• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gelinlikçi umudunu 2021’e bağladı

14 Kasım 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Gelinlikçi umudunu 2021’e bağladı

   ► Bu yıl hedeflerinin yarısına bile ulaşamayan gelinlik sektörü, kilogram başı 100 dolarlık ihracat gerçekleştirirken hammadde temininde sıkıntı yaşıyor.

           SELDA AK / ÖZEL      
     Gelinlik ve abiye giyim sektörü için 2020’nin çok büyük kayıpların yaşandığı bir yıl olduğunu dile getiren Gelinlik Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (GESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Babataşı, sektörün yıl sonu hedeflerinin henüz yarısına bile ulaşamadığını söyledi.
     Pandemi sürecinde İstanbul’da sektörün yoğun olduğu Fatih ve Nişantaşı’nda köklü gelinlik üreticilerinin, mağazalarını kapattıklarına tanık olduklarını ifade eden Babataşı, “Salgın öncesi çalıştıracak nitelikli eleman bulamazken şimdi her gün biri kapımızı çalıp iş soruyor. Koronavirüs ile ilgili belirsizlikler olduğu sürece bizde önümüzü göremeyeceğiz. Bu nedenle bütün umutlarımızı 2021 yılına sakladık” dedi.
     Salgın sürecinde sürdürülebilirliği sağlamak açısından mevcut durumu korumayı hedeflediklerini kaydeden Babataşı, “Bu yıl evliliklerin çoğu nikaha döndüğü için koleksiyonlarımızda hızlı bir değişime gittik. Daha çok kır düğünü ve nikah konseptine döndük” ifadelerini kullandı.

“Gelinlik ihracatında kilogram birim fiyatı 100 dolardan başlıyor”
     Gelinlik sektörünün karşılaştığı sıkıntılardan dolayı destek beklediğini aktaran Babataşı, “Gelinlik ve abiye sektörü katma değerli olması açısından hem hazır giyim sektörümüz hem ülkemiz için katkı sağladığı için çok önemli. Bugün ülkemizin genel ihracat kilogram birim fiyatı 1,28 dolar iken, hazır giyim 14,42 dolar. Gelinlik ise işçiliğine göre ihracat kilogram birim fiyatı 100 dolardan başlıyor ve daha üst rakamlara çıkıyor. Öte yandan irili ufaklı atölyeler ve az sayıda olsa da seri üretim yapan firmalarımız ile binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu nedenle ülke ekonomisine bu kadar önemli katkı sağlayan bir sektörün her türlü desteği hak ettiğine inanıyorum. Devletimiz salgın sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği, borç erteleme gibi destekler verdi. Ancak önümüzde bu kadar belirsizlik varken ertelenen ödemeler ileride tekrar karşımıza çıkacakken, bir sürecin hasarını karşılamak her koşulda zor olacak. Bu nedenle verilen desteklere teşekkür ederken, daha fazla destek istediğimizi de belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“Maliyetlerimiz yükseldi, hammadde bulamadık”
     Pandemi sürecinde sektörün karşılaştığı sorunları aktaran Babataşı, “Gelinlikte özel danteller ve çeşitli aksesuarların çoğu Çin’den ve diğer Uzakdoğu ülkelerinden karşılanıyor. Salgının Çin’de çıkmasından sonra uluslararası uçuşlar ve ithalat durdu. Dolar kurunda da yükselme olunca girdi maliyetlerimiz çok yükseldiği gibi, bulamamaya başladık. Kur artışından kaynaklı fiyat artışlarını da maalesef birçoğumuz yansıtamadık. Bu da kâr marjlarının gittikçe düşmesine neden oldu. Çözüm olarak o günlerde üyesi olduğumuz Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’na (MHGF) gelinlikçileri ve yerli tedarikçileri buluşturan bir sanal toplantı yapılmasını önerdim. MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk’ün destek vermesiyle bu toplantıyı gerçekleştirdik. Ülkemizdeki tedarikçilerle tanışma açısından gerçekten çok önemli bir etkinlik oldu. Bu anlamda yaşadığımız kriz bu buluşmayı tetikledi. Sektörümüz ve ülkemizdeki tedarikçiler ile iletişim gerçekten önemli” diye konuştu.

“Beklentilerimizi 2021 yılına erteledik”
     Belirsizlik ortamında plan yapmanın mümkün olmadığını dile getiren Babataşı, “Her gün ülkemizdeki, dünyadaki Kovid-19 ile ilgili gelişmeleri ve ona bağlı alınan kararları izliyoruz. “Düğünler yasaklanacak mı, izin verilecek mi? Yapılacak ise ne tür kısıtlar olacak?” bunlar çok önemli. Ama gördüğümüz kadarıyla evlenecek gençlerin çoğu düğünlerini gelecek yıl nisan ayına erteledi. Bu nedenle sektörümüz için umutlarımızı, beklentilerimizi 2021 yılına erteledik. Bir an önce Kovid-19’dan kurtulmayı, her şeyin normale dönmesini heyecanla bekliyoruz” dedi.

“Uluslararası uçuşların durmasıyla ilk darbeyi yedik”
     Pandemi sürecinde turizm, hizmet sektörü gibi birçok sektörün olumsuz yönde etkilediğini anlatan Babataşı, “Maalesef hazır giyim içinde gelinlik ve abiye giyim sektörü en olumsuz etkilenenlerin başında oldu. 2019 yılının sonunda Çin’de ilk vakaların görülmesin ve ardından da Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19’u pandemi ilan etmesiyle uluslararası uçuşlar durdu. İlk darbeyi burada yedik. Yurt dışı siparişler neredeyse tamamen durdu. 11 Mart 2020’de Türkiye’de ilk vakanın duyurulmasının ardından yurt içi siparişler için de olumsuz süreç başladı. Haziran ayında düğünlere izin verilmesinin ardından sektör kayıplarını telafi etmek için gece gündüz çalıştı. Öyle ki insanlar tekrar bir yasak gelebilir kaygısıyla adeta hücum etti. Biz de gelen siparişleri geri çevirmemek, insanlara “hayır” dememek için bütün gücümüzü, olanağımızı ortaya koyduk” ifadelerine yer verdi.

“Az siparişle bugünlere geldik”
     Haziran ayından itibaren üç ay yaşanan olağanüstü yoğunluğun sektörün yaralarını sarmaya yetmediğine değinen Babataşı, “İzin verilen süreçte yapılan düğünlerde daha sıradan, katma değeri düşük, ekonomik gelinlikler tercih edildi. Ayrıca gelin ya da damat tarafının da özel yaptırdığı abiye giysiler de yaptırılmadı. Bütün bunları ele aldığımızda geçtiğimiz yılın yarısından daha az bir siparişle bugünlere kadar geldik. Yine yeni bir genelge ile düğünlere tekrar sınırlama geldi. İhracatta da durum farklı değil. Başta Orta Doğu, Arap ülkeleri ve Avrupa olmak üzere önce uçuşların durması, ardından yurt dışından gelen yolculara karantina uygulanması ihracatımızı neredeyse durdurdu” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni