• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Gazozun izleri hafızalardan silinmiyor

07 Mayıs 2019 Salı 07:00
12
14
16
18

   ► Bir döneme damgasını vuran gazozlar, günümüzde koleksiyoncular ile hayat buluyor.

     Unutulan gazoz kültürü ve bir döneme damgasını vurmuş gazozlar, günümüzde çocukluk anılarına özlem duyan birkaç koleksiyoncu ile hayat buluyor. Bunlardan biri de, koleksiyonunda Osmanlı döneminde ilk çıkan Mısırlığlu Gazozu şişesi de dahil olmak üzere, gelmiş geçmiş bütün gazozların şişelerini saklayan ve İzmirli oluşundan, İzmir gazozlarına ayrı bir tutkusu olan Tolga Bugakaptan.
     Buz kalıplarından akan suyu takip ederek gazoza koşan çocuklar, yazlık sinemalarda film arasında birbirine vurulan gazoz açacakları, gazoz kazanmak için yapılan maçlar, gevrekle gazoz yemek için beklenen tenefüs zili ve daha nice hikayeler İzmirli Tolga Bugakaptan’ı gazoz koleksiyonu yapmaya yöneltti. 2011 yılında Turgutlu’nun Cem Gazozu ile başladığı koleksiyona şu an yaklaşık 750 gazoz şişesi ile devam eden Bugakaptan, İzmir’e ait 110 gazoz şişesini koleksiyonunda bulunduruyor.
     Gazozun nadir ve daha değerli olduğu yıllarda, imkansızlıklarla üretilen gazoz şişelerinin güzelliğine dikkat çeken Bugakaptan, gazoz severler ve çocukluk anılarına sahip çıkmak isteyen koleksiyoncular için oluşturduğu internet sitesinde koleksiyonunu paylaşıyor.

“Osmanlı’da çıkan ilk gazoz”
     Türkiye ve İzmir genelinde 1950 ve 1960 yıllarına ait gazoz şişelerine sahip olan Bugakaptan, “Cumhuriyet öncesi Osmanlı dönemine ait ağız kısmı kırık olarak İstanbul Boğazı’ndan  çıkarılmış Gazoz şişelerim de bulunuyor. Bunların arasında 1890 senelerinde Osmanlıda çıkan ilk gazoz olan “Mısırlıoğlu Gazozları”na ait bir şişe de mevcut” dedi.

“İzmir’e ait 110 gazoz şişesi”
     Bugün, İzmir’de üretilen yaklaşık 110 gazoza sahip olan, bunların içinde Banana, Sevilen ve Sunalko markalı gazozların çok nadir ve kendisi için özel olduğunun altını çizen Bugakaptan, “70 kuşağı olduğum için geçmişe duyduğum özlem, beni bu koleksiyonu yapmaya çağırdı. Gazozun geçmişte insana verdiği heyecan günümüzde yok, yerel gazozlarımızı tedarik etmek ise çok zor. Gazoz siyah beyaz dünyamızın renkli içeceğiydi. Sinemalar, çay bahçeleri ve okulda içtiğimiz gazoz çocukluğumuzun eğlencesiydi. Gazozun her zaman bir hikayesi vardır. Ben de 17 yaşındaki oğluma bırakacağım koleksiyonun özel olmasını istedim. Şu anda oğlum Ozan da bu koleksiyon için heyecanlanıyor ve yeni bir gazoz çıktığında hemen alıyor” ifadelerini kullandı.

‘Banana’ gayrimüslümlere hitap etti
     Cumhuriyet öncesi İzmir Alsancak’ta Rum bir ailenin kurduğu Banana markalı gazoz şişesine sahip olmanın kendisi için çok özel olduğuna dikkat çeken Bugakaptan, “Sakız Adası’ndan gelen Rum aile İzmir’deki gayrimüslümlere hitap etmek için gazoza Banana ismini vermişler. Fabridka 1980’li yıllarda tamam en kapanmış. Benim için özel olmasının sebebi ise bu şişenin sadece bende olmasıdır” diye konuştu.

“Geçmişte gazozun izleri var”
     Gazoz koleksiyonu yaparken insanlardan gizlemek yerine paylaşmak istediğini belirten Bugakaptan, “Gazoz koleksiyonumu görüp geçmişe çocukluk anılarına  gidenler var. İnsanların geçmişinde gazozun izleri var. Bu koleksiyonu yaparken sadece materyal toplamak yerine bilgi de topluyorum. Başlarken bu kadar genişleyeceğini tahmin etmemiştim. Son dönemlerde daha çok ilgi görmeye başladı ve insanlarda yerel içeceklerine sahip çıkma duygusu gelişti. Türkiye’de bu koleksiyonu yapan veya yapmak isteyen bir çok kişi olduğunu gördüm. Koleksiyon sergilenmek içindir, büyüklerim kimi zaman koleksiyonumdan bir şişe çıkarıp duygulanıyor. Bir çok araştırma yapılıyor. Biz koleksiyoncular için, faturalar, eski resimler ve çeşitli belgeler bize ışık tutuyor. Günlük hayat mücadelesinden dolayı kaçırdığımız pek çok bilgiyi, sosyal paylaşım sitesinden birbirimizle paylaşıyoruz. Her gün gazozlar ilgili yeni bir şeyler öğreniyorum” diye konuştu.

“Anılarımı bulup çıkarmaya çalışıyorum”
     Eski zamanlardan kalan pek çok şey için heyecan duyduğunu fakat kendisine babasından bu tarz bir anı kalmadığını söyleyen, en çok da oğluna koleksiyon bırakacağı için heyecanlanan Bugakaptan, “Geçmişimi önemsiyorum ve anılarımı bulup çıkarmaya çalışıyorum. Bu sebeple İzmir’in ayrı bir önemi var benim için. Eskiden gazoz üretimi için yaşanan zorluklar ilgimi çekiyor. Aromaları elde etmek için gösterilen çabalar, şekerin az ve pahalı olduğu bir zamanda şeker elde etmek için çalışmak,gazoz şişelerinin temini ,şişe baskı tasrımları ve kapak tasarımları gibi pek çok değerli anısı var. Büyüklerimiz, eskiden gazoz içerken burunlarının yandığını söylüyor. Kayıtlı veya kayıtsız 3 bin ile 6 bin arasında gazoz üretildiği biliniyor. Daha çok yolumuz var” dedi.

“Gazoza talep günden güne artıyor”
     Sektörün canlanmaya başladığını ve Ülkemizin birçok ilinde farklı aromalarda  pek çok yeni çeşitte gazoz üretilmeye başlandığını belirten Bugakaptan, bazı gazozları “Yaz yağmuru” olarak adlandırdıklarını. Sektörde büyük şirketler karşısında dayanamayıp bir sene içinde kapanan bir çok firma olduğunu söylerken, bazı yörelerde alışveriş merkezleri, büyük marketler olmadığı için, bazı yörelerde ise yerel içeceklere sahip çıkıldığı için gazoz içildiğini ifade etti. Bugakaptan, “Biz gazozun öldüğünü söylesek de, atılım yapan bazı gazozlar da oldukça ilgi gördü. Bizler duygularımızla, sektörün ihtiyacı olanı karşılayabiliriz. Fast food yenilen yerlerde de gençlerin gazoz tercih etme oranı yükseldi. Örneğin Denizli’de bu konuda belli bir tutum var. Kendi yerel gazozlarını içmeyi tercih ediyorlar. Bizler de tercihimizi yerel içeceklerden yana kullanırsak, destek sağlamış oluruz. Bazı kurumlar da gazozu yaşatabilmek için özel günlerde gazoz çıkarıyor” diye konuştu. 

Anadolu’nun çeşitli kasabalarından temin etti
     Koleksiyonunda 70 yıllık gazozları olan Bugakaptan, “Koleksiyon yapmaya başlayan kişilere elimizde fazla olanı vermek bizde adettir. Böylece, bir çocuğa oyuncak hediye etmekle aynı duyguyu yaşıyorum. Bizlerden görüp cesaret alarak başlayanlar çok geniş koleksiyonlara sahip oldu. Gazoz şişelerini bazen antikacılardan ,bazen mezatlardan bazende Anadolu’nun çeşitli kasabalarından temin ettiğimiz gibi bazende olmadık bir yerden bile çıkardığımız olmuştur bu yüzden Elimizde her zaman fazladan birkaç şişe olmasını sağlarız. Fazla olmayanlar ise çok nadir olduğu içindir” dedi.

Sürecek...
Bir Sonraki ► Anıları bugüne taşıyanlar


+ Benzer Haberler
» Anıları bugüne taşıyanlar
» Sinalko’dan bugüne; gazozun popülaritesi artıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
  Ticaret 19.11.2020
  Ticaret 18.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni