• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“GETAT tıbbın ve ilacın alternatifi değildir”

12 Nisan 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

“GETAT tıbbın ve ilacın alternatifi değildir”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türk Eczacılar Birliği, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının reçete edilmesine dair yaptığı yazılı açıklamada, “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkında yapılan kimi açıklamalarda “kimyasal ilaç kullanmayın” türü beyanları endişeyle takip etmekteyiz” denildi. Açıklama şu ifadelere yer verildi:
“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının (GETAT) tıbbın alternatifi olmadığının, pek çok tehlike barındırdığının altını çizmek istiyoruz.

     GETAT kullanımı ile ilgili; doğrudan riskler, ikame edilmesinin doğurduğu riskler, profesyonel olmayan tavsiyeler ve güvenilir olmayan teşhis testleri de dâhil olmak üzere literatürde pek çok risk tanımlanmıştır. Avrupalı Hekimler Daimi Komitesi (CPME), Tamamlayıcı ve Alternatif Uygulamalar Üzerine Tutum Belgesi’nde; geleneksel alternatif veya tamamlayıcı uygulamaların tıp içinde bir uzmanlık alanı olmadığını söylemekte ve bu nedenle bu alanlardaki sertifikalı eğitimlerin, uzmanlık eğitimine karşılık gelmediği konusunda toplumun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtmektedir.

     GETAT, ‘kimyasal ilaç’ almaktan kaçınmakla ilişkilendirilmemelidir. Çoğu geleneksel tedavinin aksine modern ilaçların etkisi ve etkinliği deneylerle kanıtlanmıştır. Söz konusu uygulamalar, ilacın alternatifi olarak görülmemeli ve yansıtılmamalıdır. Tedavi sürecinde GETAT almak için ilaçtan vazgeçmek, geri dönüşü mümkün olmayan sonuçları beraberinde getirecektir. GETAT’lar sadece hekimin reçete ettiği ve eczacı tarafından verilen ilacın yanında, ilaçla birlikte güvenli biçimde kullanılıyorsa ve etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmışsa alınmalıdır.

“Sağlık maliyetleri artacaktır”
     GETAT konusunu tartışırken toplumun sağlık okuryazarlığı seviyesinin düşük olduğu unutulmamalıdır. Bu tedavilerin hastanelerde yapılması, toplumda bu tedavilerin etkinliğinin kanıtlanmış olduğuna dair yanlış bir algı yaratacak ve hızla modern tedavilerin yerini almaya başlayacaktır. Bunların beraberinde sağlık sonuçları kötüleşecek ve sağlık maliyetleri artacaktır. O nedenle, GETAT ile ilgili yapılan tüm açıklamalarda bu tedavilerin ilacın yerine geçmeyeceği mutlaka vurgulanmalıdır. 

“Eczacı müdahalesine ihtiyaç vardır”
     GETAT yönetmeliğinde tanımlanan hacamat, sülük, larva gibi bazı tedavilerin etkinliği konusunda kamuoyu bilgilendirmesini bilimsel ve bağımsız kuruluşlar, ulusal ve uluslararası literatüre hakim bilim insanları yapmalıdır. Eczacılar, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nde yer alan fitoterapi, homeopati ve apiterapi alanlarında eğitim görmüş kişilerdir ve bu tedavilerin yapıldığı her yerde, alanda tek uzman olan eczacıların bulunması zorunlu olmalıdır. Potansiyel tehlikeler ve bugüne kadar yapılan çalışmalardaki istatistiksel bilgiler de GETAT konusunda eczacı müdahalesine olan ihtiyacı göstermektedir.”

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni