• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Gediz’i kirleten heryeri tespit edeceğiz”

14 Temmuz 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

“Gediz’i kirleten heryeri tespit edeceğiz”


   ► İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, ‘Temiz Gediz Temiz Körfez’ turuna çıktı.

           HABER MERKEZİ      
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tunç Soyer, İzmir Körfezi’ne akan Gediz Nehri’ndeki kirliliğin kaynağını tespit etmek amacıyla çıktığı ‘Temiz Gediz Temiz Körfez’ turu maratonunu Manisa’da basın açıklamasıyla başlattı. Gediz Nehri’ndeki kirliliğin kaynağını tespit etmek için dört gün boyunca 401 kilometrelik hatta bin 800 kilometre yol kat ederek uzmanlarla incelemelerde bulunacağını söyleyen Başkan Soyer, “Gediz Ergene olmasın, Körfez Marmara olmasın. Bu nedenle kirlilik yaratan her yeri tespit edeceğiz ve çözümü konusunda da yerinde değerlendirmeler yapacağız” dedi.

“Körfez kirliliği sadece İzmir’in meselesi değil”
     Murat Dağı’ndan doğan ve 401 kilometre uzunluğunda olan Gediz Nehri’nin Uşak, Manisa, İzmir’i kat ederek İzmir Körfezi’ne döküldüğünü hatırlatan Başkan Soyer, “Bir yandan yağmur suyu ayrıştırma kanalları yapıyoruz bir yandan körfezin yüzülebilir hale gelmesi için birçok çalışmayı yürütüyoruz. Gediz’in denize döküldüğü noktada kirliliği kesemezsek temiz körfez mümkün değil. Bizim Gediz’in doğduğu yerden döküldüğü yere kadar birlikte çalışmamıza ihtiyaç var. İzmir’in dışında Manisa, Kütahya, Uşak’ta, Gediz’in geçtiği bütün mecralarda birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu sadece İzmir’in meselesi değil. Gediz Havzası Türkiye’de tarım üretiminin yüzde 10’unu yapıyor” dedi.

“Suyun vahşi kullanımı devam ediyor”
     Burdur’da incelemelerde bulunduğunu ve Salda Gölü’nün çekildiğini, diğer göllerin ise tamamen kuruduğunu gözlemlediklerini hatırlatan Başkan Soyer, “Türkiye çok büyük bir kuraklık tehdidi ile karşı karşıya, her geçen gün kuraklığın can yakıcı hale geliyor. Kuraklık tehdidi acil çözüm gerektiriyor. Bir yandan yeraltı su kaynaklarımızın daha derinlere çekildiğini biliyoruz. Nehirlerin su miktarı azaldı. Kaynaklarımız, sularımız kirlendi. Bütün dünya iklim değişikliği tehdidi nedeniyle zaten su kaynakları konusunda sorun yaşarken, bir yandan da uygulanan tarım politikaları, suyun vahşi kullanımı devam ediyor” diye konuştu.

“El ele veremezsek iyileşmemiz mümkün değil”
     Gediz Havzası’nın ülkenin sebze üretiminin yüzde 5,6’sını, zeytin üretiminin yüzde 10’unu, üzüm üretiminin ise yüzde 16’sını karşıladığını söyleyen Başkan Soyer şu sözlere yer verdi: “Bu nedenle Gediz Havzası’ndaki kirlilik ya da temizlik Ankara ve İstanbul’daki vatandaşı da ilgilendiriyor. Pandemi bize gösterdi ki hepimiz birbirimize bağlıyız. Birimiz dışında kaldığı zaman iyileşmemiz mümkün değil. Gediz’de de böyle bir durum var. El ele vererek birlikte çalışmalıyız. İnsan bedeninde damar nasıl kan ve can verirse bu cennet vatanın damarları da nehirleridir. Kendi damarınıza zehir enjekte etmemeniz nehirlerinize zehir vermemeniz lazım. Öncelikle nehirlerimizin ne kadar önemli olduğunu, topraklarımıza nasıl can verdiğini bilmemiz lazım.”


+ Benzer Haberler
» Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu
» Yılın ilk 7 ayında doğal taş ihracatı 1,2 milyar $
» Vaillant 9 ilde yetkili satıcı ziyaretleri gerçekleştirdi
» Karşıyaka Belediyesi dayanışma için yangın bölgesinde
» DYO oto tamir boyaları araçların ilk günkü renk kalitesine ulaşmasını sağlıyor
» Condor, filo modernizasyonu için Airbus A330neo’yu seçti
» İzmir’in kaza kara noktaları
» Soyer’den, Kemalpaşa’ya metro müjdesi
» Pandemide lojistik sektörünün yıldızı parladı
» 11. Kalkınma Planı ile uyumlu, sera gazı emisyonlarını azaltacak proje


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni