• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fındık verimine %30’luk ‘Ferrero’ dokunuşu

08 Mayıs 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

Fındık verimine %30’luk ‘Ferrero’ dokunuşu

   ► Fındıkta kalite ve verimliliğe odaklanan Ferrero Değerli Tarım Projesi kapsamında önümüzdeki 5 yılda 50 bin çiftçiye daha ulaşılması hedefleniyor.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso, Türkiye’deki fındık üretiminde; kalite, verimlilik ve inovasyona odakladıklarını söyledi.
     Ferrero yöneticileri, Ankara’da ekonomi basını ile bir araya geldi.
     Fındıkta dünya hacminin yüzde 70’inin Türkiye’de olduğunu belirten Gagliasso, “Bu oran, fındığın Türkiye için önemini ortaya koyuyor. Biz aslında Türk fındığının büyükelçisi durumundayız. 35 ayrı ülkeye fındık ihracatı da yapıyoruz. Türkiye’de 6 fabrikada fındık işleme yapıyoruz ve 1400 çalışanımız var. Bugün 700 milyon doları bulan fındık alımı yapan bir firma durumundayız. Biz birinci kalite mal alımı yapan bir firmayız. Bu nedenle de değerli tarım uygulamasını önemsiyoruz” dedi.

     Türk fındığının en büyük kullanıcısı olarak son 5 yıldır yürüttükleri Ferrero Değerli Tarım Projesi’nde gelinen nokta hakkında bilgi veren Gagliasso, “Tamamen yerli kaynaklarla ve 15 yıllık bir vizyonla yürüttüğümüz bir proje. Temel olarak çiftçilerimize iyi tarım ve makineleşme uygulamalarını birebir anlatarak ürettikleri fındığın kalite ve verimliliklerini artırmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz 5 yılda 35 bin çiftçiye ulaştık. Sahada aralarında ziraat mühendisleri ve sosyal uzmanların bulunduğu 110 çalışanımız bulunuyor. Sosyal uzmanlarımız kadınlara ulaşarak mevsimlik işçilere yönelik iyi sosyal uygulamaları anlatırken ziraat mühendislerimiz fındık bahçelerine bizzat giderek çiftçilere iyi tarım anlatıyorlar. Uygulamaların bir kısmı maliyet barındırmayan zirai uygulamalar, bir kısmı da cüzi yatırım isteyen mekanik uygulamalar. Ancak bu yatırımın sadece birkaç yılda çıktığını vurgulamak isterim.

     Sadece 2017’nin başından beri sahadaki ekiplerimiz 40 binden fazla fındık bahçe ziyaretinde bulundular. Karadeniz Bölgesi’nde ayrıca 55 model bahçe oluşturduk. Model bahçelerin bulunduğu bölgelerdeki çiftçilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz. Değerli Tarım uygulamalarını kullanan çiftçilerimiz verimliliklerinde yüzde 30’a ve kârlılıklarında yüzde 66’a kadar artış gördüler. En önemlisi, ortaya çok yüksek kalitede fındık mahsulü çıktı. Ferrero Değerli Tarım örneğinde açıkça görüldüğü gibi tarımsal üretimimizi daha kaliteli, verimli, çiftçilerimiz açısından daha karlı ve dolayısıyla daha sürdürülebilir kılmak mümkün. Ferrero olarak bu bakış açısıyla önümüzdeki 5 yılda 50 bin çiftçiye daha ulaşmayı öngörüyoruz” diye konuştu.
     Türkiye’de hektar başına 1 ton fındık elde edilirken, bu rakamın Oregon’da 2.5-3 ton ve İtalya’da 1.5-2 ton olduğuna dikkat çeken Gagliasso, bu nedenle verimliliğe odaklanmak gerektiğini söyledi.

Manisa fabrikasına yatırımlarımız devam ediyor
     Ferrero Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu, 450 milyar dolarlık tatlı atıştırmalık pazarında 3. Sırada olduklarını söyledi. Türkiye’de 2013 yılından beri Manisa’da bulunan fabrikalarında üretim yaptıklarını hatırlatan Gümüşlüoğlu, bu fabrikada 2017 yılında yaptıkları yatırımlarla üretim kapasitesini 60 bin tona çıkardıklarını kaydetti. Gümüşlüoğlu, “Geçtiğimiz yıl ikinci hattı devreye aldık. Çikolata hammaddesini oluşturmak için yatırım yapıyoruz. Biz senelik olarak gene 60 milyon TL’lik bir yatırım yapacağız. Yeni ürünlerin geliştirilmesi hususunda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Türk fındığı DNA’mız var”
     “Kalitemizi ve verimliliğimizi arttırmak önceliğimiz. Türk fındığının tanıtımında önemli bir rol üstleniyoruz” diyen Gümüşlüoğlu, pazara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Nutella’yı Türkiye’nin ürünü olarak görüyoruz. Ferrero Roche ve Nutella’da Türk fındığı kullanıyoruz. Bu iki ürünümüzün toplamının yüzde 50’sinden fazlasında Türk fındığı bulunmaktadır. Türkiye’de 7 üretim tesisimiz bulunuyor.  Manisa’daki fabrikamızdan 100 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bir anlamda DNA’mızda bulunan Türk fındığını 100 ülkeye götürüyor ve gönüllü elçiliğini yapıyoruz. Türk halkı Nutella’yı seviyor. Türkiye’de her üç haneden birine Nutella giriyor. Özellikle kahvaltılarda tüketiliyor. Nutella’nın global başarısının arkasında Türkiye’deki çalışanlarımızın ciddi emeği bulunmaktadır. Nutella’dan Kinder’e ürünlerimizi aklınıza getirin. Üründen hammaddeye, üretim ve lojistikten satış noktasına, tüketicimize ulaşana dek her aşamada yüksek sorumluluk bilinciyle faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz için Türkiye’de ve dünyada milyonlarca tüketicinin sevgisine haiz oluyoruz. Ayrıca Türkiye’de 7 fabrika var. Manisa fabrikası dışında 6 tane fındık işleme fabrikası var. Bunlar fındığı işleyerek yarı mamül olarak katma değerli ürünler üretiyoruz.  Son 10 senemize bakarsak Türkiye’de iş hacmimizi 4.5 kat büyüttük.”

“Türkiye’nin birkaç tane daha Ferrero’ya ihtiyacı var”
     “Türkiye’nin birkaç tane daha Ferrero’ya ihtiyacı var” diyen Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Kazlowski da Türk fındığının tanıtımına önemli bir rol üstlendiklerini kaydetti. Türkiye ve dünya pazarında büyüyebilmek için gerektiğinde şirket alımları yapmak gerektiğini belirten Aldo Kazlowski, “Fırsatlar doğdukça değerlendiririz” diye konuştu.

Dünya genelinde çalışanların %7’si Türk
     Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili de dünya genelinde 55 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirterek, 44 bin kişiyle işbirliği yaptıklarını söyledi. Dünya genelinde çalışanlarının yüzde 27’sinin İtalyan, yüzde 7’sinin Türk olduğunu belirten Marsili, 2017 yılını 10.5 milyon Euro ciro ile kapattıklarını kaydetti. Marsili, “170 ülkede ürünlerimiz satılıyor. 23 tane fabrikamız var” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Market markalı ürünlere sınırlama enflasyonu artırır”
» İzmir-İstanbul Otoyol ücretleri açıklandı
» İngiltere’de iş kuran Türkler Dünya arenasında
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %1,79 düştü
» Tarım ve gıda etiği İzmir’de konuşulacak
» İhracatçı mobilyacıya teşvik var
» Türkiye Otomotiv Endüstrisi gücünü evinde gösterecek
» Soyer: İTB, belediyenin partneri olmalı
» “Değişim kültürünü EFQM Modeli ile yönettik”
» “Kayıt dışı istihdam 10 kat maliyetli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni