• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gezici Dijital Karavan İzmir iş dünyasının dijitalleşmesine katkı sağlayacak”

24 Kasım 2021 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Gezici Dijital Karavan İzmir iş dünyasının dijitalleşmesine katkı sağlayacak”


   ► Gezici Dijital Karavan 2022 başı itibariyle fiziki olarak hayata geçirilecek

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nun dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçirilen ‘Gezici Dijital Karavan’ projesinin lansmanı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gezici Dijital Karavan’ın İzmir iş dünyasının dijitallesmesine katkı sağlayacağını ve onlara yol göstereceğini söyleyerek, “Başarılı işler varsa vizyon ve fikirlerden istifade ediyoruz. İşletmelerin yenilemeleri  gerekir. Dün dünde kaldı. Her gün yeni şeyler yapmak lazım. Konfor alanının dışına çıkmamız lazım” dedi.

“GİRİŞİMCİLİĞİN EN ÇOK YAKIŞTIĞI KENTLERİN BAŞINDA İZMİR GELİYOR”
     İzmir’in Türkiye’nin  öncü şehirlerinden biri olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, “Girişimciliğin en çok yakıştığı kentlerin başında İzmir geliyor. İki şey çok önemli; fırsat ve ilham. Bunlar İzmir’de var.. Önemli olan ilham, girişimcilerin başarısını artırıyor. İzmir’in farklı olduğunu bilin. Girişimcinin en çok yakıştığı şehir İzmir olabilir. Girişimciler için cok önemli alt yapı olmuş. Hem girişimcilere hem girişimci adaylarına müthiş imkânlar sunuyor. İZQ 2022’de tamamen faaliyete geçince rol model projelerden biri olacak. İZQ bir İzmir projesi, tüm kurumların sahiplendiği bir proje. Artık gündemde girişimcilik var. Türkiye’de 1 buçuk milyon girişimci var. 15 milyon çalışan  kardeşimiz var. Her yıl 1 milyon gencimiz de istihdama katılıyor. İşsizliğin çözümü sosyal çalışmayı artırmak ve yeni istihdam yollarını desteklemekten geçiyor. Bugün Türkiye’de kadın ve genç girişimcilerin sayısı attıysa oda ve borsaların büyük katkısı var.  Türkiye’de dijital dönüşüm ürün ve hizmeti olan şirketlerle KOBİ’lerimizi bir araya getiriyoruz. İhtiyaç duyacakları dijital dönüşüm, ürün ve hizmetlerini karşılaşmalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

“ODAĞIMIZA DİJİTALLEŞMEYİ ALDIK”
     Firmaların ve kurumların dijitalleşmeyi gündemlerinin en başına alması gerektiğini dile getiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Dijitalleşme sürecinde uluslararası rekabet içerisinde küçük ölçekli işletmelerle dünyanın öbür ucundaki aynı sektörden bir firma ile karşı karşıya getirebilir. Dijitali benimseyen firmalarımız tasarım, üretim, pazarlama, satış, muhasebe yani kısacası her adımda dijital teknolojiler sayesinde zaman ve maliyetten tasarruf sağladıkları gibi ayrıca sektörlerinde öncü olmayı da başarıyorlar. İşletmelerimizin dijital dönüşümde aldıkları yol, onların değişen piyasa ve rekabet şartlarına daha çevik adaptasyonlarını sağlıyor. Bu anlayışla İzmir Ticaret Odası olarak projelerimizin odağına dijitalleşmeyi aldık” sözlerine yer verdi.

“ÖNCELİĞİMİZ, ÜYELERİMİZİN GLOBAL FİRMALARLA AYNI SEVİYEYE GELMESİ”
     Gezici Dijital Karavan’ın 2022 başı itibariyle fiziki olarak hayata geçirileceğini belirten Özgener,  “İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi projesinin tamamlayıcısı niteliğinde. Yeni nesil girişimcilik ve ar-ge projelerinin odağında çoğunlukla dijital teknolojilerin yer aldığını görüyoruz. Dijitalleşen iş modelleri ile birlikte, iş süreçleri, satın alma alışkanlıkları dönüşüyor, tüketiciler de çağın hızına ayak uyduruyor. Biz de İzmir Ticaret Odası olarak ‘Gezici Dijital Karavan’ projemiz ile üyelerimizin yerel düzeyden çıkıp global firmalar ile aynı seviyeye gelmelerini temel önceliklerimizin en başına yerleştirdik. Üyelerimizin dijital farkındalıklarının artırılması, dijital dönüşüm yolculuklarının desteklenmesi, dijitalleşen piyasa rekabet şartları karşısında daha dayanıklı ve rekabetçi hale gelebilmelerine katkı sağlanması projemizin temel amaçları arasında yer alıyor.  Karavan’da Üyelerimizin iş ve üretim süreçlerine adapte edebilecekleri dijital teknoloji, yazılım ve donanımlarla tanışmaları için bir ortam sunuyoruz. Karavan’ın içerisinde dijitalleşmede sıfır noktasında olan firmalardan ileri teknoloji kullanan firmalara kadar her seviyeye uygun, iş süreçlerine adapte edilebilir yazılım, donanım ve teknolojiler yer alıyor” açıklamasında bulundu.

GEZİCİ DİJİTAL KARAVAN’DA NELER VAR?
     İki yıl devam edecek Gezici Dijital Karavan projesi kapsamında karavan olarak adlandırılan içerisinde dijital teknoloji ve yazılımlar ile donatılmış bir dorse. İZTO üyesi firmaların dorseyi ziyaret etmeleri ve bu ziyaretler kapsamında dorsede bulunan dijital teknolojilerle tanışmaları sağlanarak firmalarının çözüm süreçlerinde bu teknolojileri kullanmaya teşvik edilmeleri üzerine kurgulandı.  Karavan içerisinde dijitalleşme sürecine hiç başlamamış işletmelere en temelde Google görünürlüğü, kurumsal web sitesi ve kurumsal e-posta kullanmanın önemi anlatırken, dijitalleşme sürecine başlamış ancak henüz ilk evrelerde olan işletmelere online stok yönetimi, online envanter takibi, online satış, online ödeme, e-arşiv, QR kod ve barkod uygulamaları, dijital etiketler gibi teknoloji ve yazılımların iş süreçlerini nasıl daha verimli hale getirebileceği aktarılacak. Dijitalleşme süreçlerinde daha ileri evrelerde olan firmalar içinse birebir görüşmeler ile işletmelerine özel IoT, blockchaine, yapay zeka gibi ileri düzey teknolojileri içeren çözümler önerilecek. Gezici Dijital Karavan’ı ziyaret edecek firma temsilcisi İZTO Dijital Uzmanı tarafından karşılanacak ve kendisine uygulanacak 5 dakikalık “Dijital Olgunluk Anketi” sonrasında tespit edilecek ihtiyaç alanları doğrultusunda uygun teknolojiler hakkında bilgilendirilecek.


+ Benzer Haberler
» Şehitkamil Belediyesi bayrak ve şapka satın alacak
» ETİK, mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak
» İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi
» Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor
» 3. çeyrekte %7,4 büyüdük
» Sanayici 5 başlıkta destek isteği
» Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı
» İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep
» HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi
» Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni