor. Elektriği 2021 başında 504 TL alıyorduk şu anda bu rakam neredeyse iki katına çıktı. Personel maaşlarını zaten her yıl devlet belirliyor. Belirlediği oranda zam yapmak zorunda kalıyoruz. Burada üretici bir çıkmazın içerisinde kalıyor. Zarar edeceği için kışın hayvan koymayacağım diyen şu an bir sürü üretici var” diye konuştu.

“ÜRETİCİ YÜZDE 50 ZARAR EDİYOR”
     Entegrelerin toplam tavuk üretimlerinin yaklaşık yüzde 25’i ihracata gittiğini dile getiren Gürol, “Entegreler dış piyasaya mal sattığı zaman yaklaşık 23-24 TL satıyor ama iç piyasada aynı mal 18 lira. Bu nedenle firmalar ihracatlarını artırmak için mücadele verecekler. İç piyasada mal daralmaya başlayacak. Üretimden hayvan koymayan üreticiler çıkarsa daha da daralacak. Girdi maliyetlerine baktığınızda tavuk eti fiyatlarındaki artış yok denecek kadar az. Yakında fiyatlara yansıyacak. Üretici yüzde 50 zarar ediyor. Bu koşullarda üretim yapılamaz. Düne kadar bir piliç marketlerde bir piliç 16 TL iken bugün 17 TL. Parçalı ürünlerde sezonluk fiyat değişimleri olabiliyor. Yaz döneminde mangal sezonundan dolayı kanadın fiyatı yükseliyor. Göğüs eti filetonun da fiyatı düşüyor. Dolar bazlı bakarsak afaki bir artış yok ama entegrelerin maliyetleri artıyor” ifadelerini kullandı.

“İŞLETMELER GİRDİ FİYATLARINI KARŞILAYAMIYOR”
     Döviz kurunda yaşanan yüksek artışın doğal olarak tavuk fiyatlarına da yansıdığını belirten Gece Kuşu Tavukçuluk İşletme Sahibi Korhan Gecekuşu, “Kömür ve elektrikte neredeyse yüzde yüz fiyat artışı yaşandı. Tavuk fiyatlarının bu kadar yükselmesi normal. Hatta şu andaki fiyatı bile bizim girdi maliyetlerimizi karşılamıyor. Kömür maliyetlerinin yükselmesinden dolayı işletmeler girdi fiyatlarını karşılayamadıkları için işletmelerini kapatıyorlar. Bu nedenle kömür ve elektrik için düşük faizle kredi verilmesi gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışa bakıldığında, tavuk eti fiyatlarındaki artış bizim maliyetlerimizi karşılamıyor. Baktığınızda kuru fasulye 10-11 TL, tavuk eti 15-16 TL. Çok afaki bir durum yok. Yüzde 50’ye yakın bir artış oldu. İnsanlar maliyetleri karşılayamadıkları için işletmelerini kapatmak ya da küçültmek gidiyor zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde satışlar durma noktasında
» Matbaa sektörü kıskaç altında
» Yumurta üreticisi kısır döngüde
» Sanayiciye gece yarısı zam şoku
» Turizmciler 2022’den umutlu
» Poşet bedeli ile çevre fonu kurulsun!
» Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı
» ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor
» “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”
» Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni