• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Filo kiralama ile araç başına yüzde 20’ye kadar tasarruf

09 Mart 2018 Cuma 09:00
12
14
16
18

Filo kiralama ile araç başına yüzde 20’ye kadar tasarruf

           HABER MERKEZİ     
     İşletmelerdeki en büyük gider kalemlerinin başında şirket araçları geliyor. Operasyonel kiralamanın finansal ve operasyonel avantajları hakkındaki farkındalığın artması ile birlikte araçlarını klasik yöntemlerle satın alan firmaların bu alternatifi tercih etmeye başladıkları görülüyor. Yüklü sermaye çıkışını önleyerek, aylık sabit taksitlerle maliyetlerini kontrol eden ve sermayesini esas işine yönlendirmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin de kiralamaya ilgileri gün geçtikçe artıyor. Operasyonel kiralamayı tercih eden firmalar; bakım, hasar, onarım, sigorta, ikinci el değeri, vergi, yedek araç vb. işletim süreçleri ile uğraşmalarına gerek kalmadan zaman, insan kaynağı ve toplamında maliyet açısından tasarruf sağlıyor.

     Filo yönetiminde benchmark olarak bakılan B/C segment otomobillerde, yakıt ve arızalar hariç bir aracın işletmeye maliyeti yıllık 25 bin  TL ile 35 bin TL arasında. Kiralamak yerine satın alma tercih edilirse; araç başına ortalama yıllık 5 bin TL – 10 bin TL rakamlarına varan bedeller, ilave maliyet olarak yükleniliyor. Bu maliyeti yüklenmek istemeyen, aylık sabit taksitlerle maliyetlerini kontrol eden; likiditesini, finansal becerisini ve sermayesini esas işine yönlendirmek isteyen kurumlar, aslında jenerik anlamda müşteri değil birer iş ortağı.

     Operasyonel filo kiralama sektörünün önde gelen isimlerinden Fleetcorp’un CEO’su Dr. Barbaros ÇITMACI “Filo kiralama hizmeti; hasar yönetiminden sigortaya, yedek araç temininden vergi ödemelerine kadar birçok hizmeti kapsıyor. Filo kiralamayı seçenler, satın almaya kıyasla araç başına yüzde 20’ye kadar tasarruf gerçekleştiriyor. TOKKDER tarafından hazırlanan 2017 3. çeyrek raporuna göre; 2010 yılında sektörde müşteri başına düşen araç sayısı 11,1 iken, 2017 sonu itibarıyla 5,2 seviyesindedir. Operasyonel hizmetlerin sunduğu kolaylıkların bilinmeye başlaması ile birlikte, müşteri ve araç portföyünün çeşitlendiği ve risklerin azaltıldığı bir dönemdeyiz” diyor. 

     Günümüzde birçok işletmenin risk transferi olarak da tanımlanacak şekilde filo kiralamaya yöneldiğini, sektörün işletmelere yönelik birçok avantaj sunduğunu ifade eden Dr. Barbaros Çıtmacı “Örneğin biz müşterilerimize 3 farklı ürün paketi ile araç sayısı sınırlaması olmaksızın hizmet sağlıyoruz. 12 aydan 48 aya kadar çok kapsamlı kiralama seçeneklerimiz bulunuyor. Kiralama hizmeti süresince müşterilerimize sunduğumuz çok özel avantajlar var: Araçların yetkili servislerde orijinal parça kullanılarak bakımı, onarım hizmetleri, zorunlu trafik sigortası ve plaka bazlı kasko poliçesi, lastik değişimi, yedek araç temini, 7/24 yol yardım desteği bunlar arasında sayılabilir.

     Güçlü teknolojik alt yapımız sayesinde ‘Online Raporlama’ gibi farklılık yaratan hizmetler de söz konusu olabiliyor. Masraf kontrolü ve takip kolaylığı da sağladığımız avantajlar içinde. Müşterilerimize, sözleşme bitim tarihinden 6 ay öncesine kadar yıllık öngördükleri kilometre limitlerini değiştirme fırsatı veriyoruz. Böylece müşterilerimiz kullandıkları kadar ödeme şansına da sahip oluyorlar.” şeklinde konuşuyor. Sektörün önümüzdeki on yıllık ajandasında otonom araçlar da devreye girdiğinden, fiyattan maliyete geçen bir bakış açısının yanı sıra mobilite kavramının da yer aldığını belirten Dr. Çıtmacı, teknolojik gelişmelerin de yakından izlenmesinin altını çizdi.

 


+ Benzer Haberler
» İtfaiye’den prefabrik çözüm
» Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri hangileri olacak?
» Volt Elektrik Motorları, Turquality markası oldu
» “Bir ülkeye IMF girdi ise o ülkede sosyal barış tehdit altındadır”
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadelenin tam zamanı”
» İZBAN ailesi, Ayfer için seferber
» “Zeytinyağında KDV yüzde 1’e düşürülmeli”
» Türk organik sektörü üç koldan tanıtım atağına kalktı
» “İlave istihdam teşvikleri kapsamında Şubat, Mart, Nisan aylarında işe alınacak sigorta kapsamını genişletiyoruz”
» Soyer: İzmir Hub merkezi olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni