• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gelinlik sektörü İzmir’de buluştu

16 Kasım 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

Gelinlik sektörü İzmir’de buluştu


   ► Gelinlik, damatlık ve abiye sektörünü bir araya getiren IF Wedding Fashion İzmir’e bu  yıl 160 katılımcı firmayla, dünyadan 1600’ün üzerinde satın alımcının katılması bekleniyor

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İzmir’de bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın açılış töreni, Fuar İzmir’de düzenlendi. Üretim yapan firmaları, perakendeci, toptancı ve zincir mağazaları bir araya getiren ve 20 bin metrekarede yapılan IF Wedding Fashion İzmir’e  bu yıl 100’ün üzerinde ülkeden, 2 binden fazla ziyaretçi kaydı alındı. Ayrıca fuara bu yıl 160 katılımcı firmayla dünyadan 1600’ün üzerinde satın alımcının katılması bekleniyor.
     Açılış töreninde yaptığı konuşmada, salgın nedeniyle geçen yıl fuara ara verildiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Etkinlik her yıl daha da büyüyor. Bundan dolayı çok mutluyuz. İzmir’i cazibe noktalarından biri haline getirmek için çalışıyoruz. Tüm bunları doğayla, geçmişimizle ve değişimin kendisiyle uyumu esas alan döngüsellik ilkesiyle geliştiriyoruz. Yarattığımız bu ekosistemin temel sonucu ise ülkemiz ve dünyanın farklı noktalarını İzmir’de buluşturmak. Üretimin düştüğü, ticaretin gerilediği bir dönemden sonra yeni normalleşme dediğimiz bu dönemde heyecanla ve coşkuyla yeniden canlanmamın mutluluğunu yaşıyoruz. Her geçen gün gelişen If Wedding Fashion Fuarı ile dünyadaki profesyonelleri İzmir’de ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Fuara, dünyadan 1600’ün üzerinde satın alımcının katılmasını bekliyoruz. Fuarımız, sektörde Türkiye’nin lokomotifi olan İzmir’de bu yıl üretim ve ihracatımıza çok önemli kakılar sunacak” diye konuştu.

GÜLLE: AYLIK İHRACATIMIZ 20 MİLYAR DOLARI GEÇTİ
     Fuarın tüm sektör paydaşları tarafından ilgiyle takip edildiğini vurgulayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “2021’i hem dünyaya hem bize özel gelişmelerin olduğu bir yıl olarak unutmayacağız. 2020’yi de unutmayacağız. 2020’yi bizden götürdükleri 2021’de bize getirdikleri ile hatırlayacağız. Özellikle ihracat açısından 2021 yılı çok özel anların yaşandığı bir yıl oldu ve halen de devam ediyor. İlk defa bu yıl içinde aylık ihracatımız 20 milyar doları geçti. Üçüncüsünü de inşallah bu ay cumhuriyet tarihi rekoru ile taçlandıracağız. Yılsonu hedefini aylar öncesinde tutturduk. İhracatta Türkiye’ye teveccühle ilgili çok özel bir dönem yaşıyoruz. 2023 hedefini inşallah 2022’de gerçekleştireceğiz. Bu durum 2026’da TİM olarak koyduğumuz 300 milyar dolar ihracat hedefini daha erkene çekeceğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

ERTUĞRUL: SEKTÖR İHRACATININ, BU YIL 20 MİLYAR $ OLMASI BEKLENİYOR
     Fuarın bu yıl 160 firmanın katılımıyla gerçekleşeceğini belirten Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul “Fuara, İtalya, Rusya, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üze alım grupları beklenmektedir. Pandemi sürecinde işletmeleri en uzun süre kapalı kalan gelinlik, damatlık ve abiye sektörleri için önümüzdeki 4 gün çok verimli geçecek, buna inanıyoruz. Geçtiğimiz yıl 17 milyar dolar olan sektör ihracatının, bu yıl 20 milyar dolar olması bekleniyor. Bizim şu an global pazarda hakimiyetimizi artıracak en önemli şey hızlı ve kaliteli üretimdir. Türkiye bunu başarıyor, başarmaya da devam edecek. Dünyaya ihracat yapan tüm İzmirli üreticileri gururla selamlıyorum. Fuarımızın bu yıl daha büyük başarılara imza atmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

ÖZGENER: KENTİMİZ, ÜLKENİN GELİNLİK ÜRETİMİNİN %70’İNİ KARŞILIYOR
     İzmir deyince akla gelen en önemli değerlerden birinin fuarlar olduğunu ifade eden İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, “Her yıl şehrimizde 30 fuar gerçekleştiriliyor. Burada If Wedding Fuarı’nın önemli bir yeri var. If Wedding, dünyada ilgi gören, takip edilen fuarların başında geliyor. Yıllara dayanan kararlı çalışmalarımız sonucu, organizasyonu bugünkü güçlü durumuna getirdik. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen gelinlik, abiye, damatlık sektörünün toparlanarak bu fuarı gerçekleştirmesi, kentimizin ve sektörümüzün gücünü gösteriyor. İzmir’in tekstildeki gücünü hepimiz biliyoruz. Yılda 1,5 milyar doları aşan tekstil ihracatımız var. Gümrükte çıkan her 6 üründen biri tekstil. Katma değeri yüksek olan, en ayrıcalıklı ürün ise gelinlik. Kentimiz, ülkemizin gelinlik üretiminin yüzde 70’ini tek başına karşılıyor, 40’tan fazla ülkeye de ihracat yapıyor” diye konuştu.

     If Wedding Fashion’un, gelinlik sektörünün önemli bir parçası olduğunu dile getiren Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, abiye sektörüne katma değer sağladığını ifade etti.
     Açılış konuşmalarının ve törenin ardından ardından bu yıl ‘Uyanış’ temasıyla düzenlenen 12’nci Gelinlik Tasarım Yarışması’nın final defilesi gerçekleştirildi. Son 15’e kalan genç tasarımcıların tasarımlarının sergilendiği defilede birincisi İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Nurdan Ahsen Fıçıcı oldu. Yarışmada, Giresun Üniversitesi’nden Hasancan Meşeli ikinci olurken, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Gözde Ağca ise üçüncü oldu.


+ Benzer Haberler
» “MESS metal işçisinin hakkını korumalı”
» Eylül’de sigortalı çalışan sayısı 802 bin kişi arttı
» “Müteahhittin 15 milyar TL kredi borcu var”
» İMSAD: İç ve dış talep eylül ayında da devam etti
» Havacılıkta motorların hidrojen yakıtları ile uyumluluğu hedefleniyor
» EİB’den Hollanda ve Belçika atağı
» Çevre kirliliğine karşı yönetmelik yürürlüğe girdi
» İzmir’de satış ve kira bedelleri yüzde 20-25 arttı
» Serter: Işılay Saygınlar çoğalsın
» “Turizmin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni