• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gelecek, Tarım 4.0 etrafında yeniden yazılmalı”

01 Ağustos 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Gelecek, Tarım 4.0 etrafında yeniden yazılmalı”

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Türkiye bugün fıstık, fındık, üzüm, kayısı ve narenciye dışında kalan tüm ürünlerde ithalatçı ülke konumundadır” dedi.
     İTB Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, İTB Yeni Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını Meclis Başkanı Güngör Şarman yaptı. Şarman, gıda güvenliği ve süt ve et ürünleri, bal, baharat, yemeklik yağlarda yapılan tağşişe dikkat çekti. Kestelli de, Türkiye’nin temel meselesinin tarım 4.0 olması gerektiğinin altını çizdi.
     Tarım 4.0 etrafında geleceğin sil baştan yeniden yazılması gerektiğine vurgu yapan Kestelli, “Üretimde uzmanlaşmayı benimseyen, üniversite-çiftçi-sanayici üçgenini doğru kuran ve bu sayede 100 milyar dolar tarım ihracatı yapan Hollanda önümüzdeki en somut örnek. Köylülerimize daha etkin ve sürekli eğitim verilmeli, babadan kalma yöntemlerden bilimsel üretime geçilmeli, gençleri köyde tutacak adımlar atılmalı, bölünmüş topraklar birleştirilmeli, makineleşme teşvik edilmeli, ekilecek ürünler ve bunları kimin, nerelerde ekeceği bir planlama çerçevesinde belirlenmeli, arz-talep dengesi mutlaka gözetilmeli. Türkiye bugün fıstık, fındık, üzüm, kayısı ve narenciye dışında kalan tüm ürünlerde ithalatçı ülke konumundadır” ifadelerini kullandı.

“Tarım İhtisas OSB çalışmaları hızla devam ediyor”
     İzmir’de jeotermal enerjiye dayalı bir seracılık Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda yapılan çalışmaları da gündeme getiren Kestelli, “Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Erol Avni Bozkurt ve Sayın Doktor Tayfur Akın’ın yer aldığı, paydaş kurumların temsilcilerinden oluşan komisyon, çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Seracılık organize sanayi bölgesiyle ilgili çalışmaların alışılagelen süreçlerden çok daha hızlı bir biçimde ilerliyor olması, kanunla belirlenmiş belirli görevleri olan ancak temelde iş dünyasının ve ekonominin gelişmesine hizmet eden bizim gibi meslek kuruluşlarının aralarındaki iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hepimize gösterdi” diye konuştu.

“Canlı hayvan ithalatı yapan üçüncü ülke olduk”
     Hayvancılık sektöründe önemli yatırımlar olmasına rağmen hem üretim hem de arz zincirinde kalıcı bir istikrarın sağlanamadığını belirten Kestelli, “Sektörde yaşanan sorunların bir sonucu olarak 2017 yılında toplam 1 milyar 160 milyon dolar değerinde 896 bin adet canlı büyükbaş, 37 milyon dolar değerinde 281 bin adet canlı küçükbaş hayvan ithalatı gerçekleştirdik. Bu veriler ile dünyada 2017 yılında ABD ve İtalya’nın ardından en çok canlı hayvan ithalatı yapan üçüncü ülke olduk. Yem hammaddesi temin ve maliyetinin yarattığı sorunlar başta olmak üzere, hayvan sağlığında yaşanan sıkıntılar sektörün en önemli sorunları arasında. Sektörle ilgili yapılan değerlendirmelerin büyük bir bölümünün büyükbaş hayvancılık üzerinden yapıldığını, küçükbaş hayvancılığın yeterince gündeme gelmediğini belirtmek isterim” diye konuştu.
     Koyunculuk faaliyetinin yeniden canlandırılmasına ışık tutacak sonuçlar elde edilmesi amacıyla “Türkiye’de koyunculuğun geleceği ve sürdürülebilir üretimi; İzmir modeli” isimli bir proje hazırladıklarını dile getiren Kestelli, “Altı ay sürecek bu araştırma projemizin sonucunda koyunculuk özelinde küçükbaş hayvancılığın ilimizdeki durumu, sorunları ve sürdürülebilir bir üretime imkân sağlanması amacıyla politika önerilerimiz olacak. Proje sonucunda ortaya çıkacak bulgulara göre ilimizden seçilecek bir bölgede örnek bir uygulama projesini hayata geçirmek de hedeflerimiz arasındadır” açıklamalarında bulundu.

Gıda kaynaklı hastalıklar ciddi kayıplara yol açıyor
     İTB meclis Başkanı Güngör Şarman, Gıda güvenliği konusunun halk sağlığı açısından özellikle son yıllarda ülkelerin devamlı gündeminde olduğunu belirtti. Şarman, “Gıda kaynaklı hastalıklar zaman zaman çok ciddi sosyal ve ekonomik kayıplara neden olabiliyor. Mikrobiyolojik tehlikeler, biyotoksinler, kimyasal kontaminantlar, mikotoksinler ve gıda katkı maddeleri insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir” diye konuştu.

“Tağşiş mağduriyeti”
     Gıda kaynaklı tehlikelerin önlenmesi için, ham maddeden başlayarak gıda tüketimine kadar gıda zincirindeki her bir aşamanın dikkatle incelenmesi ve kontrol tedbirlerinin uygulanmasının mutlak zorunluluk olduğunu ifade eden Şarman, “Tağşiş ise bir diğer önemli sorundur. Tağşiş; dürüst çalışan üreticiyi mağdur etmekte, rekabet edememe durumuyla karşı karşıya bırakmakta, tağşiş edenin haksız kazanç elde etmesine yol açmakta ve nihayetinde tüketicinin aldatılmasına sebep olmaktadır. Süt ve et ürünleri, bal, baharat, yemeklik yağların tağşiş edilmesi ve ticari açıdan kar elde etme düşüncesiyle tüketicileri aldatmak için gıda katkı maddeleri kullanımının son derece yaygın bir şekilde kullanıldığı ve hijyenik olmayan uygulamaların sıkça yapıldığı görülmektedir” dedi.

“Kullanılabilir suyun yüzde 74’ü tarımda tüketiliyor”
     Şarman, “Toprak kaynaklarında olduğu gibi benzer şekilde temiz su kaynakları da hızla tükeniyor. Önümüzdeki yıllarda tarımla birlikte, sanayi ve hizmetler sektörünün de su ihtiyacının artacak olması su yönetimini daha önemli hale getiriyor. 2025 yılında 5 milyar insanın suya erişim güçlüğü sorunuyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Ülkemize bakıldığında ise su kaynaklarının kıt olduğu Akdeniz ve Ortadoğu bölgesinde yer almaktayız. Türkiye’de kullanılabilir suyun yüzde 74’ü tarım, yüzde 15’i içme ve kullanma, yüzde 11’i ise endüstri tesislerinde tüketilmektedir” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni