• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”

27 Mart 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

“Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”

   ► İTB Hububat Mamulleri Meslek Komite Üyesi Nihat Sağır ise “İzmir’deki fırınların yüzde 90’nının teknik altyapısı ekmeği poşetlemeye uygun değil”

           KÜBRA TOPAL     
     Tarım ve Orman Bakanlığının Covid-19 salgını önlemleri kapsamında, fırınlardan ekmek satışına ambalaj şartı getirmesinin ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son yaptığı açıklamada ekmeğe tüketicinin temasının sınırlandırılması için, satışın artık sadece market ve fırınlarda yapılacağını belirtti. İzmir Ticaret Borsası (İTB) Hububat Mamulleri Meslek Komite Üyesi Nihat Sağır ise “İzmir’deki fırınların yüzde 90’nının teknik altyapısı ekmeği poşetlemeye uygun değil ve altyapı güçlendirilmeden uygulamaya geçildiği takdirde insanların sağlığı ile oynanmış olur” dedi.

“Ambalajlama sürecine kademeli olarak geçilmeli”
     Fırınlardan ekmek satışına ambalaj şartı getirilmesinin ardından ambalaj için kullanılacak ham maddenin de önemli olduğunu dile getiren Sağır, “Gıda ürünleri ile temas etmesi gereken ambalajlar var. Bakanlık tarafından onay verilen ‘SPP ve OPP ambalajları’ bu süreçte kullanılması gereken ambalaj türleridir. Bunun haricindeki ambalajlarda kontaminasyon riski yüksek olduğu için kullanılması yasak. Fırıncıların ekmek ambalajlarında bu özellikleri içeren ambalajları kullanması gerekiyor” diye konuştu.

     Bu zamana kadar fırıncılarda ekmek için kullanılacak ambalaj materyalinin bulunmadığını belirten Sağır, “Öncelikle fırıncının ambalaj ve materyal temin edebileceği sürenin organize edilmesi yani fırınların altyapısının hazırlanması gerekiyor. Çünkü ambalaja girecek olan ekmek en az 2 saat dinlenmek zorunda. Fırından çıkan 32 °C’nin üzerindeki ekmek hemen paketleme yapılamaz. Yapıldığı takdirde ambalajın içerisinde ekmek buharıyla yoğuşmaya girer böylece ekmek hem tadını hem de kalitesini kaybeder. Yani sürece hemen değil kademeli olarak geçilmeli” ifadelerini kullandı.
     Öte yandan ambalaj konusunda görüşlerini aldığımız plastik sanayicileri ekmek ambalajında OPP (Oriented polypropylene) ve CPP (Cast Polypropylene) plastik türevi ürünlerin kullanıldığını söylediler. Özellikle yüksek ısıda fırından cıkan ekmeğin zarar görmeden ve nefasetinden kaybetmeden ambalajlanması için üretilen bu özel ürünlerin kullanılması için de altyapının hazırlanması gerekliliği de dile getirildi.

“Bir ekmeğin ambalaja girmesi ekstra maliyet gerekiyor”
    Ekmeğin ambalaja girmesi durumunda, ambalajında bir maliyetinin olacağını hatırlatan Sağır, “Fırıncılar 3 aydır tarife istiyor ve verilmediği için fiyat ile ilgili sıkıntı yaşıyor. Bu kriz esnasında bir de ambalaj yükü eklenirse fırıncı daha fazla sıkıntıya düşer. Çünkü bir ekmeğin ambalaja girmesi için 22 kuruş ekstra maliyet gerekiyor. Bu durumda 22 kuruş fırıncının cebinden çıkarsa, zaten zarar eden sektör bitme noktasına gelir. Eğer fırıncı bu parayı ekmeğe zam yaparak vatandaştan alırsa, bu sefer tepkiye yol açar. Yani bu sürecin zamanlaması yanlış, fırıncıya süre tanınması ve ekmek fiyatında iyileştirme yapılması gerekiyor. İzmir fırıncıları gerekli hassasiyeti göstererek, hijyen kurallarına ve koronavirüs ile ilgili tedbirleri alarak İzmir halkına hizmet veriyor. Bence bu süreçte onlar da bir alkışı hak ediyor” diye konuştu.
     Maliyet konusunda ise plastik hammadde üreticileri daha uygun fiyatların oluşabileceğini dile getirdiler. 20 cm x 45 cm ebadında dip körüklü bir ambalajın, 7 kuruş ile 8.5 kuruş arasında olacağının da altını çizdiler.
 


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni