• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ferrero, 150 milyon TL yatırım yapacak

20 Haziran 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Ferrero, 150 milyon TL yatırım yapacak

   ► Ferrero Türkiye YKB Aldo Kaslowski: Birleşme ve satın alma yoluyla büyümek için uygun fırsatlara açığız.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye’de ilk fabrikasını 2013’te açmasının ardından fındık ve çikolata-şekerleme alanında 7 tesise ulaşın Ferrero Türkiye, 2019’da da 150 milyon TL’lik yatırım yapacağını bildirdi. Ferrero Türkiye üst yönetimi bir grup gazeteciyle Ankara’da bir araya geldi. Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Kslowski,

     Türkiye’de inişli-çıkışlı bir ekonomik ortam olsa da yatırım açısından büyük cazibe bulunduğunu, şirket olarak yatırımlar yanında, birleşme-devralmalar yoluyla da büyümeye kapılarının açık olduğunu vurguladı. Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın ise yaklaşık yüzde 60’ı grup içine olmak üzere Türkiye’den yurt dışına yaklaşık 500 milyon Dolarlık ihracat yaptıklarını, Türkiye’de verim ve kaliteyi artırıcı, izlemeye açık üretimi desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

     Ferrero Çikolata Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu da Türkiye’de sağlıklı ürün tüketimine yönelik şirketin global kurallarını uyguladıklarını belirtti. Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili ise Türkiye’de de sıklıkla tartışılan şekerin sağlığa etkisine yönelik tartışmalara değinerek, şekerin kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet ile doğrudan bağlantısı olmadığına yönelik yeni bulgular olduğunu savundu.

     Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Kaslowski, şirket olarak yatırımlarını sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. Türkiye’nin genç nüfus, tüketim, stratejik konum nedeniyle her zaman yatırımcılar açısından dikkat çekici olduğunu belirten Kaslowski, “Yatırım için her zaman birleşme ve devralmaları da kullanmak mümkün. İnşallah uygun ortamda, hem fındık, hem çikolatada fırsatlar olursa değerlendiririz” dedi.

     Kaslowski “bir görüşme olup-olmadığı” yönündeki soruya ise “Bir görüşme yok. Böyle işlerde sinerjinin ortaya çıkması, her iki tarafın ortak faydasının olup olmaması çok önemli.. Fırsat olursa açığız” diye konuştu. Türkiye’nin yatırım ortamına yönelik bir soruya ise Kaslowski, inişli-çıkışlı bir ekonomi olsa da Türkiye’nin çok büyük potansiyeller taşıdığı yanıtını verdi.

     Yatırımları sürdürme yönünde kararlı olduklarını vurgulayan Azmi Gümüşlüoğlu ise ilk fabrikanın açıldığı 2013 yılından sonra fındık ve çikolata-şekerlemede 7 tesise ulaştıklarını belirterek hızlı bir yatırım dönemi yaşandığını vurguladı. “Biz yatırım kararlarını çok uzun dönemli plana göre yapıyoruz. Uzun dönemde majör bir değişiklik olmadığı sürece ufak-tefek iniş çıkışlar o kadar büyük önem taşımıyor” diye konuştu.

Rekolte vurgusu
     Bamsı Akın da Ferrero’nun kendisinin büyük bir fındık alıcısı olması yanında, küresel fındık ticareti de yaptığının altını çizerek, Türkiye’nin bu nedenle büyük önem taşıdığını kaydetti. 2019 sezonunda şu ana kadar koşulların olumlu olduğunu belirten Bamsı Akın, Temmuz ayında da hava koşullarının fındık için uygun olması halinde rekoltenin yükseleceğini kaydetti. Küresel gıda trendlerinin değiştiğini, sürdürülebilirlik, kaliteli ürün, değerli tarım, izlenebilirlik ilkelerinin öne çıktığını belirten Bamsı Akın, “Amacımız Türkiye’de fındığın konumunu güçlendirmek. Bu yaklaşıma uygun çalışıyoruz” dedi.

“Şeker-sağlık” tartışması

     Ferrero Türkiye Onursal Başkanı ve İtalya’nın Eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, İngiltere merkezli yayımlanan son araştırmalarda şekerin kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet ile doğrudan ilişkili olmadığı yönünde bulgulara ulaşıldığını söyledi. Marsili, şekerin insan ve beyin sağlığı için gerekli olduğunu belirterek, “Her şey yenebilir. Her şey kararında tüketilmelidir. Spor ve fiziksel aktivite önemlidir” diye konuştu.
     Azmi Gümüşoğlu da Ferrero’nun fazla tüketimi önlemek için 20 gramlık porsiyon halinde üretim yaptığını belirterek, paketlemede şirket karlılığını ikinci planda tuttuklarını söyledi. Azmi Gümüşoğlu, bir soru üzerine de paketlerde şeker içeriğine dair bilgi verme zorunluluğu yönündeki çalışmalarda, hali hazırdaki yaklaşımım 100 gram baz alınarak yapıldığını, kendilerinin her bir porsiyondaki bilgilerin verilmesini tercih ettiklerini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni