• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Fintech, bankacılıkta değişim yaratıyor

07 Nisan 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Fintech, bankacılıkta değişim yaratıyor

   ► Bankaların son dönemlerde Fintech girişimleri ile birlikte gerçekleştirdikleri ortak projelerin sayısında önemli artış gözlemleniyor.

           HABER MERKEZİ     
     Bankaların son dönemlerde Fintech girişimleri ile birlikte gerçekleştirdikleri ortak projelerin sayısında önemli bir artış gözlemleniyor. Bunun hem bankalara hem de teknolojiyi geliştiren girişimlere birçok faydası var. Paraşüt’ün Kurucu Ortağı Sean Yu anlatıyor:
     Fintech ekosisteminin, geleceğin ödeme dünyasında daha da büyük değişimler yaratacağı öngörülürken, dünya çapında Fintech şirketlerinin yaklaşık 31 milyar Dolar’dan fazla yatırım aldığı kaydediliyor. KPMG tarafından açıklanan rapora göre; 2017 yılında Fintech pazarı, son üç yılda aldığı 122 milyar Dolar değerindeki yatırımla rekora imza attı.

     En baştan alacak olursak Fintech sektörü 2007-2008 küresel krizi ile yükselişe geçti. 2010 yılından itibaren de Fintech şirketlerinin teknoloji ve yazılım gibi konularda farklı firmalarla iş birliği yapabileceğinin anlaşılmasıyla da sektörde yepyeni bir dönem başladı. Bu dönemde Fintech girişimlerine yatırım yapan bankalar; 2015-2016 yıllarında bulut bilişim, yapay zeka ve API gibi geliştirilen yeni teknoloji ve çözümleri sistemlerine entegre etti. Böylece kullanıcılara sunulan hizmetlerin çeşitliliği artarken Finctech pazarı da yükselişini sürdürdü.

     Günümüzde bu iş birliktelikleri bankaların kendi kaynaklarını kullanmadan müşterilerine daha uygun maliyetlerle yeni nesil hizmetler sunmasını ve verimliliği arttırmasını sağlarken, girişimlere de teknolojilerini daha geniş kitlelere ulaştırma ve kazanç elde etme imkanı sunuyor. İş birliktelikleriyle sağlanan faydaları sayısal olarak incelediğimizde elde edilen verimlilik ve kazançların yüzde 46’sının API’ler, yüzde 43’ünün mobil uygulamalar, yüzde 38’inin ise veri analizi alanlarından geldiğini görüyoruz.

     Bu iş birlikteliklerini ortaya çıkaran en önemli ihtiyacın, finans teknolojileri alanında yaşanan yeniliklerle beraber, kurumlar ve tüketicilerin finansal işlemlere anında erişebilme isteğinin giderek artıyor olması diyebiliriz. Bu türden banka ve girişim iş birliklerinin artması hem online bankacılık hem de Fintech’in yükselişi açısından oldukça değerli.
     Paraşüt ve Akbank iş birliği de aslında bu örneklerden biri. Geçtiğimiz yıl Akbank ile gerçekleştirdiğimiz entegrasyon ile Paraşüt kullanıcıları, yaptıkları finansal işlemleri kolayca takip edip muhasebeleştirebiliyor, ayrıca finansal operasyonlarını yönettikleri platform üzerinden ödemelerini de kolayca gerçekleştirebiliyorlar.  Gelecekte bu alanda yeni iş birliklerini hayata geçirerek Türkiye’de Fintech sektörünün gelişimine en büyük desteği sağlayan girişimlerden biri olmayı hedefliyoruz.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir’i kokuttu, İskenderun’da boşaldı
» Reel sektöre nefes aldıracak yeni çalışma yolda
» Bağlantı elemanlarında Türkiye Avrupa’da ilk üçe girdi
» İçine kapanan bir üniversitenin bölgeye ve dünyaya açalaşı
» Arkas ve Sumitomo geleceğin yakıtı için imza attı
» “Türk lirasının dış ticarette kullanılması güçlü bir dayanışmayla mümkün”
» Türkiye İhracatçılar Meclisi Delegeler Çalıştayı İstanbul’da düzenlendi
» “Yaşa takılanlar için emeklilik yaşı düşürülmeli”
» TÜGİAD Ege ve BATÜDER İzmir için projeler üretecek
» Modanın nabzı Fashion Week ile atacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.10.2018
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni