• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Finansman maliyetleri aşağı çekilmeli”

10 Ağustos 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Finansman maliyetleri aşağı çekilmeli”

   ► Zeybekci, ekonomiyle ilgili kuruluşların Türkiye'ye yönelik beklentilerinde iyileştirme politikası izlediğini belirtti.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yatırım teşvik belgesi sayısında ve istihdamda yüzde 20'nin üzerinde, yatırım miktarına baktığınızda yüzde 30-40'ın üzerinde arttığını söyledi.
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde konuşan Zeybekci, 2017'yi atılım yılı olarak gördüklerini söyledi.

    Zeybekci, "Yıl sonunda gerek istihdam gerek ihracat gerek enflasyonla mücadelede gerekse her iki açığı da büyütmeden, cari açık ve bütçe açığındaki dengeleri de bozmadan, disiplinlerden ayrılmadan, Türkiye dünyanın parmakla göstereceği, imrenerek bakacağı başarılara imza atacağız” dedi.
     Zeybekci, ekonomiyle ilgili kuruluşların Türkiye'ye yönelik beklentilerinde iyileştirme politikası izlediğini belirterek, bu alanda yapılan iyileştirmelerinin Türkiye'nin yakalayacağı başarılara yetmeyeceğini kaydetti.

KGF’nun sağladığı kredi 207 milyar TL
     Kredi Garanti Fonu(KGF)’nun sağladığı kredi miktarının 207 milyar TL’ye yaklaştığını da belirten Zeybekci, Türkiye'nin finansman maliyetlerinin aşağı çekilmesi, ulaşım imkânlarının kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Zeybekci, "Önümüzdeki dönem herkes safını belirlesin. Herkes üretimin, büyümenin, istihdamı artırmanın, ihracatın yanında mı, yoksa günübirlik karların yanında mı olacak, bunlarla ilgili net tercihini yapsın. Ekonomi Bakanlığına bağlı olan ve yaklaşık 40 milyar doların üzerinde bir finansman imkânı yaratan Eximbank ile ilgili de bu süreçte hiçbir şekilde kredi faizlerinde artış yaşanmadı.

     Gerek TL gerek dövizde hep ihracatçımızın yanında yer aldık. Döviz kredilerinde hemen hemen piyasalarda geçerli olan faizlerin dörtte bir oranında, TL'de de yüzde 50'sinden çok daha aşağıda, belki üçte biri seviyesinde faiz oranıyla ihracatçılarımızın yanında yer aldık, yer almaya da devam edeceğiz. Eximbank'ın kredi hacmi içinde bazı ürünler için faiz indirimine gidilecek. Bu piyasaya daha önemli mesaj vermek adına böyle bir adımı attığını da ilan edeceğiz” diye konuştu.
     MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, yeni dönemde büyüme için "İYİ" adını verdikleri bir model geliştirdiklerini söyledi. Kaan, "Bizim 'İYİ'miz imalat, yatırım ve ihracat" dedi.

     İmalat konusunda yeni dönemde Türkiye'deki sanayi üretiminin artırılması için çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Kaan, bu konuda projeleri olduğunu ve yeni dönemde yönetim kurulunda stratejik alanlar ve politikalar başkanlığı kurarak Türkiye için önemli 10 sektörel alanı içerecek atölye çalışmaları yapılacağını söyledi.  KOBİ'lerin ihmal edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Kaan, şunları söyledi:
     "Bu bakımdan özellikle küçük sanayi sitelerindeki yüzde 100 dolulukla birlikte organize sanayilere geçişte bir ara ölçek ekonomisi olarak, orta ölçekli sanayi bölgeleri gibi bir alan üzerinde özellikle duruyoruz ve projemiz de bu konuda hazır. Amacımız KOBİ'leri ortaya almak ve dünyada gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi daha hızlı büyümeye katkı sağlamak."
    Ortaya çıkacak potansiyelin ihracat yoluyla dünyanın dört bir yanına ulaştırılması gerektiğine değinen Kaan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun içinde oluduğu platformlarla birlikte hareket edileceğini ve Ekonomi Bakanlığı’nın da öncülüğünde daha aktif bir çalışma içinde olacaklarını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci soruları yanıtladı

     Ziyaret sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlandıran Nihat Zeybekci, Rusya'nın Türkiye'ye ve bazı Türk ürünlerine yönelik yasaklarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
     "Domates dışında bazı sebzelerde de engellerin, yasakların devam etmesi nedeniyle bize yoğun baskı geliyor. Bu baskı karşısında biz de karşıt önlemleri alırız, daha fazla dayanamayız."
     Rusya ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlar atılmasına rağmen Kasım 2015'teki uçak krizinin öncesine bazı alanlarda dönülemediğini belirten Zeybekci, domates dışındaki bazı ürünlerde de sıkıntıların devam ettiğini anlattı.

     Zeybekci, "Vizelerle ilgili rahatlamayı sağlayamadık. Taşımacılıkla ilgili, her ne kadar Türk taşımacılara, tırlara izin verilse de yasak kalksa da vize ücretlerinin yüksekliğinden dolayı onu kullanılamaz hale getiriyorsunuz ki bu da bir anlam ifade etmiyor. Yaş sebze ve meyvede, domates sembol oldu. Sadece o değil, bazı ürünlerde de sıkıntılar devam ediyor. Kendileriyle meslektaşlarımızla görüşmelerde Rusya tarafına 'Yasak yasağı doğurur.' dedik. Negatif anlamda bir adım attığınızda, siyaset yapıyoruz, Türkiye'de de bu konuyla ilgili taraflar üzerimize baskı kurarlar, 'Siz de negatif adım atın' derler. Domates dışında bazı sebzelerde de engellerin, yasakların devam etmesi nedeniyle bize yoğun baskı geliyor. Bu baskı karşısında biz de karşıt önlemleri alırız, daha fazla dayanamayız” diye konuştu.

     Cezayir'in bazı Türk ürünlerine ithalat engeli getirmesine de değerlendiren Zeybekci, bu ülkenin Avrupa Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunması nedeniyle Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında Türkiye ile dış ticaret yürüttüğünü söyledi.
     Zeybekci, “Ben o kadar olumsuz ve ümitsiz değilim, gerek Avrupa Birliği ile gerekse kendi imkanlarımızla temaslar sonunda olumlu bazı sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Bizim onlara böyle bir uygulama yapmamamıza, böyle bir önlem almamamıza, Türkiye'ye serbestçe girme imkânına sahip olmalarına rağmen böyle bir şeyin ortaya çıkması üzücü. Detaylarına bakıyoruz, gerekli önlemleri de alacağız.

     Bu, Türkiye'ye yönelik değil, Serbest Ticaret Anlaşması olmayan ülkelerin tamamına yönelik bir karar. Biz AB ile ilişkisinden dolayı kendileriyle arkadaşlarımız vasıtasıyla temasa geçiyoruz. Gümrük Birliği’nin güncellenmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi de buydu. Türkiye'nin, Avrupa Birliği’nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı ülkelerle otomatik olarak aynı anlaşmaya sahip olmasını, bunun sağlanmasını talep ettik. Güncellemelerdeki en önemli maddelerden biri de bu. Ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı."

 


+ Benzer Haberler
» Genç çiftçiye hibe desteği
» Marble Fuarı’na ithalatçı akını
» ATO Başkanı Baran: Üretim, yatırım ve istihdam artacak
» Bakan Tüfenkci: Kurdaki dalgalanma geçici
» “Küçük esnaf mikro kredilerle desteklenmeli”
» Tekstilcilerden,12 milyar dolar ihracat sözü
» Çevik: Sorun değil çözümlerle geliyoruz artık ‘birlik’te çalışma zamanı
» Kemalpaşa’ya üniversite müjdesi
» 2018 yılında otomobil sektörü için sekiz öngörü
» Konak Tramvayı yolculu seferlere başladı; Güle güle kullan İzmir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.03.2018
  Ticaret 23.03.2018
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni