• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Geleneksel tıp geleceğine GETAT Kongresi’nde yön verecek

07 Nisan 2018 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Geleneksel tıp geleceğine GETAT Kongresi’nde yön verecek

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, 19-22 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi(GETAT)’ni düzenleneceğini söyledi.
     Bakanlık Bilkent Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Demircan, insanoğlunun yeryüzüne geldiğinden bu yana sağlık sorunlarıyla karşılaştığını ve bunların çözümü için çare bulmaya çalıştığını söyledi.  Modern tıp ile tamamlayıcı tıp uygulamalarının birbirinin rakibi olmadığı, bir sürecin devamı ve birbirinin tamamlayıcısı olduğunu belirten Demircan, “Bu uygulamalar, insanlık tarihi kadar eskidir. Modern tıp ise son dönemlerin gelişmeleri sayesinde oluşmuştur. Birbirinden ayrı düşünmemek lazım. Bilim bunların hepsini birleştirmesi gereken unsurdur” diye konuştu.

     Kongre hakkında bilgi veren Bakan Demircan, “Türkiye olarak; sağlığın bütün alanlarında olduğu gibi geleneksel tıp alanında da potansiyelimizi ve sahip olduğumuz imkanları en iyi şekilde değerlendirmek arzusundayız.  Asırlar öncesinden bugüne miras kalan medeniyet birikimlerimiz, günümüz geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları için de önemli bir kaynak oluşturmaktadır.  İnşallah Türkiye, kadim medeniyet coğrafyamızın geleneksel tıp uygulamalarını insanlığın hizmetine taşıyacak bir köprü ülke olacaktır.

     Kamuoyuna da yansıdığı üzere 19-22 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da, uluslararası bir fuar ve kongreye ev sahipliği yapacağız. Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarını gerçekleştireceğiz.  Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinin, mevzuat, eğitim ve bilimsel çalışmalarının küresel ölçekte görünürlüğüne ve markalaşmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kongre sloganımız “Medeniyetlerin Beşiğinde; Anadolu Tıbbı. Anadolu tıbbını bütün dünyaya tanıtma fırsatı bulacağız. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Fuar ve Kongresi Türkiye’de ilk kez gerçekleştiriliyor. Dünya genelinde 30 ülkeden 178 profesyonel fuarda konuşmacı olacak. Ayrıca 2774 kişinin katılım başvurusu alındı” diye konuştu.

Türkiyede durum
     Türkiye genelinde, üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde 37 geleneksel tıp uygulama merkezi ve 18 eğitim merkezi bulunduğunu bildiren Demircan, “Bu uygulamaları yapma yetkisi hekimlere verilmiştir ve belli merkezlerde yapılmaktadır. Dolayısıyla kuralsız bir uygulama yok” dedi.  
     Demircan, ayrıca “Ülke genelinde devlet hastaneleri, özel hastaneler ve tıp merkezleri olmak üzere 439 ünite ile halkımıza hizmet sunuluyor. Bugüne kadar bin 600 hekim ve diş hekimine sertifika verilmiş bulunuyor. Diş hekimleri sadece ağız bölgesinde uygulama yapabiliyor” dedi.

“GELENEKSEL TIP UYGULAMALARI PERFORMANS SİSTEMİNE GİRECEK”
     Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlandıran Bakan Demircan, geleneksel tıp uygulaması adı altında merdiven altı uygulama yapan kişilere yönelik cezai müeyyidelerin uygulandığını ve bu kapsamda 2014 yılından beri 20 kişiye ceza kesildiğini söyledi. Demircan ayrıca “Sağlık tesislerinde yapılmaya başlayan uygulamaların performans sistemine dahil edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Özetle geleneksel tıp uygulamalarının amacı bilimin ışığında insana hizmet etmek” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Enerji ve ekonomiye duyarlılık artıyor
» Ode Yalıtım’dan ‘Express’ ile sektörde ilk: Membran siparişi ertesi gün kapıda
» RTB House, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında
» Aktif Bank Ar-Ge Merkezi, uluslararası proje iş birliğine imza attı
» Küçük işletmele finansmana kolay erişecek
» İlaç sektörüne yön verecek üç iş modeli
» Asya’da ticaret potansiyelini büyütme fırsatı
» Siber saldırılar en büyük ikinci risk türü
» NHBC yapı denetim görevlilerini Panasonic tabletleriyle donatıyor
» ESET, çözüm ortaklarıyla buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni