• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Etiyopya ve İzmir, işbirliği fırsatı arayacak

11 Mayıs 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Etiyopya ve İzmir, işbirliği fırsatı arayacak

           HABER MERKEZİ     
     Etiyopya’dan bir heyet ağırlayan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Etiyopya ve İzmir’in tarım ve hayvancılıkta işbirliğini ilerletme fırsatları olduğunu belirterek, ülkenin ilgili kurumlarını Borsa’nın sanal ticaret portalı e-commoditybazaar.com’a üye olmaya davet etti.

     Afrika’nın ikinci büyük ülkesi olan Etiyopya’dan bir heyet, işbirliği imkanlarını konuşmak üzere  İzmir Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Etiyopya Türkiye Büyükelçisi Ayalew Gobeze Workneh liderliğindeki heyette Ekonomik ve Ticari Diplomatik İlişkilerden sorumlu Bakan Danışmanı Tesfakiros Hailu Gebremariam, Siyasi İlişkiler ve Kamu Diplomasisi İlişkilerinden sorumlu Bakan Danışmanı Mebrat Mekonnen Assres, Konsolosluk ve Diaspora İlişkilerinden sorumlu birinci kâtip Wondwosen Gelan Abdu, Etiyopya İzmir Fahri Konsolosu İlhami Yıldırım ve çeşitli illerin fahri konsolosları yer aldı.

     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Genel Sekreter Dr. Erçin Güdücü ve Başkanlık Danışmanı Dilara Sürgü’nün de hazır bulunduğu ziyarette konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin Etiyopya’daki en büyük yatırımcı ülkelerinden biri olduğunu belirtti. Etiyopya’da 2.5 milyar dolarlık Türk yatırımı olduğunu ve Türk firmaların 30 binin üzerinde istihdam sağladığını vurgulayan Kestelli, şunları söyledi:
     “Ancak ticari ilişkilerimizde yine de istenilen potansiyele ulaşamadığımızı söylemek yanlış olmaz. Türk yatırımcıların bunu daha da ileri taşıması gerekiyor. Çünkü Etiyopya’nın, istikrarı ve büyüyen ekonomisi yabancı yatırımlar için uygun ortamlar yaratıyor.

     Öncelikle tekstil, enerji, altyapı, sağlık ve tarım sektörlerinde işbirliğine önem verdiğinizi ve 2025 yılını hedefleyen bir üretim ve sanayi seferberliği başlattığınızı izliyoruz. Gerçekleştirilen kurumsal reformlar, yeni düzenlemeler ve altyapının giderek iyileşmesiyle Etiyopya’daki ticari faaliyetler de daha kolay ve daha ucuz hale gelmeye başladı. Sunulan şartlar çerçevesinde fırsatları göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü gelecekte dünyanın yeni büyüme alanı Afrika ve Afrika’nın parlayan yıldızı Etiyopya, bu büyümede öne çıkan ülkelerden biri olacak. Bu nedenle atacağımız ortak adımlarla ticari ilişkilerimizi mutlaka artırmalıyız. Özellikle hem Etiyopya’nın hem İzmir’in iddialı olduğu tarım ve hayvancılıkta işbirliğini ilerletme fırsatımız var. Bu vesileyle Etiyopya’nın ilgili kurumlarını Borsamızın sanal ticaret portalı e-commoditybazaar.com’a üye olmaya davet ediyorum.”

     “Eximbank’ın sağladığı krediler, katkıyı artırıyor”
     Etiyopya Türkiye Büyükelçisi Ayalew Gobeze Workneh, Etiyopya ve Türkiye arasında uzun yıllara dayanan sağlam ilişkiler bulunduğunu belirterek, “Bu ilişki Sultan Abdülhamit zamanından bu yana sürüyor. Harar bölgemizde 1912’de ilk Türk konsolosluğu açıldı. Türkiye’nin başkentimiz Addis Ababa’daki  Büyükelçiliği 1926’dan bu yana mevcut” diye konuştu.

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkelerini üç kez ziyaret ettiğini, iki ülke liderlerinin karşılıklı olarak ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için ziyaretlerini sürdürdüğünü belirten Workneh, şunları söyledi:
     “Devlet adamları ve iş insanlarının faaliyetleri kalkınmamıza katkıda bulundu, 2.5 milyar dolarlık bir yatırım, 140’tan fazla iş insanı tarafından gerçekleştirildi. Sanayi ve ticaretin yanı sıra 389 km’lik bir yolumuz yapıldı. Eximbank, Awash-Weldia Demiryolu Projesi finansmanına 300 milyon ABD doları kredi sağladı. Bu da sizin katkınızı artırıyor. Türkiye’nin Etiyopya’daki itibarı çok yüksek. Büyük deneyimlere sahipsiniz, kaliteli ürünler üretiyorsunuz. Sizden öğreneceğimiz çok şey var.”

     Ekonomik ve Ticari Diplomatik İlişkilerden sorumlu Bakan Danışmanı Tesfakiros Hailu Gebremariam’ın Etiyopya’da yatırımcılara sunulan teşvikler hakkında sunum yaptığı ziyaretin sonunda, Büyükelçi Ayalew Gobeze Workneh ve İzmir Fahri Konsolosu İlhami Yıldırım’a birer anı plaketi takdim edildi.

 


+ Benzer Haberler
» İstanbullular hayatlarının ortalama 3,5 yılını trafikte geçiriyor
» Ödeal’dan ödeme sistemlerinde yeni bir hamle daha: “Ödeal Yazarkasa POS”
» Şirketlerde büyümenin yolu dijital yaşa, esnek çalış, çalışanı ödüllendir
» Bergama Belediyesi “Güneş Enerjisi Santrali” kuruyor
» Günlerce süren işlemler e-imza ile bir saatte bitiyor
» Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Edebiyat Ödülleri’
» Huawei, daha fazla akıllı şehir inşa edecek
» Kilisede Shakespeare anması
» Barış fidanları
» Dünya Kupası Regal 4K HDR TV’de izlenir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni