• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Evlerde temizliğe virüs ayarı: Artık temizliğe daha çok vakit ayrılıyor

19 Ocak 2021 Salı 10:00
12
14
16
18

Evlerde temizliğe virüs ayarı: Artık temizliğe daha çok vakit ayrılıyor

           HABER MERKEZİ      
     Bingo Oxyjen, 16 Ocak Dünya Hijyen Günü’ne özel “pandemi döneminde temizlik alışkanlıkları”na dair online bir araştırma yaptırdı ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Ankete katılan 13- 64 yaş aralığındaki kişilerin, % 41’i evlerini haftada birkaç kez temizlerken, % 62’si yüzey temizliğini zeminleri silmek yerine yıkayarak yaptığını belirtti. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu; ev temizliğinde parfüm kokulu ürünlerden yana tercihini kullandı. Bunun yanı sıra ankete katılanların % 67’si kimyasal içeriği fazla olan temizlik malzemelerinden uzak durmayı tercih ettiğini belirtti.
     Nefes aldıran hijyen sloganıyla dikkat çeken Bingo Oxyjen’in ev hijyeni konusunda yaklaşık 60 bin kişi üzerinde yaptığı online anket sonuçları çıktı. Farklı yaş gruplarının temizlik alışkanlıklarına odaklanan araştırmanın ardından yüzey temizleyicilerin içeriklerinin ise oldukça önemsendiği anlaşıldı.   

Haftalık temizliğin sayısı arttı
     Yapılan anket sonucunda pandemi ile birlikte günde birkaç kez ev temizliği yapmak yeni dönemin temizlik trendi olarak ön plana çıktı. Katılımcıların çoğunluğu günlük temizlik yapmasa da haftada yaptığı temizlik sayısını artırdı. Kendi temizliğimi kendim yaparım diyenlerin ağırlıklı olduğu ankette parfümlü yüzey temizleyicilere karşı olan ilgi bir hayli yüksek… Bunun yanı sıra katılımcıların % 59’u temizlik rutinlerinde parfümlü yüzey temizleyicisine ek olarak çamaşır suyu da kullandığını ifade etti. Sadece ev temizliğinde çamaşır suyu kullananların oranının ankette sınırın oldukça altında kaldığı görüldü.

Mutfak ve banyo yüzeylerinin temizliği ilk sırada
     Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırmada, katılımcıların ev hijyeninde öncelikli olarak mutfak ve banyo gibi ıslak yüzeylerin temizliğine önem verdikleri sonucu ortaya çıktı. Sık temas edilen yüzeylerin hijyenini önemseyenler ise %38 oranıyla dikkat çekti. Pandemi döneminde ev hijyeninde yerlerin temizliği her şeyden önemli diyenlerin oranı ise % 20.

Mis gibi kokular temizliğin olmazsa olmazlarından
     Ağırlıklı olarak kadın hedef kitle tarafından yanıtlandırılan ankette, yüzey temizliği sırasında güzel koku duymanın temizliğin olmazsa olmazı diyenler %82 oranıyla dikkat çekiyor.

Evde temizlik yaparken, ürünleri dikkatle seçmek gerekiyor
     Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ise genel olarak kış döneminde evde yapılan temizlik hususunda şunları söyledi:
     ‘Kış aylarını çoğumuz sevmeyiz. Kış ayları özellikle astım, alerjik nezle ve egzamalı çocuklar için zor olabiliyor. Kış aylarının alerjik çocuklar için zor geçmemesi için alacağımız bazı önlemler olabilir. Alerjenlerle daha yoğun mücadele etmek gerekebilir. Özellikle koronavirüs hastalığından dolayı sık sık ev temizliği yaptığımız bu günlerde zeminlerde kokusu solunum yollarını tahriş etmeyen hidrojen peroksit içeren çamaşır suları, çamaşırlarda ise parfümsüz deterjan kullanılabilir” dedi.


+ Benzer Haberler
» 26 Şubat’ta 10 bin 282 kişi iyileşti
» 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 719 TL
» Ocak’ta ihracat %2,3 arttı, ithalat %5,9 azaldı
» E-hileye geçit verilmeyecek
» Filyos limanı, bölgeyi deniz ticaretinin merkezi yapacak
» Azerbaycan’da 29 yıl önce katledilenler unutulmadı
» TCMB’nin döviz rezervleri 144 milyon dolar arttı
» “140 milyon TL’lik destek ödemelerine başlıyoruz”
» H-ÜFE yıllık %21,11 aylık %2,06 arttı
» Polisan Holding, TEİD üyesi oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni