• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gençler 33 milyar dolarlık hedefin itici gücü olacak”

16 Ocak 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

“Gençler 33 milyar dolarlık hedefin itici gücü olacak”

           HABER MERKEZİ      
     Mustafa Gültepe, proje ile meslek lisesi öğrencisi gençlerin fikir aşamasından ürünün markalaşması, seri üretimi, pazara çıkışı ve ilk satışına kadar tüm aşamaları deneyimleyeceklerini söyledi. Gültepe, “Gençler daha mezun olmadan girişim ekosisteminde inovasyon süreçlerine uçtan uca hâkim olabilecekler” dedi.
     Türk Moda Endüstrisi’nin amiral gemisi İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği (İHKİB), sektörün nitelikli iş gücünün yanı sıra markalı ve inovatif üretim kapasitesini arttırmak için yürüttüğü projelere bir yenisini daha ekledi.

     İHKİB, meslek lisesi öğrencilerinin yenilikçi iş fikirlerini sektörün önde gelen isimlerinin rehberliğinde uygulamaya geçirebilmeleri için ‘İnovatif Fikir Maratonu’ başlattı. Gençlerin yaratıcı fikirlerini işe dönüştürmeyi öngören maratonunun ilkine İstanbul’da hazır giyim bölümü olan 54 mesleki ve teknik anadolu lisesinden 83 takım halinde yaklaşık 500 öğrenci katılıyor. 
     İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Türk moda endüstrisinin katma değerli ihracatta mücevher ve savunma sanayinden sonra üçüncü sırada yer aldığını hatırlattı. Sektörün yol haritası niteliğindeki Dört Dörtlük Plan’da yer alan 33 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için tasarım odaklı, inovatif ve markalı üretimi arttırmak zorunda olduklarını vurgulayan Gültepe, şöyle devam etti:

GENÇLER SUNUMLARINI TAMAMLADI, PROTOTİP VE NUMUNELER HAZIRLANIYOR
     “Katma değerli üretim için öncelikle donanımlı, vizyoner bir iş gücüne ihtiyacımız var. Bu bilinçten hareketle İHKİB’in kurulduğu günden bu yana eğitime büyük önem veriyoruz. İstanbul’daki 4 mesleki ve teknik anadolu lisesinden mezun ettiğimiz yedi binden fazla genci sektöre kazandırdık. Gençler arasında farkındalığı arttırmak için düzenlediğimiz Moda Tasarım Teknolojileri Beceri Yarışması’nın üçüncüsünü salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Meslek liselerindeki gençlerimizin motivasyonlarını salgın sürecinde de yüksek tutmak ve yaratıcı fikirlerini işe dönüştürmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın da desteği ile tamamen dijital platformda ‘İHKİB İnovatif Fikir Maratonu İstanbul 2020’yi düzenledik.

     Alanında bir ilk olan bu fikir maratonuna İstanbul’da hazır giyim bölümü bulunan 54 mesleki ve teknik anadolu lisesinden 83 takım ve yaklaşık 500 öğrenci katılıyor. İnovasyon ağında çalışmaları olan Sibel Eşder ve Selin Sarıkaya’nın koordinasyonunda İHKİB Eğitim birimimizin Ekim ayında başlattığı maratonda gençler ilk aşamada çözüm fikirlerinin jüri karşısında sunumunu yaptılar. İkinci aşamada prototip ve numunelerini hazırlıyorlar. Üçüncü aşamada ise sponsorluk desteğinin yanı sıra bilgi ve deneyimi ile sektörde kendini kanıtlamış isimlerden birebir danışmanlık alarak ürünün markalaşması, seri üretimi, pazara çıkışı ve ilk satışı gerçekleştirecekler. Böylece daha okul aşamasında girişim ekosisteminde inovasyon süreçlerinin tüm aşamalarına uçtan uca deneyimleme imkânı bulan gençler, 33 milyar dolarlık ihracat hedefimizde yeni bir itici güç olacaklar.”

     Mustafa Gültepe, sektörün inovatif ve markalı üretimine katkı sunmasını öngördükleri yarışmanın ödül töreninin martın ilk haftasında gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» 26 Şubat’ta 10 bin 282 kişi iyileşti
» 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 719 TL
» Ocak’ta ihracat %2,3 arttı, ithalat %5,9 azaldı
» E-hileye geçit verilmeyecek
» Filyos limanı, bölgeyi deniz ticaretinin merkezi yapacak
» Azerbaycan’da 29 yıl önce katledilenler unutulmadı
» TCMB’nin döviz rezervleri 144 milyon dolar arttı
» “140 milyon TL’lik destek ödemelerine başlıyoruz”
» H-ÜFE yıllık %21,11 aylık %2,06 arttı
» Polisan Holding, TEİD üyesi oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni