• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eskinazi, “Korumacılık trendi başladı”

01 Ağustos 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Eskinazi, “Korumacılık trendi başladı”

   ► Egeli ihracatçılar ilk ortak yönetim kurulu toplantısında bir araya geldi.

           DUYGU GÖKSU     
     EİB’de, 12 ihracatçı birliğinin Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla, Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Eskinazi,  “IMF’nin son değerlendirmelerinde ticaret savaşlarının dünya üretimine olumsuz etkisinin binde 5 civarında olabileceğini belirtiyor” dedi.
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nde meclis toplantısı niteliğinde gerçekleşen Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’nda; birliklerin gerçekleştirdiği faaliyetler, Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan projeler konuşuldu.
     Genel kurul seçimlerinden bu yana geçen süreçte gerçekleştirilen faaliyetleri paylaşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi; Eximbank Ege Bölge Müdürlüğü’nün Konaktaki ofisinin yarattığı fiziksel zorluğu aşmak için Genel Müdür Sayın Adnan Yıldırım’ın desteğiyle, Eximbank İrtibat ofisinin açıldığını hatırlattı. Eskinazi; Kepport.com ile Devlet Yardımı Başvurusu, Ekonomi Bakanlığı Bürokratlarıyla Sektörel Sorunlar Toplantısı, Summer Fancy Food Show Fuarı Milli Katılım Organizasyonu ve Ur- ge ve Turquality Projeleri ile ilgili bilgi verdi.

     Ur- ge ve Turquality Projeleri ile ilgili olarak konuşan Eskinazi, “Halihazırda doğaltaş, yaş meyve ve hazır giyim sektörlerinde başarıyla yürütmekte olduğumuz Ur-ge projelerine ek olarak, kuru meyve sektörümüz için de Bakanlıktan onayımızı aldık. Önümüzdeki dönemde mobilya ve teknik tekstillerle ilgili firmalarımızı içeren Ur-Ge projelerimizi de başlatacağız” diye konuştu.
     ABD’nin ticaret politikalarındaki değişikliklere vurgu yapan Eskinazi, “Meksika ve Kanada ile birlikte yer aldığı NAFTA Anlaşmasını gözden geçirme, ABD ile Pasifik ülkeleri arasında bir serbest ticaret alan kurulmasını öngören Trans-Pasifik, anlaşmasından çekildiğini açıklaması, Çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi koyması, Doğrudan Çin’den yapılan ithalata önlemleri gündeme getirmesi ve buna karşılık Çin’in de misillemede bulunması, Amerikan Merkez Bankası FED’in, ikinci kez faiz arttırımına gitmesi, dünya genelindeki faiz oranlarının artmasını ve üretimde yavaşlama risklerini beraberinde getirdi. ABD kaynaklı bu gelişmeler nedeniyle global finans pazarlarında anlık değişimler artık olağan hale gelirken, “Brexit” olarak adlandırılan İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinin artık sonlarına doğru gelinmesiyle dünya piyasalarını etkileyen diğer bir risk büyüyerek yaşanmaya başladı” değerlendirmelerinde bulundu.

“Çin’den ürünler artık 20 günde AB’ye ulaşıyor”
     ABD’nin uygulamaya başladığı çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi uygulamasıyla başlayan, ardından Çin’den yaptığı ithalatı kısıtlaması ve ardından Çin’in de misilleme yapmasıyla başlayan ticaret savaşlarını gündeme taşıyan Eskinazi, “Dünya ticaretinde “korumacılık” olarak adlandırılan trend başladı. IMF’nin son değerlendirmelerinde ticaret savaşlarının dünya üretimine olumsuz etkisinin binde 5 civarında olabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda ithalat maliyetini en az yüzde 10 arttıracağı, dünya fiyatlarını ise binde 7 yükselteceği değerlendirilmektedir. Bu nedenle geçen hafta Arjantin’de yapılan G20 Zirvesinde en önemli konu artan korumacılık trendleriydi” açıklamalarında bulundu.
     Çin’in devreye soktuğu “Bir kuşak bir yol” girişiminin altını çizen Eskinazi, “Dünya ekonomisinin üçte biri, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan bu girişim, Çin başta olmak üzere, tarihi İpek yolu üzerindeki ülkelerin gelişmiş Avrupa pazarlarına ulaşmasını öngörüyor.. Geçen yıl başlayan konteyner demiryolu taşıma hattıyla Çin’den ürünler artık 20 günde AB’ne ulaşıyor” dedi.
     Bütün bu gelişmelerin Türkiye açısından değerlendirildiğinde, önemli tehditlerin bulunduğunu ancak bir o kadar da fırsatların ortaya çıktığını belirten Eskinazi, “Önemli olan, her zaman vizyoner bir görüşle bu gelişmelere hazırlıklı olmak ve zamanında doğru hareketi yapmaktır” dedi.

“Dış Ticaret Üniversitesi üzerinde çalışıyoruz”
     Üniversiteden mezun olup gelen gençlerin, dış ticaret bölümü mezunu olsalar dahi, ihracat ve ithalatla ilgili konulara hakim olmadıklarını ifade eden Eskinazi, “Kendi üniversitemizi kurmak istiyoruz. Müfredatı gerçekten dış ticaret ve tasarımda gerekli konulardan oluşacak, sektörün deneyimli yöneticilerinin doğrudan pratik bilgilerle eğitim vereceği bir yapı istiyoruz. Biz buna üniversite dedik, ama şimdi yeni yönetimiyle Ekonomi Üniversitesi gelin bunu birlikte fakülte olarak açalım diyor. Tabii ki bu süreci çok daha kısaltacak bir çözüm. Üzerinde çalışıyoruz, gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz”  şeklinde konuştu.

Tarım Organize Sanayi Bölgesi
     Tarım Organize Sanayi Bölgesinin kurulum sürecinde Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsa ile Birliklerin işbirliği içinde çalıştığını söyleyen Eskinazi, “Geçtiğimiz yıllarda maalesef şehrimizin en güçlü mesleki kuruluşları arasında bir rekabet ve iletişimsizlik durumu hakimdi. Geçtiğimiz Nisan ayında hem oda ve borsalarda hem de Birliklerimizde gerçekleşen seçimler sonucunda, “ben” değil “biz” olgusunu ön plana çıkaran yönetimler göreve geldi. Bundan sonra hep birlikte İzmir ve Bölgemiz için, güçlerimizi birleştirerek, ayrı ayrı çalışmanın yarattığı kaynak israfının önüne geçerek faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Elektronik pazar yeri işleri kolaylaştıracak
     Toplantıda, İTB genel sekreteri  Erçin Güdücü;  E - Commoddity Bazaar Emtia Alım Satım Portalı ile ilgili yaptığı sunum ile bilgilendirmelerde bulundu. Güdücü; “Alım satım ihaleleri düzenlenebilen ve ağustos sonu itibari ile alım satım yapılabilecek. Bu portal, toptan ticarete konu olacak şekilde tasarlandı. Daha çok gıda ve tarım ürünleri üzerinde aktif olan portal için şu an bir kısıtımız yok. Portal üzerinden ihaleler, piyasa olgunluğa ulaştığında ve üyelik de belli bir sayıya ulaştığında daha rahat yapılabilecek. Kapalı üyelik sistemine sahibiz. İçerideki firmalar, İTB olarak protokol yaptığımız firmaların üyeleri oluyor. Üyelerin firmalarını ve ürünlerini elektronik pazar yeri üzerinden sunmalarını sağlamak ve internet üzerinden iç ve dış ticaretlerini kolaylaştırmak için bu portalı oluşturduk” diye konuştu. Güdücü, katılımcıları Ağustos ayının sonunda devreye girecek olan ödeme sistemi ile ilgili bilgilendirdi.
     EİB’nin bir sonraki Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’nda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle üyeler ile bir araya gelecek.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni