• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Esnafın defter sakalama dönemi bitiyor

12 Ocak 2018 Cuma 17:00
12
14
16
18

Esnafın defter sakalama dönemi bitiyor

   ► Ağbal, yeni yatırımların teşviki için ilave desteklerin Başbakan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Esnafımız bundan sonra hiçbir işlem için vergi dairesine gitmeyecek. Bütün işlemlerini internet ortamında yapabilecek” dedi.
     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu(TESK)’nda düzenlenen Defter Beyan Sistemi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Ağbal, “Esnafımız vergi dairelerinde beklemek zorunda kalmayacak. Artık vergi dairelerinde yazı alma devrini kapatma sözü veriyoruz” dedi.

     Esnafın defter saklama ve defter tastik ettirme devrini de bitireceklerini bildiren Ağbal, “Bundan sonda defter saklama, defter tasdiki yok. Kademeli olarak buna başladık. 1 Temmuz tarihine kadar geçiş için esnafa basit üsul kayıtlarını girmesi için süre verdik. Bu uygulama esnafa büyük kolaylık getirecek” dedi.
     Kamuoyunda “basit usul kaldırılıyor” yönündeki açıklamalara yönelik de bilgi veren Bakan Ağbal, basit usulü kaldırmadıklarını kaydetti.

     Ağbal, “Kaldırmadığımız gibi daha nasıl kolaylaştırabiliriz biz bunun düşüncesindeyiz. Esnafımızın yüzü güldükçe bizim de yüzümüz gülüyor” diye konuştu.
Yeni nesil yazar kasa sistemine yönelik de konuşan Bakan Ağbal, mali hafızası dolana kadar mevcut yazar kasaların esnaf tarafından kullanılmaya devam edeğini vurguladı.

     2018 yılı ekonomisinin her açıdan daha iyi olacağını ifade eden Bakan Ağbal, “2017 yılında, 2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminin karamsarlıklarını dağıttık. Olumsuzluk beklentileri olanlara Türkiye ekonomisinin gücünü gösterdik. 2017 yılında yüzde 7 büyüyeceğiz. 2018 yılında dü büyüme trendi devam edecek. 2018 yılında ekonomiyi diri tutmak için reformlar yapacağız. KDV Kanunu konusunda esnaf için daha kolay nasıl olabilir bunun için çalışıyoruz” dedi.

Pazartesi günü süprizlerimiz var
     2017 yılı bütçe sonuçlarına yönelik süprizlerinin olduğunu ve bunu Pazartesi günü açıklayacaklarını bildiren Ağbal, “Pazartesi günü süprizlerimiz var. Kamu maliyesinin güçlü olduğunu rakamlarla göstreceğiz. 2018’e hem ekonomi, hem bütçe, hem kamu maliyesi olarak güçlü girdiğimizi göstereceğiz” diye konuştu.  

Yeni teşvikler yolda
     Yeni yatırımların teşviki için ilave desteklerinin olacağını da bildiren Ağbal, bu konuda Başbakan’ın önümüzdeki günlerde açıklama yapacağını söyledi.   Ağbal ayrıca ticari araçlara yönelik olarak uygulanan ÖTV indirimini TESK önderliğinde çıkardıklarını hatırlatarak, “Bu da 2019 yılına kadar devam edecek” dedi.

“Artık vergi dairesine korkmadan gidiyoruz”
     Toplantının açılışında konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise esnafa yönelik son 10 yıldır 6 defa yapılandırma yapıldığını söyledi. Palandöken, “Ama ödeme oranlarına bakıldığında esnafımız kazanamadığı için bu ödemeleri yapmakta zorlanıyor. Bu rakamları ödenebilir hale getirmek gerekiyor. Eskiden Maliye’den korkan bir esnaf gerçeğimiz vardı. Artık vergi dairelerine korkmadan girdiğimiz bir yer oldu” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni