• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Et fiyatlarından üretici de tüketici de mutsuz

13 Kasım 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Et fiyatlarında yaşanan artıştan vatandaş şikayetçi olurken, üretici ve kasaplar zamların kendilerini tatmin etmediği görüşünde birleşiyor

Et fiyatlarından üretici de tüketici de mutsuz


   ► Oda ve federasyon temsilcileri ile esnaf, et ürünlerindeki fiyat artışlarının TEFE-TÜFE oranlarının altında kaldığını ve üreticinin kâr etmediğini ifade ettiler.

           DİLAY SARKİLER      
     Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO)’nun açıkladığı verilere göre, dünyada et fiyatları ortalama endeksin altında seyrediyor. Ancak Türkiye’de, 2011 yılına kadar dünya ile paralellik gösteren fiyatlar, 2021’in 9’uncu ayına gelindiğinde dünya genelinin yaklaşık üç katına çıkmış durumda. İzmir’de zincir marketlerde dana kıymanın kilogramı 70-80 lira arasında seyrederken, kasaplarda dana kıymanın kilosu 70 liradan tüketiciye ulaşıyor. 2021’in Eylül ve Ekim aylarında et ürünlerinde yaşanan fiyat artışları, tüketiciyi zorlarken, üretici ve kasaplar fiyatların tatmin etmediği konusunda görüş bildiriyor.

“KÂR ETMEDEN GÜNÜ GEÇİRİYORUZ”
     Kasaplar, karkasın kilosunun 53 liraya kesildiğini, Kurban Bayramı’ndan önce 65 liradan sattıkları kıymanın kilosunu 75 liradan aşağı satmalarının kendilerini zarara uğrattığını belirtti. “Para kazanamıyoruz ama daha yüksek bir fiyata da insanlar bu kez et satın alamaz” diyen esnaf, kâr etmeden günü geçirdiklerini söyledi.

“4-5 LİRALIK ZAM ANORMAL BİR ARTIŞ DEĞİL”
     Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, üreticinin gider maliyetlerinin arttığını ve yapılan zamların bu maliyetleri karşılamadığını belirtti. “Gelen zam 4 ile 5 lira arasında. Bu anormal bir artış değil. Üreticiyi tatmin edecek bir zam yüzdesi yok” diye konuşan Yalçındağ, insanların alım gücünün azalmasının üreticiyi de etkilediğini ifade etti.
     Fazlı Yalçındağ, basında yer alan ‘Et fiyatlarında zam’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, söz konusu artış miktarlarının etiket fiyatlarına yansımadığını söyledi. Yalçındağ, “Et fiyatlarında üreticiyi tatmin edecek bir artış yok. Gelen artışlar açıklanan TEFE-TÜFE oranlarının altında kalıyor. Fiyat artışı olması gerekenden aşağı seviyelerde seyrediyor. Et ürünleri, dün hazırlanıp bugün satışa sunulabilen ürünler değil. Özellikle büyükbaş hayvanlar doğumundan itibaren yaklaşık iki yıllık bir süre içinde yetişiyor. Bu süre içerisinde yetişirken de her gün asgari 30 liralık yem yiyor. Yem fiyatları da durduğu yerde durmuyor” dedi.

“TATMİN EDİCİ BİR ZAM YÜZDESİ YOK”
     Yalçındağ, üreticinin maliyeti karşılamayan fiyatlar karşısında zor durumda olduğunu söyleyerek, “Bugünkü toptan et alım-satım fiyatlarıyla da üretici para kazanamaz bir noktaya geldi. Biz işin içerisindeyiz. Tatmin edici bir zam yüzdesi yok. Üretici sıkıntı içerisinde ama vatandaşın satın alma gücünü de düşündüğümüzde bu durum iki tarafı keskin bir bıçak oluyor. Ülkemizdeki en büyük problem insanların gelirlerinin satın alma gücüyle alakalı. İnsanların satın alma gücünün her gün daha da azaldığını görüyoruz. Vatandaşı üzmeyecek bir artış üreticiyi zor duruma sokuyor, üreticiye kâr ettirecek artışta ise vatandaşın et satın alabileceği bir fiyat olmuyor” açıklamasında bulundu.  

“EN AZ ZAM ET ÜRÜNLERİNE GELDİ”
     İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, gıda ürünleri arasında en zam gören kalemin et ürünleri olduğunu söyledi. Yücelmiş, “Şu anda en az zam gören mamul et ürünleri. Tavuk, ete nazaran yüzde 40 ile 50 arasında bir artış gösterdi. Ama et fiyatlarına gelen zam yüzde 8 ile 10 arasında düşük bir çıkış seyrediyor. Ete gelen zammın daha düşük olmasının sebebi vatandaşın alım gücünün olmaması. Talep olmayınca fiyat artışı da yüksek seviyede olmuyor. İnsanların bu hayat pahalılığı içerisinde ete ayıracak bütçesi kalmıyor. Üretici ve kasap da mağduriyet yaşıyor. Onlar da istedikleri fiyatı alamıyorlar. Hayvancılık da tarım gibi sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Pandeminin bu duruma etkisi yok, bu sıkıntının nedeni enflasyonun yükselmesi. Her gün birçok zam geliyor. Hayvancılıkta maliyet fiyatlarındaki artış, satış fiyatlarına yansımıyor. Bu durumda önümüzdeki günlerde et fiyatlarında yüzde 10 gibi mecburi bir artış olacağını öngörüyorum” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Sanayiciye gece yarısı zam şoku
» Turizmciler 2022’den umutlu
» Poşet bedeli ile çevre fonu kurulsun!
» Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı
» ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor
» “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”
» Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor
» “Nükleer çöplük haline geleceğiz”
» İzmir’de ekmeğin fiyatı 2,50 TL
» Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni