• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ergün: Alıcılar gelmezse, kirazlar ağaçta kalır

24 Nisan 2021 Cumartesi 00:00
12
14
16
18

Ergün: Alıcılar gelmezse, kirazlar ağaçta kalır

   ► Ergün: Soğuk hava nedeniyle kirazımızda yaklaşık yüzde 25 kayıp yaşadık

           SELDA AK      
     Türkiye’nin önemli kiraz üretim yerlerinden biri olan İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde, kiraz hasadına sayılı günler kaldı. Bu yıl mevsimsel etkilerden dolayı kiraz hasadında gecikme yaşadıklarını kaydeden Bağyurdu Yaş Sebze Meyve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ahmet Şeref Ergün, “Normal şartlarda bu zamanlarda günlük ortalama 500, bin ton arasında kiraz toplamamız gerekiyordu. Fakat soğuk hava nedeniyle kirazlarımız zarar gördü ve yaklaşık yüzde 25 oranında kaybımız oldu. Hasatın gecikmesi nedeniyle yaklaşık 10 gün sonra ürünlerimiz pazarda yer alacaktır” dedi. Koronavirüste vaka artışının, alıcıların ve üreticilerin bir araya gelmesi aşamasında engel yaratmasından endişe duyduklarını belirten Ergün, Eğer koronavirüs vakaları artarda alıcılar gelmezse, ürünler ağaçta kalır” ifadelerini kullandı.

“Kiraz üreticileri olarak bekliyoruz”
     Geçen yıl hasat döneminde önlem aldıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını kaydeden Ergün, “Umarım bu sezon da hiçbir sorun yaşamayız. Son zamanlarda artan vaka sayıları ve mutasyon nedeniyle endişe yaşamaya başladık. Çünkü buraya Türkiye’nin her yerinden işçiler, halciler, ihracatçılar geliyor. İstanbul’dan gelen halcilerden, tüccarlardan bir kaç kişiyle görüştük. Onların da bugüne kadar gelmeleri gerekiyordu. Koronavirüse mi yakalandılar bilmiyoruz. Bu durum da bizler için muallak bir süreç. Kiraz üreticileri olarak bekliyoruz. Umarım hastalık nedeniyle üreticiyle alıcıların bir araya gelmesi aşamasında sıkıntı yaşamayız. Pandeminin sektörü sekteye uğratması açısından endişeliyiz. Eğer koronavirüs vakaları artarda alıcılar gelmezse, ürünlerimiz, kirazlarımız ağaçta kalır” diye konuştu.
     Kemalpaşa kirazının katmadeğeri yüksek bir ürün olduğunu vurgulayan Ergün, “Geçtiğimiz yıl kilosunu 40-45 TL’den sattık. Bu yıl sezon açılmadığı için henüz fiyat belli değil. Umarım kirazlarımız bu yıl da iyi bir fiyattan alıcılarını bulacak. Bizde maliyetlerin altında ezilmek istemeyiz” dedi.

“Günlük 500 ton kiraz hasadı yaptık”
     2019 yılında yaklaşık 17 bin ton, 2020’de ise 15 bin ton kiraz rekolte elde edildiğini anımsatan Ergün, “Bu yıl ne kadar rekolte elde edeceğimizi tahmin edemiyoruz. Şuan kiraz ağaçlarının ne kadarına soğuk vurdu bilmiyoruz. Geçtiğimiz yıl günlük ortalama 500 ton kiraz hasadı yaptık. Bu yıl yaşanan soğuk havalar ürünlerimizi ne kadar etkileyecek henüz öngöremiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kirazlar, yanlış toplama nedeniyle zarar görüyor”
     Kiraz üreticilerinin yaşadığı sıkıntılara değinen “İlaç ve gübredeki fiyat artışları sadece bizi değil tüm üreticileri sıkıntıya sokuyor. Ayrıca kiraz hasadında işçi sıkıntısı yaşayabiliyoruz. Kemalpaşa’ya; Akhisar’dan, Soma’dan, Alaşehir’den, Salihli’den, Torbalı’dan günlük olarak aşağı yukarı 5 bin işçi geliyor. Gelen toplayıcıların, işçilerin çoğu kalifiye değil. Kiraz toplarken zarar vermemeye dikkat etmek gerekiyor. Fakat yanlış toplama nedeniyle kirazlar hasar görebiliyor. Bu konuda da çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Ürünü en fazla elimizde bir kaç gün tutabiliriz. Biz ürünleri toplatabildiğimize şükrediyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu yıl da aynı talebi bekliyoruz”
     Kemalpaşa bölgesi olarak üretim ve pazarlama olarak 3 yıldır iyi bir zaman geçirdiklerini  vurgulayan Ergün, “Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle epey kaygı yaşadık. Fakat beklediğimizin üzerinde talep geldi. Bu yıl ürünümüzü gördüğümüzde de aynı talebi bekliyoruz. Genellikle ağırlıkta Almanya olmak üzere, İngiltere, Rusya, Suudi Arabistan’a kiraz yolluyoruz. Bu yıl Çin’e de ürün yollamaya başladık. Çin’e günlük hava kargo aracılığıyla, günde ortalama 3-5 ton gibi kısıtlı olarak kiraz yolluyoruz. Mesafe uzunluğu ve maliyetlerin yükselmesi sorun olabiliyor. Ama Çin’den büyük talep var” diye konuştu.
     Türkiye genelinden yaklaşık 25 bin ton Almanya’ya, 15 bin ton İngiltere, Rusya ve Suudi Arabistan’a kiraz ihraç edildiğini anlatan Ergün, “Kuzey Irak’tan da talep geliyor. Erkencik kirazı ve Ziraat 0900’ün ikinci çıkma ürünlerini de oraya ihraç ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tesisin yeri netleşmedi”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ile şoklama, paketleme ve soğuk hava deposu olan bir tesis kurmayı planladıklarını anlatan Ergün, “Yaptığımız fizibiliteyi yolladık. Tesisin henüz nereye kurulacağı netleşmedi. Tesis kurulursa bölge için büyük bir avantaj yaratacak” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni