• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ESET, ilk UEFI rootkit siber saldırısını keşfetti

05 Ekim 2018 Cuma 08:00
12
14
16
18

ESET, ilk UEFI rootkit siber saldırısını keşfetti

   ► Bu saldırıdan sadece ESET kullanıcıları korunuyor.

           HABER MERKEZİ     
     Bilgi güvenliği kuruluşu ESET, kurbanların bilgisayarına sızmak için sistemin UEFI kısmını hedef alan bir siber saldırı keşfetti. Söz konusu UEFI rootkit saldırısı, yüksek profilli hedeflere yönelik bu türde kaydedilen ilk saldırı olma özelliğini taşıyor. Bu saldırı sonucu, bilgisayarın tüm kontrolü neredeyse tamamen kalıcı olarak ele geçirilebilir. ESET, böyle saldırıların olacağını öngörerek, 2018 sürüm ürünlerinde ESET UEFI Scanner’i devreye sokmuş ve bunu sağlayan ilk ve tek büyük bilgi güvenliği şirketi olmuştu.

     Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bilgisayar sistemlerindeki en savunmasız bölüm olan UEFI’ye yönelik saldırıların oluşacağını tahmin etmiş ve 2018 sürüm ürünlerinde artık ESET UEFI Tarayıcı sunduğunu açıklamıştı.
     Yapılan öngörü ne yazık ki doğru çıktı. ESET araştırmacıları, kurbanların bilgisayarına sızmak için UEFI rootkit kullanan ilk siber saldırıyı 2018 Eylül ayı içinde keşfetti. ESET tarafından “LoJax” olarak adlandırılan bu rootkit, elde edilen tespitlere göre kötü şöhretli Sednit grubu tarafından kullanılıyor ve Balkanlar ile Doğu Avrupa’daki yüksek profilli hedeflere yöneliyor.

Konferanslarda konuşulan konu olmaktan çıkıp gerçek oldu
     Söz konusu saldırı, bu türde kaydedilen ilk saldırı olma özelliğini taşırken, konuyu değerlendiren ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, “Teoride UEFI rootkitlerin var olduğunu biliyorduk, araştırmacılarımızın keşfi aktif bir APT grubu tarafından olağan hayatta da kullanıldıklarını ortaya çıkardı. Yani artık konferanslarda konuşulan ilginç bir konu olmaktan öte, gerçek bir tehdit oluşturuyorlar” açıklamasını yaptı.

UEFI ve Rootkit nedir? 
     UEFI, bilgisayar düğmesine bastığınızda, işletim sistemi başlamadan hemen önce çalışıp sistemi ve çevre birimlerini çalışmaya hazır hale getiren temel yazılım bölümü olarak biliniyor. Eski cihazlarda BIOS olarak bilinen bu bölüm, genellikle sadece fiziksel erişim ile ulaşılabildiği için bugüne dek korumasız bırakılmıştı. Fakat UEFI ile birlikte daha kolay bir şekilde uzaktan erişilebilir, dolayısıyla da siber suçlular açısından cazip bir saldırı hedefi haline geldi. Rootkit ise diğer yazılımların ulaşamadığı bölümlere kalıcı ve yasa dışı olarak ulaşmak için tasarlanmış zararlı yazılımlara verilen addır. Rootkit, tipik olarak kendi varlığını veya diğer başka zararlı yazılımları gizler.

UEFI rootkit nedir?
     UEFI rootkitleri, siber saldırıların başlatılmasında oldukça güçlü ve tehlikeli birer araç olarak kullanılıyor. Tüm bilgisayara açılan kapının anahtarı olarak, işletim sisteminin yeniden yüklenmesi ya da sabit disk değişimi gibi güvenlik önlemlerini atlatabilmesiyle tespit edilmesi oldukça zordur. Dahası, bir UEFI rootkit bulaşmış sistemi temizlemek, cihaz yazılımının yeniden düzenlenmesi gibi tipik bir kullanıcının sahip olmadığı üst düzeyde bilgiler gerektiriyor.

Bilgisayarı tamamen ve kalıcı olarak ele geçirebilir
     Dolaşımda görülen bu ilk UEFI rootkit, cihaz yazılımlarına (firmware) ilişkin değişikliklerin oluşturduğu riskleri görmezden gelen kullanıcılar ve işletmeler için bir uyarı niteliği taşıyor. Can Erginkurban, “Artık firmware’leri düzenli taramaların dışında bırakmanın bir mazereti olamaz. Evet, UEFI kullanılan saldırılar şimdiye kadar oldukça ender görülmekteydi; genelde hedef bilgisayara fiziksel olarak erişimi gerektiriyordu. Fakat bu tip bir saldırı başarılı olduğunda, bilgisayarın tüm kontrolünü ele geçirerek neredeyse tamamen kalıcı olabilir ve kullanıcı yıllarca farkında olmadan bu zararlı ile yaşayabilir” bilgisini paylaştı.

ESET, kullanıcılarını UEFI tarayıcısı ile koruyan tek üretici
     Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bir bilgisayarın cihaz yazılımındaki zararlı araçları tespit edebilmek üzere tasarlanmış özel koruma katmanı olan ESET UEFI Tarayıcı’yı  (ESET UEFI Scanner) uç nokta güvenlik çözümlerine ekleyen tek büyük güvenlik sağlayıcısı konumunda. ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, “ESET UEFI Tarayıcı sayesinde, bireysel ve kurumsal müşterilerimiz bu tip saldırıları tespit ederek kendilerini kolayca koruyabilecek konumdalar” şeklinde konuştu.

Saldırının arkasında Sednit grubunun olduğu tahmin ediliyor
     APT28, Strontium, Sofacy veya Fancy Bear olarak da bilinen Sednit, en azından 2004 yılından beri aktif şekilde faaliyet gösteren APT gruplarından biri. İddiaya göre 2016 ABD seçimlerini etkileyen Demokratik Ulusal Komite saldırısı, global televizyon ağı TV5 Monde saldırısı, Dünya Anti-Doping Ajansı e-posta sızıntısı ve pek çok diğer saldırının arkasında Sednit olduğuna inanılıyor. Grubun elinde bulunan çeşitli zararlı yazılım araçlarının bazı örnekleri, ESET araştırmacıları tarafından yayınlanan makalelerde ve sayısız WeLiveSecurity blog paylaşımında incelendi.

ESET Hakkında
     ESET, 30 yıldır tüm dünyadaki kuruluşlar ve tüketiciler için güvenlik yazılımları ve hizmetleri geliştiriyor. Aralarında uç nokta ve mobil cihaz güvenliğinden, şifreleme ve iki etkenli yetkilendirmeye kadar uzanan çözümlerin yer aldığı ESET’in yüksek performanslı ve kullanımı kolay ürünleri, tüketicilere ve kuruluşlara teknolojiden tam anlamıyla yararlanmalarına imkan veriyor. ESET NOD32 Antivirus, ESET Internet Security, ESET Smart Security Premium, ESET Multi-Device Security ve Mac için ESET Cyber Security dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından güvenilir bulunarak tavsiye ediliyor. Genel Merkezi Bratislava/Slovakya’da bulunan ESET’in; San Diego/ABD, Buenos Aires/Arjantin, Prag/Çek Cumhuriyeti, Jena/Almanya ve Singapur’da bölge ofisleri bulunuyor. Ayrıca Bratislava, San Diego, Prag, Krakow/Polonya, Montreal/Kanada, Moskova/Rusya ve İaşi/Romanya’da zararlı yazılım araştırma merkezleri var. ESET’in 200’den fazla ülkede iş ortakları mevcut. ESET ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.eset.com.tr veya www.nod32.com.tr  sayfaları ziyaret edilebilir.

 


+ Benzer Haberler
» “Güçlü sigorta kalkınmanın anahtarıdır”
» Brexit, İngiliz zincir mağazalarını olumsuz etkiledi
» Emekli ikramiyeleri 31 Mayıs’ta ödenecek
» Palandöken, “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
» Maden sahalarında artış sürecek
» IMF: Çin’e gümrük vergisinin maliyetini ABD üstleniyor
» EFD Başkanı Vurucu: “İvme Finansman Paketi’nin hedefi doğru”
» Norm Cıvata, EBSO 100 listesinde 13. sırada
» Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Derneği kuruldu
» Ambalajın devine uluslararası ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni