• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı

02 Ocak 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı

   ► Prof. Dr. Taluğ, tarım işçilerinin hakları ile ilgili olumlu adımlar atıldığını ancak pandemi sonrasında yapısal ilerlemelere dönüşeceği konusunda bir işaret olmadığını söyledi.

           DUYGU GÖKSU      
     Mahalli ve gezici olarak ayrılan mevsimlik tarım işçiliğinin; yaygın ve sosyo-ekonomik açıdan daha dezavantajlı türü olan gezici tarım işçiliği, düşük ücretli, uzun çalışma saatli, fiziksel ve kimyasal nedenli kazalara ve sağlık sorunlarına açık bir iş kolu olarak kanayan bir yara olmaya devam ediyor.
     Türkiye’deki en dezavantajlı gruplardan biri olan mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşulları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Üniversitesi Önceki Rektörü ve Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Başkanı Prof. Dr. Taluğ, “Kovid-19 salgını tarım işçilerinin değerini açık biçimde gözler önüne serdi. 2020’de tarım işçilerinin hakları, yaşam koşulları açısından kamu otoriteleri tarafından olumlu adımlar atılmaya başlandı. Ancak bunun, pandemi sonrasında yapısal ilerlemelere dönüşebileceği konusunda henüz bir işaret görülmüyor” dedi.

“Gezici işçilere çok sayıda göçmen katıldı”
     Son yıllarda gezici mevsimlik tarım işçilerine önemli sayılarda göçmen ailelerin aktıldığını ifade eden Taluğ, “Türkiye’de mevsimlik gezici tarım işçiliğinin Çukurova’da pamuk toplamayla başlayan kadim ve sancılı bir öyküsü vardır. Geleneksel olarak Güneydoğulu insanlarımızın büyük çoğunluğunun oluşturduğu gezici işçilere son yıllarda önemli sayılarda göçmen (Suriyeli, Afgan, Gürcü vb) işçi de katılmaktadır. Bu tür işçilik çok büyük ölçüde tüm aile bireylerinin; erkek, kadın ve çocukların katılımıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle mevsimlik gezici tarım işçilerinin cinsiyete dayalı sayısal dağılımında ciddi bir fark yoktur” değerlendirmelerinde bulundu.

“Fiziksel ve kimyasal nedenli kazalara açıklar”
     Çalışma koşulları bakımından mevsimlik gezici tarım işçiliğinin çok düşük ücretli olduğuna vurgu yapan Taluğ, “Uzun çalışma saatli, dinlenme günü olmayan, fiziksel ve kimyasal (özellikle ilaç zehirlenmesi) nedenli kazalara ve sağlık sorunlarına açık bir iştir. İşverenin bulunduğu yere minibüslerde, kamyon- kamyonet kasalarında istif halinde yolculuk yapılır ve sık sık gerçekleşen trafik kazaları her yıl ölümlere neden olur” diye konuştu.

“Gittikleri yerde onları sosyal dışlanma bekliyor”
     Genel olarak mevsimlik tarım işçiliğinin çok zor ve dezavantajlı bir iş kolu olduğunu aktaran Taluğ, “Gidilen yerde işçi ailelerini çoğu kez içi boş eski çadırlar ve sosyal dışlanma bekler. Çalışılan işletmenin de yer aldığı kırsal toplulukta hiçbir yerel kişi bu işçilerle temas etmek istemez adeta onlardan kaçar. Bu nedenlerle, işveren de çalışan işçiler tarafından bir görünmez adamdır. Yapılacak işi işçilere aracı bildirilir, işin denetimini aracı yapar ve iş süresi tamamlandığında para yine aracı tarafından verilir” ifadelerini kullandı.

Kadın işçiler daha da dezavantajlı
     Ücretli işçi olarak çalışmanın kadının güçlenmesine ve hak kullanımının genişlemesine yol açmasının yanında mevsimlik gezici işçilikte bu beklentinin hayata yansımadığına değinen Taluğ, “Bunun ana nedeni, aynen ücretsiz aile işçiliğinde olduğu gibi mevsimlik işçilikte de kadınlar emekleri karşılığı para alamaz. Ücret, aracı tarafından kadına değil aile reisi konumundaki eşine ya da babasına verilir. Öte yandan kadın işçiler tarımsal emekleri yanında küçük çocukların bakımını, konakladıkların yerin temizliğini ve ailenin yemeğini de yine aynen ücretsiz aile işçiliğinde olduğu gibi sağlamak durumundadırlar” açıklamalarında bulundu.

“Olumlu adımlar yapısal ilerlemeye dönüşmeli”
     Mevsimlik gezici tarım işçiliğinde sosyal güvenlik ve sigortanın çok sorunlu bir alan olduğuna dikkat çeken Taluğ, “Kovid-19 salgını dünyada ve ülkemizde tarım işçilerinin değerini açık biçimde gözler önüne serdi. Bu nedenle bu yıl tarım işçilerinin hakları ile özellikle hareketlilikleri ve yaşam koşulları açısından kamu otoriteleri tarafından olumlu adımlar atılmaya başlanmıştır” dedi. Prof. Dr. Taluğ, atılan olumlu adımların pandemi sonrasında yapısal ilerlemelere dönüşebileceği konusunda henüz bir işaret görülmediğinin altını çizdi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni