• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Fındık çiftçisinin geleceğini ‘kalite’ belirleyecek

10 Ağustos 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

Fındık çiftçisinin geleceğini ‘kalite’ belirleyecek

   ► ‘Değerli Tarım’ için 2017’nin başından bu yana 40 binden fazla fındık bahçesini ziyaret ettiler, 55 model bahçe oluşturdular.

           SEDA GÖK / ORDU     
     Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Ferrero, 55 ülkede faaliyet gösteriyor, ürünlerinin yüzde 50’sinden fazlasında fındık kullanarak Türk fındığının dünyaya tanıtılmasında elçilik görevi üstleniyor.
     Ferrero Fındık, Ferrero Değerli Tarım Uygulamaları ile verimliliği, özellikle de kaliteyi arttırmayı hedefliyor. Ferrero’nun ana amacı tarım reformuna katkıda bulunmak, üretimde kalite ve verimliliği arttırarak dünya fındık piyasasında Türkiye’yi daha rekabetçi hale getirmek. Şirket, doğru tekniklerin kullanılmasını teşvik ederek çiftçinin kazancı arttırmayı da hedefliyor.   

     Ferrero, ‘Değerli Tarım’ uygulamaları ile son 5 yılda 35 bin çiftçiye ulaştı. Aralarında ziraat mühendisleri ve sosyal uzmanların bulunduğu 110’u sahada toplam 121 çalışan bulunuyor. Sosyal uzmanlar bölgedeki kadınlara ulaşarak mevsimlik işçilere yönelik iyi sosyal uygulamaları anlatırken ziraat mühendisleri fındık bahçelerini ziyaret ederek çiftçilere iyi tarım uygulamaları anlatıyorlar. Değerli Tarım uygulamaları kapsamında geleneksel yollarla yapılan gübreleme, budama, ilaçlama, hasat ve kurutma işlemleri modern yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Uygulamaların bir kısmı yüksek maliyeti olmayan zirai uygulamalar, bir kısmı da cüzi yatırım isteyen mekanik uygulamalardan oluşuyor. Sadece 2017’nin başından bu yana 40 binden fazla fındık bahçe ziyaretinde bulunuldu. Karadeniz Bölgesi’nde ayrıca 55 model bahçe oluşturuldu.

     Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsi Akın, fındıkta fiyat yerine kalitenin konuşulması gerektiğini söyledi. Akın, “Biz fındık tüccarı değiliz. Kaliteli fındığa yüksek fiyat ödüyoruz. Gelecek 10-15 yılda Türkiye’nin fındıktaki yerini dolduracak hiçbir ülke yok. Türkiye küresel fındık üretiminin yüzde 75’ini gerçekleştiriyor” dedi.
     Ferrero Değerli Tarım Uygulamalarını Ordu’daki model fındık bahçesinde tanıtan ve soruları değerlendiren Akın, “Ürünlerin yüzde 50’sinden fazlasında fındık kullanarak Türk fındığının dünyaya tanıtılmasında elçilik görevi üstleniyoruz”  dedi. Değerli Tarım Uygulamaları ile verimliliği, özellikle de kaliteyi arttırmayı hedeflediklerini kaydeden Akın, “Ferrero’nun ana amacı tarım reformuna katkıda bulunmak, üretimde kalite ve verimliliği arttırarak dünya fındık piyasasında Türkiye’yi daha rekabetçi hale getirmek.  Ayrıca doğru tekniklerin kullanılmasını teşvik ederek çiftçinin kazancı arttırmak” diye konuştu.

Türkiye’nin yerini dolduracak ülke yok
     Fındıkta fiyat yerine kalite konuşulması gerektiğinin altını çizen Akın, “Biz fındık tüccarı değiliz. Fındığı ürünlerimizde kullanıyoruz. Müşterilerimize kaliteli ürünler sunmak istiyoruz. Kaliteli fındığa yüksek fiyat ödüyoruz. Gelecek 10-15 yılda Türkiye’nin fındıktaki yerini dolduracak hiçbir ülke yok. Türkiye küresel fındık üretiminin yüzde 75’ini gerçekleştiriyor. Fakat önemli olan, Türkiye’nin uluslararası alandaki fındık talebine uyumlu olarak arz zincirini sürdürmesi. Bunun için daha fazla kalite, daha fazla yenilik, daha fazla makineleşmeye gerek duyuluyor. Uluslararası piyasa ve bizler, kaliteli fındığa yüksek fiyat ödemeye hazırız” dedi. Akın, kalite artışının fındık fiyatına yansımasının 4-5 TL’ye kadar varabildiğini sözlerine ekledi.

35 Bin çiftçiye ulaşıldı
     Uygulama ile son 5 yılda 35 bin çiftçiye ulaştıklarını belirten Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy da “Aralarında ziraat mühendisleri ve sosyal uzmanların bulunduğu 110’u sahada toplam 121 çalışanımız bulunuyor. Sosyal uzmanlar bölgedeki kadınlara ulaşarak mevsimlik işçilere yönelik uygulamaları anlatırken, ziraat mühendislerimiz fındık bahçelerini ziyaret ederek çiftçilere iyi tarım uygulamaları anlatıyorlar. Değerli Tarım uygulamaları kapsamında geleneksel yollarla yapılan gübreleme, budama, ilaçlama, hasat ve kurutma işlemleri modern yöntemlerle gerçekleştiriliyor.  Uygulamaların bir kısmı yüksek maliyeti olmayan zirai uygulamalar, bir kısmı da cüzi yatırım isteyen mekanik uygulamalardan oluşuyor. Bu uygulamalar ancak birkaç yılda geri dönüş sağlıyor. Sadece 2017’nin başından bu yana 40 binden fazla fındık bahçe ziyaretinde bulunuldu. Karadeniz Bölgesi’nde ayrıca 55 model bahçe oluşturuldu” diye konuştu.

“Yeni nesil olmadıkça tarım ve hayvancılığın ilerlemesi gerçekçi olmaz”
     Yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri hakkında da bilgi veren Bamsi Akın, şunları kaydetti: “Devlet çocuk işçiliğiyle mücadele ediyor. Biz özel sektör olarak ancak diğer paydaşlarla ortak hareket edip, bilinç arttırabiliriz. Biz de çiftçilerle birebir çalıştığımız için bu konularla ilgili eğitime destek oluyoruz. İşçilerin kendi haklarını onlara söylüyoruz. ‘Çalışma yaparken elinizde sözleşme olması lazım ve bu sözleşme 15 yaşını doldurmamış hiçbir çocukla gerçekleştirilemeyecek bir sözleşmedir’ diyoruz. Dayı, dayıbaşı, tarım aracısı kavramının da resmi bir şekilde alması gereken ‘Tarım aracı belgesi’ var. Biz ona da yönlendirme yapıyoruz. Lokal ve yerel paydaşlarla hem de sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yapıyoruz. Bizim önceliğimiz hem çiftçiye hem çalışan işçiye ulaşarak onlardaki bilinci arttırmak. 2 proje yaptık. TOÇEV’le yaptığımız eğitimde 11-15 ve 15-17 yaş arasındaki Karadeniz’deki öğrencilerle çalışma yürüttük. 11-15 yaş arasındaki çocuklara haklarını bilmelerini, diğer çocuklara saygı gösterip, onların da haklarını korumaları hakkında çalışmamız oldu. Büyük çocuklarla da geleceklerine dair doğru meslek seçimi yönünde psikologlarla eğitimler verdik. 2 bin 200 kadarı lise, bin 800 kadarı ortaokul öğrencisiydi. 2 bin 200’ün yüzde 70’i gelecekte tarımla ilgili çalışmak istemiyor. Yüzde 40’ı da memleketlerinde kalmak istemiyor. Burada belirlenebilecek çok fazla strateji var. Yeni nesil olmadıkça tarımın, hayvancılığın ilerlemesi gerçekçi olmaz.”

Ferrero Hakkında:
     Ferrero, 1946 yılında İtalya’nın Alba kentinde kuruldu. Bugün Grup 10 milyar Euro’yu aşan toplam iş hacmi ile şekerleme pazarının pazar liderlerinden ve küresel çikolata pazarının en büyük şirketlerinden birisi konumunda. 53 ülkede 40 bin çalışanı olan Grup, dünya genelinde 22 üretim tesisine ve 9 tarım şirketine sahip. Grup, 19. fabrikasını 2013 yılında Türkiye’de Manisa şehrinde kurdu. Ferrero’nun ürünleri 160’dan fazla ülkede tüketici ile buluşuyor. Ürün tazeliği ve yüksek kalitesi, en iyi ham maddelerin seçimi, sürdürülebilir tarım yöntemleri, ve bitmeyen araştırma ve inovasyon tutkusu Ferrero’nun başarısının en önemli unsurlarını oluşturuyor. Ferrero, Ferrero Vakfı, Michele Ferrero Girişimcilik Projeleri ve Kinder+Sport Programı ile yerel toplumların gelişimini destekliyor.

 


+ Benzer Haberler
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni