• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Gayrimenkule yatırımın tam zamanı

06 Aralık 2017 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Gayrimenkule yatırımın tam zamanı

           SELDA AK     
     İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu ev alım satımları konusunda alışverişin olmadığını piyasalarda durgunluk yaşandığını söyledi. Piyasalarda doların yükselmesinin yatırımcı için avantaj olduğunu vurgulayan Güleroğlu, ev alımı için tam zamanı dedi.
     Piyasalarda hareket yaşanmadığını söyleyen Güleroğlu, “Yatırımcının tam olarak pazarlık yapacağı iyi fiyatlara ev alacağı bir dönem. Konut kredilerinin faiz oranları bankalara göre belirli aralıklarda değişiklik gösteriyor. Dolar, Euro yükseldi buradan iyi kar elde edebilirler.

     Dövizden kar edenlerin dönüp tekrar gayrimenkule yatırmaları ikinci bir karı üst üste yaşamaları demek. Düşünün döviz veya faiz oranları aşağı düştüğünde fiyatlarda ters orantılı olarak yukarıya doğru çıkacaktır. O yüzden yatırımcının bu fırsatı iyi değerlendirmesini öneririm.” dedi. Demir fiyatlarının çok yükseldiğini vurgulayan Güleroğlu, “Buna bağlı olarak inşaat maliyetleri çok yükseldi. Yeni inşaat maliyetlerine de yansımasıyla fiyatlar yukarıya doğru çıkıyor. İkinci el konut satın almaları her vatandaş için avantaj sağlayacaktır diye düşünüyorum. Daha uygun fiyatlara çok daha iyi yerlerin bulunabilme şansı var.” diye konuştu.

İnciraltı’nda ciddi değer artışı olacak
     2018 yılının son çeyreğinde açılması beklenen İstinye Park’ın arsa ve konut fiyatlarına etkisini değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “İstinye Park’ın olduğu yerler satın alındı ve bitti oraya inşaatlar yapılacak. İnşaat yapıldığı zaman oradaki değer artışını arsa arazi üzerinde görebiliriz. Net olarak söyleyebilirim ki oradaki dairelerin fiyatlarında herhangi bir artış olmaz.İstinye Park’ın olduğu yerin arka tarafında kalan İnciraltı dediğimiz bölgede fiyatların yukarıya doğru çıkması muhtemel. Çünkü hazır bitmiş bina, zaten 55-60 yıllık binalar var orda. İstinye Park bittiği zaman İnciraltı’nda çok ciddi bir değer artışı olacak.

     Şu anda arazi fiyatlarının metre değeri 2 bin, 2 bin 500, 3 binden alıcı buluyor. O civardaki araziler İstinye Park bittiğinde bahsettiğim rakamlardan daha yukarı çıkmış olacak. Satılık evlerde çok büyük bir değer artışı olmaz. Ancak yıkılıp yapıldığında kentsel dönüşüm, kentsel yenilenme adıyla yapılır. Yenilendiği zaman yeni bina değeri üzerinden satılır. Ama oraya İstinye Park’ın yapılmasıyla çevresindeki evlerin fiyatlarında çok büyük bir artışın olacağını düşünmüyorum bunu Mavibahçe alışveriş merkezinde yaşadık. İstinye Park’ın olduğu yer sadece bir alışveriş merkezi olarak yapıldığı için ikinci bir alışveriş merkezi de yapılmayacağından dolayı sadece dükkanların değeri yükselecektir. Diğer taraftan konut değerlerin de artış olmaz.” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir’i kokuttu, İskenderun’da boşaldı
» Reel sektöre nefes aldıracak yeni çalışma yolda
» Bağlantı elemanlarında Türkiye Avrupa’da ilk üçe girdi
» İçine kapanan bir üniversitenin bölgeye ve dünyaya açalaşı
» Arkas ve Sumitomo geleceğin yakıtı için imza attı
» “Türk lirasının dış ticarette kullanılması güçlü bir dayanışmayla mümkün”
» Türkiye İhracatçılar Meclisi Delegeler Çalıştayı İstanbul’da düzenlendi
» “Yaşa takılanlar için emeklilik yaşı düşürülmeli”
» TÜGİAD Ege ve BATÜDER İzmir için projeler üretecek
» Modanın nabzı Fashion Week ile atacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.10.2018
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni