• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Eşdeğer ilaç; güvenilir, etkin ve ekonomiktir”

07 Temmuz 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

“Eşdeğer ilaç; güvenilir, etkin ve ekonomiktir”

   ► Çolak: İlacın yarattığı etki, sağladığı fayda açısından baktığımızda orijinal ilaç ile eşdeğer ilaç arasında hiçbir fark yok

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türk Eczacıları Birliği, ‘sağlıkta şiddet ve eşdeğer ilaç’ konulu basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, Türk Eczacıları Birliği Saymanı Ecz. M. İbrahim Özkol ve Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır katıldı.
     Sağlıkta şiddetin rutin hale geldiğini söyleyen Çolak: “Sağlıkta şiddetin önlenmesinin; hastalarımızın sağlığı kadar sağlık çalışanlarının sağlık ve güvenliğinin sağlığın temel yapıtaşı olduğunu gören, sağlık çalışanlarına gereken değeri veren bütüncül bir sağlık politikasının hayata geçirilmesiyle mümkün olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz” dedi.
     Tarsus’ta yaşanan saldırıda, tartışmanın eşdeğer ilaçtan çıkmış olmasının konuya ilişkin bilincin yetersiz düzeyde olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu belirten Çolak, eşdeğer ilaca ilişkin bir bilincin oluşturulması ve geliştirilmesinin önemine değindi.

     Çolak konuya ilişkin şunları söyledi:
     “Eşdeğer ilaç; güvenilir, etkin ve ekonomik ilaçtır. İlacın yarattığı etki, sağladığı fayda açısından baktığımızda orijinal ilaç ile eşdeğer ilaç arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Eşdeğer ilaçlar da diğer ilaçlarda olduğu gibi belirli aşamalar ve testlerden geçirilip ruhsatlandırılmakta ve halkın kullanımına sunulmaktadır.
     5 yıllık fakülte hayatları boyunca ilacın merkezde olduğu bir eğitimden geçen ve ilacın uzmanı olan eczacılar, aynı etken maddeyi içeren ve aynı farmakolojik özelliklere sahip ilaçlar arasında eşdeğerini verebilme yetki ve bilgisine sahiptir. 2009 yılında eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlamak ve eczacının eşdeğer ilaç verme yetkisine sahip olduğunu vurgulamak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan  “Eşdeğer İlaç Kullanımı” konulu Genelge yayınlanmıştır. Söz konusu Genelge, hâlâ yürürlüktedir.”

“Eşdeğer ilaç halka ve tüm sağlık çalışanlarına doğru bir şekilde anlatılmalıdır”
     Eşdeğer ilacın kamuya yarar sağladığını ve az yerli ilaç sanayisinin desteklenmesi bakımından büyük önem taşıdığını belirten Çolak, kamu sağlık otoritesine çağrıda bulunarak şunları söyledi:
     “Yerli ve milli ilaç üretiminin politika yapıcılar tarafından tekrar güçlü bir biçimde dillendirildiği bugünlerde, eşdeğer ilacın ulusal ilaç politikasının sacayaklarından birisi olduğu kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir husustur. Bu sebeple eşdeğer ilaç halka ve tüm sağlık çalışanlarına doğru bir şekilde anlatılmalı; konuya ilişkin akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımında olduğu gibi kapsamlı, teşvik edici ve bilinçlendirici kampanyalar tasarlanmalıdır.”

“Hekimler ve eczacılar ortak hareket etmelidir”
     Çolak, Türk Eczacıları Birliği olarak Türk Tabipleri Birliği’ne ve hekimlere de çağrıda bulundu:
     “Eşdeğer ilaç uygulamasının yaygınlaştırılmasında temel aktörlerden birisi de hekimlerdir. Bu çerçevede sağlık sisteminin vazgeçilmez unsurları olarak eşdeğer ilaç noktasında hekimlerin ve eczacıların ortak hareket etmesi büyük önem taşımaktadır. Hekim; eşdeğer ilaç konusunda hastayı bilgilendirecek, ilaç adının değil içeriğinin kendilerini iyileştireceğini hastalara en iyi biçimde anlatabilecek ve hastayı eşdeğer ilaca yönlendirecek en yetkin sağlık çalışanlarından birisidir.
Sağlığı önceleyen ve sağlık alanının kilit taşı iki meslek grubu olarak eşdeğer ilaç konusunda, toplum sağlığı ve kamu yararı adına dün olduğu gibi bugün de iş birliği ve uyum içerisinde hareket edeceğimize olan inancımız tamdır.”

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni