• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR GELECEK İÇİN KADIN
12
14
16
18
17/10/2020 06:35
Akademide Kadın Yöneticiler

Dr. Beril Ceylan
İZİKAD Üyesi
Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Araştırma Görevlisi

     Yükseköğretimde kadın yöneticilerin sayısının yeterli olmadığı sıklıkla dile getirilen bir durumdur. İçinde bulunduğumuz 2019-2020 öğretim yılında üniversitelerin web sayfaları incelendiğinde, kadın rektörlerin sayısının sadece 15 olduğu görülmektedir. Toplam 203 üniversite olduğu düşünüldüğünde bu sayı %7’lik bir orana denk gelmektedir. Bu düşük oranı yükseltmek çeşitli çalışmalar, projeler ve eğitimler gibi pek çok plartformda etkinlikler düzenlenmektedir.

     Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULİP) da bu adımlardan birdir ve bir hayalin gerçeğe dönüşmesidir. Aslında programın ilk adımları 2012 yılında Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu liderliğinde Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı düzenlenerek gerçekleştirilmiştir.
     Bu çalıştay, gerek konusu gerekse konusunda uzman profesyonellerin ve akademisyenlerin katılımcı olmasıyla ile kadın liderliğini destekleme alanda gerçekleştirilen “ilk” çalışmalardan biridir. TULİP programı, Kadınların liderliğini geliştirmek için eğitimler düzenleyen ve mentörlük etkinliklerini yürüten bir kuruluştur.

     Bugünlerde, üniversitelerin yapılanması incelendiğinde, “Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin” artık bünyelerinde yer almaktadır.
    Bu merkezler kadınlara yönelik çeşitli konularda projeler, etkinlikler düzenlemekte ve yüksek lisans ve doktora tezlerine destek vermektedir. Kadının toplumsal cinsiyeti, kadının dünyadaki durumu, kadın-erkek eşitliği, cinsiyetçilik gibi alanlardaki çalışmaların yanında meslek hayatını desteklemeye yönelik projeler yürütmektedirler.
    Böylece kadınların her alanda yüklendiği sorumlulukları, başarıları ve deneyimleri bilimsel, sosyal ve haber ortamlarında paylaşılmakta ve bu konuya dikkat çekilmektedir.

     Alanyazın incelendiğinde, kadın yöneticilerin güçlü yönlerinin iletişim becerisi olduğu, kadın yöneticilerin az olması sayısının nedeni ise toplumsal bakış açısı ile bütünleştirilmektedir. Bu alanda başarılı olmuş rektörden biri olan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, akademisyenliğin bir yol olduğunu ve bu yolda bölüm başkanlığı, dekanlık veya rektörlük gibi idari görevleri yürütmede yöneticilik rolünün beklentileri karşılayabilecek yönde evrilmesi gerektiğini belirtmiştir.

     İster yönetici olsun ister olmasın sorunlara çözüm üretmede erkeklerin ve kadınların farklı noktalardan baktıklarını ifade etmiştir. Erkekler “Ne?” ve “Kim?” sorularının cevaplarını daha çok önemserken, kadınlar “Neden?” ve “Nasıl?” sorularının cevaplarını önemsemektedir. Buna göre de tabi ki yönetimsel ve davranışsal farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

     Daha net bir şekilde açıklanacak olursa erkek yöneticiler sorunun temel kaynağını ararken, kadın yöneticiler sorunun gelişim sürecine odaklanmaktadır (Demircan Çakar, 16 Aralık 2019). Kadınların gelişim sürecine odaklanmaları titiz, detaycı, empati ve sağdulu olmaları ile bütünleştirilmektedir.

     Toplumsal bakış açısı ele alındığında erkek yöneticilerin daha başarılı olduğu görüşü hakimdir. Kadın yöneticilerin duygusal olma, detaylarda kaybolma, hızlı karar alamama ve otoriter olamama gibi sorunları oldukları ifade edilmektedir. Bu bakış açılarının bir sonucu olarak kadın yöneticiler, üst düzey mevkilerde görev almada ve liderlik yapmakta uzaklığı tercih etmektedir.

     Peki kadın yöneticileri arttırma konusunda neler yapılmalıdır? Öncelikle kadınların özgüvenleri desteklenmelidir. Toplum içinde vazgeçmeyen, cesareti yüksek ve rekabet eden bir duruşa sahip olmaları sağlamalıdır. Karar alma süreçlerinde fırsat eşitliği sunulmalı ve cam tavan sendromu gibi görünmez engeller ortadan kaldırılmalıdır.
     Bu konuda en güzel yanıtı Mustafa Kemal ATATÜRK bizlere sunmuştur. “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.

    Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.... İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki; bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki; bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?”

     Doğru söze ne gerek. Güçlü ve kalkınmış bir devlet için, kadınlar içindeki gücü açığa çıkarmalı ve yönetimde yer almaktan kaçınmamalıdır.

Kaynaklar
Demircan Çakar, N. (2019). Yükseköğretimde kadın yönetici oranı düşük. Hürriyet Gazetesi 16.12.2019 tarihli Eğitim haberleri. https://www.hurriyet.com.tr/egitim/yuksekogretimde- kadin-yonetici-orani-dusuk-41397549 adresinden 21.07.2020 tarihinde erişilmiştir.

Önceki Yazılar :
Haberler
  MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme

  HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak

  Turizmde gelir kaybı 460 milyar $’a ulaştı

  İzmir iş dünyasından deprem mesajı

  SunExpress’ten İzmir’e destek

  Başkan Soyer depremde son durumu anlattı

  Başkan Kılıç geceden sabaha ihtiyaçları karşıladı

  Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda

  Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu

  “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”

  Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor

  İşitme engelli cemaat için işaret dili öğrenmeye başladı

  Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı

  İklimlendirme sektörünün en iyi ihracatçıları ödüllerine kavuştu

  Borsalarda Alım-Satım

  Ege Ekonomik Forum 2 Kasım’da başlıyor

  Şeker pancarı baz alım fiyatı 336 TL oldu

  2021 yılında 387 fuar düzenlenecek

  Viven İnşaat’tan İzmir’e yatırım hamlesi

  İşler: Tesislerimiz İzmir Valiliği’nin emrinde

  Asrın projesi Marmaray 7 yaşında

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Koçtaş hizmet ağını genişletmeyi sürdürüyor

  Türkiye Finans ülke ekonomisine 60,5 milyar lira katkı sağladı

  Vestel İngiliz Hostess ve White Knight markalarını satın aldı

  Efes Selçuk Belediyesi vatandaşların yanında

  Bornova Belediyesi alanda

  “Deprem değil bina öldürüyor”

  SULAMA GÖLETİ DAMLA SULAMA TESİSİ İNŞAATI YAPIM İŞİ

  İhale Özetleri

  31 Ekim 2020 Tarihli ve 31290 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif hasta sayısı 40 bini aştı

  İzmir’de 6,6 büyüklüğünde deprem

  Nestle’den Bursa’ya 250 milyon liralık yatırım

  Dış ticaret açığı Eylülde %190 arttı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Anadolu’da sanayinin güneş panelleri HT Solar’dan

  Bornova’ya yeni bağlantı yolu

  İzmir’e Dünya Turizmi’nden çifte ödül

  İnci Akü’ye Social Media Awards Turkey’den altın ödül

  GSYİH’nin % 70’i aile şirketlerinden

  Evde kalan vatandaşlara ‘Canlı’ konser

  Araç izin süresi uzatıldı

  Turizm gelirlerinde yüzde 71’lik düşüş

  H-ÜFE Eylül’de yüzde 18,44 arttı

  ”İzmirliler yaşamlarında incelikli bir tarza sahip”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni