• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

ESK’dan ucuz et reyonu

05 Ekim 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

ESK'dan ucuz et reyonu

   ► Yücelmiş, "ESK bünyesinde marketlerden reyon satın alıp buralarda halka ucuz et sattırma politikasını doğru bulmuyorum"

           TUĞÇE OTUK     
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı et fiyatını düşürmek için Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) ülke genelinde yaygın market zincirlerinde kurulacak reyonlarda halka ucuz ve sağlıklı et sunacaklarını duyurdu.
     Konuyu Ticaret Gazetesi'ne değerlendiren İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, bu uygulamayı doğru bulmadığını açıkladı.

"İthalat çözüm değil"
     Türkiye'de hayvancılık konusunda  sıkıntılı bir süreç yaşandığını ve bu süreçte dışarıdan et ithal edildiğini aktaran Yücelmiş,"Bakanlığın böyle bir karar almasını, ESK bünyesinde marketlerden reyon satın alıp buralarda halka ucuz et sattırma politikasını doğru bulmuyorum Tüketiciye ucuz et satıyoruz diye hayvancılığımızı yok etme noktasına gidiliyor. Yapılması gereken hayvancılığı ve et sanayisini geliştirebilecek projeler oluşturmak. Bu alınan karar esnafı ve üreticiyi mağdur eder. İthalat çözüm değil. Devletin ve kurumlarının ticaretle işi olmamalıdır. Bakanlık bunu tekrar gözden geçirmelidir" şeklinde konuştu.

"Küçük üreticiye destek"
     Köklü çözümün Türkiye'de hayvancılığı teşvik etmele mümkün olacağını dile getiren Ceyhan Yücelmiş, "İthalatla bugün bu sorunları çözüyormuş gibi görünürüz ama kalıcı çözüm sağlamaz. Kendi hayvanımızı yetiştirebilirsek, üretebilirsek eti ucuzlatmanın yollarını arayabiliriz. Küçük üreticiye destek verip onları ayakta tutmak gerekiyor. Saman, yem, ulaşım maliyetleri çok yüksek. Bununla birlikte etin de fiyatı yükseliyor.Mazotta, traktörde, yemde indirimler yapılabilir. Hayvancılığın teşvik edilmesiyle birlikte ayrı bir iş alanı da açılır. İşsizliğin azalması adına devlet vatandaşa hayvan tahsis edilebilir. Ama bu karar ile bakanlık haksız bir rekabetin içine girer" dedi.

     Et ve Süt Kurumundan alınan bu etlerin paketlenmiş et olarak sunulduğunu belirten Yücelmiş sözlerine şöyle devam etti; "Vatandaşın tercihi kendi gözüyle gördüğünü almak oluyor. Kasap esnafı vatandaşın gözünde daha güvenilir bir yerde yer alıyor. Bir çok insan et konusunda market yerine kasapları tercih ediyor. Vatandaşa ucuz et yedirelim evet ama bunun bize maliyetleri olmamalı. Biz de karşı taraftan eti ucuza almalıyız ki vatandaşa ucuz et yedirebilelim."

Buca'ya et entegre tesisi
     İzmir'i kasaplık konusunda değerlendiren Yücelmiş, "İzmir'de büyük bir entegre tesis yok. Kesimler bazı küçük işletmelerde ve belediyenin kurmuş olduğu mobil mezbahalarda gerçekleşiyor. Bu konuyla alakalı bazı girişimler var. Buca'da bir entegre tesis vardı ve orayı bir işletme almış. Orası İzmir'e hayvancılık konusunda çok şey kazandıracak mükemmel bir yer. Bu ayın sonuna doğru hayata geçmesi planlanıyor. Sağlıklı, hijyenik kesim faaliyetleri gerçekleşebilecek. Denetimler sıklaşacak ve merdiven altı diye tabir ettiğimiz uygulamalar ortadan kalkacak. O tesis İzmir'e bir soluk kazandıracak. Daha ucuza eti mal eden esnafa da kolaylık sağlamakla birlikte fiyatlarda da ufak bir düşüş yaşanacak" diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» AGROEXPO 500 milyon dolar hedefliyor
» Sivil toplum kuruluşlarından Afrin’e tam destek
» Türkiye 68 ülkeye organik ürün ihraç etti
» Gazeteci Yazar Barış Kudar’ı kaybettik
» Borsa rekor kırdı
» “Modacılara yer verilmesi büyük olanak”
» ‘Gelinlik Fuarı’ dünyada bir numara olmaya aday
» TEB, Fintech Future Four 2018 ile yeni iş ortağını arıyor
» Folkart Academy’de kayıtlar başladı
» Bakan Tüfenkci: Asla izin vermeyeceğiz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.01.2018
  Ticaret 23.01.2018
  Ticaret 22.01.2018
  Ticaret 20.01.2018
  Ticaret 19.01.2018
  Ticaret 18.01.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni