• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eski dijital cihazlarınızı güvenli şekilde nasıl elden çıkarabilirsiniz?

07 Şubat 2020 Cuma 09:00
12
14
16
18

Eski dijital cihazlarınızı güvenli şekilde nasıl elden çıkarabilirsiniz?

   ► ESET uyarıyor: Yeni cihaza geçerken eskisiyle yapmanız gereken şeyler var!

           HABER MERKEZİ     
     Efsane Cuma, Siber Pazartesi ve yeni yıl geride kaldı. Aramızdan bazı şanslılar hediye paketlerini açtığında yepyeni bir dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ya da tablete kavuşmuş olabilir. Peki ama eski cihazlarımıza ne olacak? ESET Türkiye İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, yapılması gerekenleri sıraladı.
     Bazılarımız bir şeylerin ters gitmesi ihtimaline karşı eski cihazlarını yedek olarak saklar. Yeni yıl sevincini paylaşmayı seven çoğu kişi, eski cihazlarını hediye eder ya da satar. Hangisini tercih ediyorsanız edin, siber güvenlik kuruluşu ESET’e göre cihazınızı güvenli bir şekilde başkalarına vermeden önce yapmanız gereken bazı şeyler var. ESET Türkiye İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, tavsiyelerini paylaştı:

Genel öneri
     Her zaman uymanız gereken en önemli kural, sık sık verilerinizi yedeklemektir. Söz konusu olan akıllı telefonunuzsa verilerinizi buluta ya da bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki veriler içinse bulut ve harici sürücüyü birlikte kullanabilirsiniz. Size hangisi uyarsa. Ama yedekleme yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin, böylece gelecekte ihtiyacınız olabilecek önemli verileri kaybetmemiş olursunuz.

Bilgisayarlar
     Birçok bilgisayar kullanıcısı, sabit disklerini biçimlendirmenin verilerini disk sürücülerinden sildikleri anlamına geldiğini düşünür ama basitçe ifade etmek gerekirse, bu yanlıştır. Siz biçimlendirdikten sonra bile, veriler diskinizden geri alınabilir. Bilgisayarınızdaki verileri silmek, işletim sisteminden işletim sistemine farklılık gösterir.
     Bir Mac’iniz varsa bu iş oldukça basit ve kolaydır. Disk sürücünüzü silmek için işletim sistemi içindeki ‘Disk İzlencesi‘ (Disk Utility) özelliğini kullanabilirsiniz. Bu araç, ne kadar etraflıca silmek istediğinizi bile belirlemenize olanak tanır.
     Windows kullanıyorsanız tümleşik disk silme uygulaması yoktur ama kullanabileceğiniz çok sayıda seçenek mevcuttur. Gereksinimlerinize en uygun aracı bulmak için internete göz atabilirsiniz ama bazılarının ücretsiz sürümleri mekanik sabit disklerle çalışır.
     SSD’ler (Solid-state drives) için sürücü yardımcı araçları konusunda üreticilerin web sitelerine göz atılmasını öneriyoruz. Sorunu kökünden halletmek istiyorsanız sürücünüzü fiziksel olarak yok etme gibi radikal bir seçenek de var. Sürücülerin çalışma şekli hakkında bilgili ve deneyimliyseniz gerekli bileşenleri kendiniz de ortadan kaldırabilirsiniz.
     Diskinizi elden çıkarmak için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de parçalayıcılar ya da eziciler gibi makinelerle hizmet veren bir uzmanı ziyaret etmektir. Yine de uyaralım; tüm bilgisayarlar kolayca sökülebilen sürücülere sahip değildir. Örneğin, Mac’lerde SSD anakarta lehimlenmiştir.

Akıllı Telefonlar
     Akıllı telefonların, bu süreci olabildiğince sorunsuz hale getirmek için sistem içinde kullanılan kendi araçları vardır. Eski iPhone’unuzu elden çıkarıyorsanız ilk olarak iTunes, iCloud, App Store gibi tüm hizmetlerinizin oturumunu kapatın. Daha sonra Ayarlar’a gidin, ‘Sıfırla‘ menüsüne girin ve ‘Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘ seçeneğine dokunun.
     Android cihazınızı başka birine vermeyi planlıyorsanız süreç, üreticiden üreticiye değişiklik gösterebilir ama bu prosedür kabaca aynı olacaktır. İşe kilit ekranı gibi güvenlik önlemlerini kaldırarak başlayın ve oturum açtığınız hesapları kaldırarak devam edin. İşi biraz daha ileri götürmek isterseniz telefonunuzdaki verileri şifreleyin ve sonrasında, telefonunuzu fabrika verilerine sıfırlayın. SD kart kullanıyorsanız çıkarmayı unutmayın.

Geri Dönüşüm
     Çevresel sorumluluk bilinciyle hareket edin. Cihazı elden çıkarmayı planlıyorsanız çöpe atmayın. Kullanılmış elektronik cihazları geri dönüştüren yerler bulun. Eski cihazlar gelecekte yeni cihazların üretiminde kullanılabilecek değerli kaynaklar içerir. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz üreticinin web sitesine göz atabilirsiniz ya da devlet kurumlarının makul önerileri olabilir.


+ Benzer Haberler
» “Hazır giyim ve tekstil sektörlerimizin istihdamı ilk kez 1 milyonun üzerine çıktı”
» Nea Smirni ile İzmir arasındaki ilişki güçlenecek
» Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 105,61 arttı
» HORECA Fair’de 400 marka buluştu
» Çin Merkez Bankası: Salgının ekonomiye etkileri kısıtlı olacak
» Margarinde gönüllü başlayan trans yağ sınırlaması yasallaşıyor
» Gürer: Tarımda umut kadın kooperatifleri
» Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “Akıllı Şehirler Zirvesi’nde”
» Şiir Ege’nin iki yakasını bir araya getiriyor
» Konak’ta İklim değişikliğine sempozyum ile dikkat çekildi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni