• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Esnaf kesimini sevindiren kararlar

02 Mart 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

Esnaf kesimini sevindiren kararlar

           HABER MERKEZİ      
     Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kademeli normalleşme kararları esnaf teşkilatını memnun etti.
     Yeni kararların esnaf sanatkarlara nefes aldıracağını belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Uzun süredir kepenkleri kapalı olan ve yeni kararları heyecanla bekleyen esnaf sanatkarlarımız bir yandan da hazırlıklarını tamamladı. Çarklar yavaş yavaş dönmeye başlayacak. Yeni süreç hayırlı olsun’ dedi.

Çarklar dönecek
     Kademeli normalleşme sürecinde her kesime görevler düştüğüne dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu, ‘Yapılan açıklamalar doğrultusunda kafeler, lokanta ve restoranlarımız cumartesi günü dahil olmak üzere saat 07.00 ile 19.00 arası açık olacak ve yüzde 50 kapasiteyle hizmet verecekler. Lokantalar 24:00’e kadar paket servisini sürdürebilecek. İzmir’de cumartesi günü 21:00”e kadar sokağa çıkma yasağı olmayacak. Düğün nikah merasimleri de bir saat ve en fazla 50 kişilik katılımlarla yapılabilecek. Okullarda kademeli yüzyüze eğitim başlayacak.

     Cumartesi yasağının kalkması ve 19:00 a kadar çalışma izni, iş yoğunluğu gün içinde olan kafelerimizi ve lokantalarımızı rahatlatacaktır. Belirli şartlarda da olsa düğün ve nikahların yapılması, çiçekçi, fotoğrafçı, şekerci, gelinlikçi, düğün salonu işletmecileri gibi pek çok meslek koluna bir nebze olsun canlılık getirecektir. Sınırlı yüzyüze eğitimin başlaması ise kırtasiye, okul kantini gibi mesleklerde yavaş yavaş da olsa çarkların dönmesine vesile olacaktır. ’diye konuştu.
     İçkili lokantalardaki sıkıntının süreceğini de hatırlatan Mutlu, ‘Toplumsal duyarlılığımız ile salgınla mücadelede iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. İçkili lokantalarımızın da alınacak iyi sonuçlarla, en kısa zamanda kapılarını açabilmelerini temenni ediyorum’ dedi.

Herkesin görevi
     Haziran başında yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini söyleyen Mutlu, ‘ Burada toplumu oluşturan her kesime önemli görevler düşüyor. İşletmelerimiz bugüne kadar özveri ile genelgelere ve alınan tedbirlere uymaya özen gösterdi. Bundan sonra da kurallar doğrultusunda işinin başında olacaklardır.
     Vatandaşlarımızın maske mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi, denetimlerin etkinleştirilmesi de salgın ile mücadelede önemli mesafe kat etmemizi sağlayacaktır.
     Esnaf sanatkarlar kentlerin dinamikleridir. Mevcut karar kurullarına esnaf kesiminin temsilcilerinin de aktif katılımının sağlanması, yapılacak çalışmaları daha verimli kılacaktır. Normalleşme ile birlikte esnaf sanatkarlar yeniden işyerlerini açacaklardır. Umuyorum ki kurallara riayetimiz,  içimizde yaşattığımız  sorumluluk ve dayanışma  duyguları ile bu zor günleri aşacağız, eski günlerimize dönebileceğiz. Herkese sağlıklı günler ve hayırlı kazançlar diliyorum”


+ Benzer Haberler
» Rakamlar kritik seviyelerini koruyor
» ESHOT tek seferde 364 otobüs alacak
» Rusya’nın uçuş kısıtlaması turizmcilerin planını bozdu
» Savunma sanayindeki büyüme katlanarak sürecek
» Demir-çelik sektöründen 6.8 milyar dolarlık ihracat
» Engelli aileleri için kurulacak Ebeveyn Merkezi, Türkiye’ye örnek olacak
» Karşıyaka’da yasa dışı hurdacılara izin yok
» Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak
» Türk Telekom ile şehirler daha verimli
» Petrofer, endüstriyel yağ sektöründe pazar lideri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni